MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drożdżówki znikały z cukierni. Bo internauci ogłosili ich dzień...

(mj)
Uczniowie Gastronomika chętnie jedzą drożdżówki pieczone w szkolnych warsztatach.
Uczniowie Gastronomika chętnie jedzą drożdżówki pieczone w szkolnych warsztatach. Maciej Stanik
Na portalu społecznościowym internauci ogłosili, że 16 października (czyli wczoraj) przypada... Dzień Jedzenia Drożdżówek. No i zaczęło się!

PRZEPIS NA DOMOWE DROŻDŻÓWKI
Od rana w łódzkich sklepach spożywczych i w cukierniach bułki drożdżowe cieszyły się niezwykłym popytem. Zajadali się nimi uczniowie. W wielu miejscach około godz. 11 drożdżówki były już wyprzedane! Sprzedawcy i producenci byli zaskoczeni.
– Od rana dzwonią klienci i pytają, czy są drożdżówki – dziwił się Michał Miś, cukiernik. – A ja nie miałem pojęcia, że to z okazji święta jedzenia drożdżówek! Przed wakacjami dostarczaliśmy je do szkół i przedszkoli, ale od września – już nie.
Uczniowie, zajadając drożdżówki, manifestowali przeciwko zakazowi ich sprzedaży w szkolnych sklepikach. Na początku października minister edukacji ogłosiła, że pertraktuje z ministrem zdrowia na temat powrotu drożdżówek do szkół, ale decyzje jeszcze nie zapadły.

– Jestem jak najbardziej za drożdżówkami – mówi Małgorzata Gosławska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi. – Ciasto drożdżowe nie bez przyczyny jest zalecane w wielu dietach, jest pożywne i zdrowe, pod warunkiem oczywiście, że nie zawiera żadnej chemii. U nas piecze się takie w szkolnych warsztatach.

– Ciasto robimy z małą ilością cukru, niezbędną, by zadziałały drożdże – mówi Michał Miś. – Bułeczki nadziewane owocami – teraz jabłkiem, śliwką – nie są wysokokaloryczne ani szkodliwe.

PRZEPIS NA DOMOWE DROŻDŻÓWKI
Domowe jagodzianki. Miękkie, puszyste, delikatnie cytrynowe bułeczki drożdżowe pełne jagodowego nadzienia.
Składniki:
Ciasto drożdżowe:

  • 500g mąki pszennej
  • 250ml mleka
  • 50g cukru
  • 25g świeżych drożdży
  • 75g miękkiego masła
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1 jajko
  • skórka starta z połowy cytryny

Nadzienie:

  • 500g jagód lub borówki amerykańskiej, śliwek, truskawek...
  • 3 łyżki cukru pudru

Dodatkowo:

  • 1 jajko
  • 1 łyżka mleka

Sposób przygotowania:
Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 4 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15min.
Resztę z 500g mąki wsypać do dużej miski. Dodać resztę cukru, sól i wymieszać. Dodać jajko, miękkie masło, startą skórkę cytrynową i wyrośnięty zaczyn. Wyrobić ciasto. Następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość (ok. 1 godz).
Po wyrośnięciu ciasto przełożyć na blat posypany mąką i uformować wałek. Wałek podzielić na 16 części.
Owoce oczyścić i wymieszać z cukrem pudrem.
Każdy kawałek ciasta uformować w kulę i rozpłaszczyć ją na ręce. Na środku nałożyć dużą łyżkę jagód i zlepić brzegi, jak pieroga. Uformować podłużną bułeczkę. Gotowe bułeczki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia złączeniem do dołu, pozostawiając odstęp między bułeczkami. (Bułeczki ułożyłam na dwóch blachach). Pozostawić do podrośnięcia na 10min.
W międzyczasie rozgrzać piekarnik do 180°C.
Bułeczki posmarować rozkłóconym jajkiem z mlekiem.
Piec w nagrzanym piekarniku około 20 min., do zarumienienia, jedną blachę po drugiej. (Bułeczki lubią pękać, ponieważ pakujemy w nie maksymalną ilość nadzienia. Wypływa trochę soku, ale bułeczki pozostają kształtne i pełne nadzienia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany