Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologia od najmłodszych lat - zobacz, jak się jej uczą dzieci w Przedszkolu nr 100 w Łodzi

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Fasolka szparagowa prosto z przedszkolnego ogródka na podwieczorek, hotele dla owadów i budki dla ptaków na drzewach - w takim przedszkolu edukacja o przyrodzie i bioróżnorodności to sama przyjemność. Gdzie? W Miejskim Przedszkolu nr 100 przy ul. Piotrkowskiej 44 w Łodzi. z ekologią dzieci mają do czynienia na co dzień. Część ogrodu została ekologicznie zagospodarowana dzięki funduszom z inicjatywy lokalnej.

Ubiegłoroczny projekt realizowany w ramach inicjatywy lokalnej obejmował zazielenienie przedszkolnego terenu. Powstały aż trzy strefy: strefa kwietnej łąki, strefa leśna oraz strefa ogrodu. Dzięki pierwszej strefie dzieci mogą uczyć się, czym jest bioróżnorodność i dlaczego tak ważne są rośliny miododajne. Mogą obserwować też różnobarwne motyle. Największą popularnością cieszy się strefa ogrodu. Tutaj w specjalnych, drewnianych skrzyniach rosną warzywa: ogórki, dynie, fasolka szparagowa, oraz owoce: poziomki i truskawki.

- Dzieci wszystkie te warzywa i owoce siały i sadziły samodzielnie, teraz mogą obserwować dosłownie owoce swojej pracy, a także z tego korzystać, bo np. dzisiaj na podwieczorek była fasolka szparagowa - ta sama, którą zasiały kilka miesięcy wcześniej. Dzięki temu uczymy dzieci, że żeby coś od przyrody, natury otrzymać, my też musimy jej coś dać – opowiada Ewa Cholerzyńska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 100.

W ogród zainwestowano w ubiegłym roku 45 tys. zł. Prócz upraw, jest w nim też wiele innych elementów, dzięki którym dzieci poznają świat przyrody. Na drzewach wiszą budki dla ptaków i hotele dla owadów. Specjalnie wybudowano sanatorium dla ptaków, gdzie na rekonwalescencję trafiają chore lub zranione ptaki. Dzieci mają do swojej dyspozycji lornetki i lupy, dzięki którym mogą z bezpiecznej odległości podglądać świat zwierząt.

- Staramy się przekazywać im wiedzę na temat środowiska, opowiadamy o tym, dlaczego powinniśmy zostawiać łąki, dlaczego kosić trawy, dlaczego trzeba dbać o zwierzęta – dodaje Ewa Cholerzyńska.

W tym roku pojawił się pomysł, by uporządkować mini boisko znajdujące się na terenie ogrodu. W planach: nowa nawierzchnia poliuretanowa, ogrodzenie boiska, specjalna siatka, by piłki nie przelatywały na część rekreacyjną. Rodzice zadeklarowali, że uporządkują i przygotują teren pod inwestycję. Koszt projektu to 49 tys. zł, a całość inwestycji będzie zrealizowana do końca tego roku.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany