Filharmonia Łódzka cieszy melomanów w całym regionie

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina już od kilku lat cieszy się współprowadzeniem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trudny, pandemiczny rok 2021 dla Filharmonii Łódzkiej zakończył się ważną uroczystością. Minister kultury i marszałek województwa podpisali pod koniec grudnia umowę o kontynuowaniu współprowadzenia instytucji przez następne trzy lata. A wtedy jeszcze widzieliśmy maseczki na twarzach uczestników uroczystości. – Zdejmę maseczkę, żebyście zobaczyli twarz szczęśliwego człowieka – powiedział tamtego dnia do dziennikarzy Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej.

Dokument zagwarantował, że Filharmonia Łódzka otrzymuje przez trzy lata co najmniej 2,8 miliona złotych ocznie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z budżetu Województwa Łódzkiego na działalność placówki przeznaczanych jest co najmniej 14 milionów złotych rocznie. Poprzednia umowa o współprowadzeniu obowiązywała od marca 2019 roku. Nowa została przedłużona do 31 grudnia 2024 roku.

– Cieszę się, że dzięki temu wsparciu dajemy coś, co jest impulsem rozwojowym, co zapewnia lepsze warunki pracy, a także lepsze efekty tej pracy, podnosi poziom artystyczny, na którym nam zależy. Ale podnosi także obecność kultury w społeczeństwie – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

WIĘCEJ O ŁÓDZKIEJ KULTURZE PRZECZYTASZ TU:

Współprowadzenie instytucji kultury przez organizatora i ministerstwo to istotne ułatwienie funkcjonowania, zapewniające instytucji stabilizację, ale też szansę długoterminowego planowania działań artystycznych. Poza prestiżem to także okazja do poszerzenia oferty artystyczno-edukacyjnej oraz formalna możliwość występowania bezpośrednio do ministra, poza konkursami, o tzw. dotacje celowe na wyjątkowe przedsięwzięcia, z czego Filharmonia Łódzka zresztą sumiennie i skutecznie przez lata korzysta. Filharmonia Łódzka jest jedną z kilku instytucji kultury w Łódzkiem współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury.

– Kryteria wyboru instytucji to przede wszystkim jakość pracy. Cieszę się, że województwo łódzkie wygląda na tym tle bardzo dobrze – dodał prof. Piotr Gliński.

Festiwal „Kolory Polski”

Filharmonia realizuje niezwykły projekt obejmujący całe województwo. To Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który w tym roku odbywa się po raz 24. Wydarzenie w wyjątkowy sposób promuje muzykę, łącząc ją z poznawaniem najwspanialszych zakątków i historii województwa łódzkiego. Artyści występują w rozsianych po całym regionie wspaniałych
obiektach sakralnych, zabytkowych, w plenerze, a także w Filharmonii Łódzkiej, a uczestnicy mają okazję wysłuchać nie tylko znakomitych kompozycji w wyjątkowym wykonaniu, ale również poznać dokładnie miejsca znane i mniej znane, mieć czas na obcowanie z przyrodą i zabytkami kultury. Podczas tegorocznego festiwalu publiczność obcuje z muzyką klasyczną – w wykonaniu łódzkich filharmoników, zespołów kameralnych oraz solistów, ale także z muzyką rozrywkową, folkiem, jazzem, gospel. Inauguracja Kolorów” odbyła się 2 lipca w Poświętnem. Wystąpiła Capella Bydgostiensis pod kierunkiem Piotra Pławnera – solistami byli dwaj znani skrzypkowie: Jakub Jakowicz i Krzysztof Jakowicz. Pozostałe miejscowości, w których zaplanowano festiwalowe koncerty, to: Warta, Bełdów, Maurzyce, Czerniewice, Dąbrowa, Rozprza, Przedbórz, Wolbórz, Makowiska, Sieradz, Żarnów, Zadzim, Rogów, Zduńska Wola, Tum i Łódź. Podczas występów nie zabraknie kolejnych znakomitych wykonawców, a finał festiwalu zaplanowano na 27 sierpnia w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Wystąpią kwartet smyczkowy, Chór Filharmonii Łódzkiej i soliści oraz dyrygent Artur Koza.

Rozwój Filharmonii Łódzkiej

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina jest instytucją kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Powstała w 1915 roku jako Łódzka Orkiestra Symfoniczna. Jej założycielem oraz pierwszym dyrygentem był Tadeusz Mazurkiewicz. W pierwszym składzie znaleźli się Paweł Klecki – skrzypek i późniejszy dyrygent, a także Aleksander Tansman – kompozytor. Jak podkreśla instytucja, Patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz związana z nim dotacja przyczyniły się do zwiększenia dynamiki rozwoju Filharmonii, poszerzenia zakresu działań oraz możliwości docierania do większej liczby odbiorców. Jako instytucja współprowadzona przez MKiDN, Filharmonia Łódzka cieszy się większym prestiżem, co korzystnie wpływa na współpracę z wybitnymi artystami i renomowanymi instytucjami artystycznymi. Od 2019 roku Filharmonia Łódzka podjęła m.in. współpracę z artystami światowej sławy (Camille Thomas, Meccore String Quartet), wydała trzy płyty z muzyką polską („Emil Młynarski. Violin Concertos”, „Bacewicz / Tansman. Piano Concertos” oraz „Masses”), a także rozwijała aktywność edukacyjną m.in. poprzez profil na Facebooku „Od malucha do melomana”. Na rzecz tego portalu zrealizowane zostało także słuchowisko „Hej, zagrajcie siarczyście” będące interpretacją opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Dyrektorem Filharmonii Łódzkiej jest Tomasz Bęben, którym marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisał w ubiegłym roku kolejną, pięcioletnią umowę na dyrektora naczelnego Filharmonii Łódzkiej. To jego trzecia kadencja na tym stanowisku. Tomasz Bęben jest menedżerem i pianistą. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu. W Filharmonii Łódzkiej pracował kolejno w dziale organizacyjno-programowym, dziale rozwoju i reklamy, był też wicedyrektorem ds. rozwoju. Jest pomysłodawcą Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” cyklu koncertów, który przyciąga tłumy melomanów. Tomasz Bęben jest dyrektorem naczelnym Filharmonii Łódzkiej od 2011 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Filharmonia Łódzka cieszy melomanów w całym regionie - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany