1/4
Aż 156 nieletnim, którzy wypili alkohol, pomocy udzielało w...
fot. Fot: Adam Wojnar/Polska Press

Aż 156 nieletnim, którzy wypili alkohol, pomocy udzielało w ubiegłym roku łódzkie pogotowie. Najmłodszy miał 9 lat.

- Pijane dzieci leżą na ulicach, upijają się w rodzinnych domach - mówi Adam Stępka, rzecznik prasowy łódzkiego pogotowia.

Te, które trafiają do szpitala (najczęściej wozi je tam pogotowie), mają zawsze powyżej promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Rekordzista tych promili miał 3,5. Dla dziecka stan zagrożenia życia to powyżej 1,5 promila alkoholu.


Czytaj więcej na następnej stronie



2/4
Dla części dzieci sięgnięcie po procenty to incydentalna...

Dla części dzieci sięgnięcie po procenty to incydentalna sprawa. Tak właśnie było w przypadku 9-latka, który upił się w domu. Gdy po rodzinnej imprezie rodzice poszli spać, on powypijał to, co zostało w kieliszkach. Trafił doszpitala na obserwację.

Hospitalizowany był również chłopiec o rok starszy, który chciał sprawdzić, jak smakuje alkohol stojący w butelkach w barku taty. Wypił o kilka łyków za dużo i trafił do Kliniki Gastroenterologii w ICZMP.

Na złość rodzicom

W przypadku wielu 13-14-latków, którzy z powodu upojenia alkoholowego trafiają do„Matki Polki” i do „Konopnickiej”, nie zawsze są to incydentalne zdarzenia. Tylko w tej pierwszej placówce w ubiegłym roku hospitalizowano 23 pijanych nastolatków. W drugiej było podobnie.

Wśród tej grupy pacjentów byli też tacy, którzy po alkohol sięgnęli z pełną premedytacją. Tak jak 13-latka, która na złość rodzicom wypiła tyle wódki, że miała 2 promile alkoholu.

- Trafiła na intensywną terapię, a następnie na oddział pediatrii - mówi dr Ryszard Makosiej, zastępca kierownika Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Wszystkie dzieci, które w szpitalu są w stanie zagrożenia życia (powyżej 1,5 promila), powinny być konsultowane przez psychologa i psychiatrę. Tego pierwszego w szpitalach ze względów oszczędnościowych nie ma. Drugi jest ściągany z oddziału psychiatrii dziecięcej przy ul. Czechosłowackiej.

Czytaj więcej na następnej karcie

3/4
Płeć nie ma znaczenia...
fot. Polska Press

Płeć nie ma znaczenia

Lekarze zwracają uwagę nafakt, że alkohol piją zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. 14-16-latki najczęściej po procenty sięgają po rozstaniu z chłopakiem. Zdarza się, że piją, aby zaszantażować rodziców i coś na nich wymusić. Tak było w przypadku dziewczynki, która wypiła wódkę i połknęła tabletki. Pogotowie zabrało ją ze szkoły, a efekt - jak mówią lekarze - był taki, że w szkole nauczyciele bali się ją odpytywać, aby znowu sobie czegoś nie zrobiła. Rodzice również przestali od niej wymagać.

Ratownik łódzkiego pogotowia uważa, że dziewczynki pod wpływem alkoholu częściej są agresywne, biją się między sobą. Albo wypiją tyle, że są w stanie upojenia alkoholowego.

- Jeszcze jakiś czas temu w czasie weekendu zawsze byliśmy wyzwani do podłódzkiej dyskoteki - wspomina. - Zawsze wzywano nas do upojonych alkoholem nastolatek albo do poobijanych po starciu z równie pijaną koleżanką.

Czytaj więcej na następnej stronie


4/4
Wstyd i agresja...
fot. Polska Press

Wstyd i agresja

Zdaniem dr Ryszarda Makosieja mówienie o uzależnieniu od alkoholu w przypadku hospitalizowanych u niego w klinice nastolatków, byłoby nadużyciem.

Tacy pacjenci, gdy już wytrzeźwieją, biją się w piersi i twierdzą, że był to ich pierwszy raz. Zwłaszcza dziewczynki zaprzeczają, aby kiedykolwiek wcześniej sięgnęły po alkohol. Płaczą i obiecują, że nigdy więcej czegoś takiego nie zrobią.

Za to reakcje rodziców tych dzieci są bardzo różne. Jedni obarczają winą wszystkich poza sobą, kolejni niedowierzają, że to ich dziecko sięgnęło po alkohol. Większość po prostu się wstydzi, że nie dopilnowała potomka.

Statystyka nie odpowie

Nie ma danych mówiących o tym, czy i jak wiele dzieci w Łodzi z powodu nadużywania alkoholu ma sprawę w sądzie o demoralizację. Nie wiadomo także, ilu rodzicom sąd ograniczył prawa rodzicielskie, bo nie potrafili ustrzec dziecka przed nałogiem.

- Wydziały rodzinne i nieletnich Sądów Rejonowych nie prowadzą odrębnych statystyk dotyczących spraw wynikających z faktu, iż dziecko znajdowało się pod wpływem alkoholu - wyjaśnia Monika Pawłowska-Radzimierska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego. - Taki element może występować w sprawach w przedmiocie władzy rodzicielskiej lub o demoralizację, ale - z powodu braku odrębnych statystyk - nie jesteśmy w stanie wskazać w ilu. Dodać należy, że sprawy te dotyczyć mogą wielu innych sytuacji, nie tylko tych związanych ze spożyciem alkoholu przez małoletniego.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na shownews.pl

Polecamy

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Oto najlepsze memy o Whisky! Międzynarodowy Dzień Whisky zobowiązuje

Oto najlepsze memy o Whisky! Międzynarodowy Dzień Whisky zobowiązuje

Manufaktura wczoraj i dziś. Zobaczcie jak wyglądała przed rewitalizacją!

Manufaktura wczoraj i dziś. Zobaczcie jak wyglądała przed rewitalizacją!

Zobacz również

Oto urocza Klaudia Adamek. To jedna z najpiękniejszych polskich lekkoatletek ZDJĘCIA

Oto urocza Klaudia Adamek. To jedna z najpiękniejszych polskich lekkoatletek ZDJĘCIA

Co stanie się z Wodnym Rynkiem w Łodzi?

Co stanie się z Wodnym Rynkiem w Łodzi?