Dogrywka rozstrzygnęła mecz Śląska Wrocław w Pucharze Europy koszykarzy!

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Łukasz Kolenda, najskuteczniejszy gracz Śląska w meczu z Ratiopharm.
Łukasz Kolenda, najskuteczniejszy gracz Śląska w meczu z Ratiopharm. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Koszykarze Śląska Wrocław przegrali po dogrywce na wyjeździe z niemieckim Ratiopharm Ulm 103:108 (22:25, 24:24, 31:15, 17:30, 9:14) w meczu piątej kolejki grupy B Pucharu Europy. Wicemistrzowie Polski pozostają bez wygranej w tych rozgrywkach.

Udana końcówka pierwszej połowy w wykonaniu Śląska

W pierwszej akcji meczu Łukasz Kolenda przymierzył z dystansu i Śląsk prowadził 3:0. Chwilę później również zza linii 6,75 metra trafił Karim Jallow i był remis. I tak wyglądała cała pierwsza kwarta – cios za cios, kosz za kosz. Żadnej z drużyn nie udało się zbudować większej przewagi i wynik bliski był remisu. W końcówce gospodarze zatrzymali wrocławian, zdobyli pięć punktów z rzędu i wyszli na prowadzenie 25:20.

W drugiej kwarcie zaczęła rosnąć przewaga koszykarzy z Ulm. Gospodarze prowadzili 32:26, kiedy z dystansu przymierzył Thomas Klepeisz i wicemistrzowie Polski tracili już dziewięć punktów. Od tego momentu mecz się wyrównał, aż do wyniku 47:35. Do końca pozostawało niewiele ponad trzy punkty i ten okres wrocławianie wygrali 11:2. Doskonale w tym fragmencie przed przerwą spisywał się Dusan Miletić, który skutecznie walczył na tablicach i zdobył pięć punktów.

Świetna trzecia kwarta i zapaść w czwartej

W trzeciej kwarcie długo trwała wymiana ciosów. Po pięciu minutach było 60:58, ale kolejne fragmenty należały zdecydowanie do Śląska. Wrocławianie świetnie spisywali się w defensywie i pozwolili rywalom na rzucenie tylko czterech punktów, a sami zdobyli aż 19 i odskoczyli na 77:64.

W ciągu czterech minut czwartej kwarty stracili jednak całą przewagę. Śląsk popełniał błędy, ale przede wszystkim grał nieskutecznie. Fatalną serię przerwał Miletić, ale wtedy był ponownie remis (79:79). Po tym jak Mikołaj Adamczak wykorzystał jeden z rzutów osobistych było jeszcze tylko 83:80 dla Ulm, ale szybko zrobiło się 87:80.

Trener Oliver Vidin poprosił o czas. Wskazówki pomogły, bo Śląsk zaczął odrabiać straty i po skutecznej trójce Łukasza Kolendy na 11 sekund przed końcem było 92:91. Gospodarze odskoczyli jeszcze na trzy oczka, ale najpierw Kolenda wykorzystał jeden, a następnie Arciom Parachouski dwa rzuty osobiste (94:94) i potrzebna była dogrywka.

Przy stanie 96:96 zespół z Ulm odskoczył na pięć punktów i Śląsk znowu musiał gonić wynik. Wicemistrzowie Polski zbliżali się na dwa czy trzy punkty (99:101, 103:106), ale strat już nie odrobili i ponieśli piątą porażkę w Pucharze Europy.

Za tydzień Śląsk podejmie włoski Dolomiti Energia Trento (8 listopada, godz. 20).