Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika na kolejnych miejskich budynkach w Łodzi - domy pomocy społecznej, żłobki, szkoły

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Fotowoltaika w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rojnej w Łodzi.
Fotowoltaika w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rojnej w Łodzi. UMŁ
Kolejnych 11 budynków miejskich jest wyposażanych w instalacje fotowoltaiczne. Montaże skończą się jeszcze w maju br.

Fotowoltaika na kolejnych miejskich budynkach w Łodzi
Kolejne miejskie budynki są wyposażane w panele fotowoltaiczne. Ekologia i oszczędności – to uzasadnienie dla ich instalacji.
Z fotowoltaiki korzystać będzie 11 kolejnych łódzkich budynków użyteczności publicznej, na których zostaną w najbliższym czasie zamontowane panele fotowoltaiczne. Wcześniej panele pojawiły się już na Domach Pomocy Społecznej i na dwóch miejskich żłobkach. Aktualnie prace instalacyjne kończone są m.in. na dachach pięciu szkół podstawowych w Łodzi.

Panele fotowoltaiczne na łódzkich domach pomocy, żłobkach i szkołach
- Panele fotowoltaiczne montowane są na Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krzemienieckiej 7/9, a także na miejskich żłobkach przy ulicach - Rogozińskiego 2, Harcerzy Zatorowców 4, Marusarzówny 9 oraz przy alei Wyszyńskiego 102 – podaje biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi. - Energię z fotowoltaiki czerpać będą także gmachy w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 7 przy ul. Kusocińskiego 100 (tu mieści się Szkoła Podstawowa nr 44 i Przedszkole Miejskie nr 236), a także budynki szkół podstawowych numer: 169, 71, 41, 138 i 143. Odbiory instalacji mają odbyć się już w tym tygodniu.
Wcześniej panele pojawiły się na niemal wszystkich wytypowanych Domach Pomocy Społecznej oraz na dwóch żłobkach - przy ul. Lelewela oraz ul. Szpitalnej. - Docelowo planowane jest wyposażenie w instalacje fotowoltaiczne kilkuset miejskich budynków, w tym szkół, przedszkoli czy instytucji kultury – informuje miasto. W tym roku ma być to łącznie 60 miejskich instytucji. Koszt inwestycji to prawie 10 milionów złotych. Jednak zaoszczędzone dzięki temu pieniądze będą się systematycznie każdego roku zwracać.

W IX Liceum Ogólnokształcącym fotowoltaika działa już blisko półtora roku
Pierwszą szkołą, w której została zamontowana fotowoltaika w grudniu 2021 roku było IX Liceum Ogólnokształcące przy ul. Paderewskiego w Łodzi. Na dachu budynku zamontowanych jest 54 paneli, dzięki którym liceum stało się producentem czystej energii elektrycznej wykorzystywanej na własne potrzeby. Po roku funkcjonowania systemu Agnieszka Katarzyna Gębora, dyrektor IX LO podsumowała:
- Czy taka instalacja się opłaca odpowiem: tak, oczywiście. Już po 11 miesiącach instalacja wyprodukowała prąd na poziomie 25,54 MWh, co przekłada się na bezpośrednie oszczędności rzędu 55 tysięcy złotych. Poza tym produkcja energii w dużej mierze jest na zasadzie autokonsumpcji, co jest niezwykle korzystne, bowiem produkujemy na własne potrzeby i tak się stało, że w okresie od maja do września, czyli przez 5 miesięcy, wyprodukowana energia całkowicie pokryła potrzeby szkoły.
Wśród bezdyskusyjnych korzyści, jakie wynikają z używania fotowoltaiki w szkole należy podkreślić uniezależnienie od wzrostu cen operatorów i tradycyjnego systemu elektroenergetycznego – co przekłada się na konkretne oszczędności. Ponadto bezcenna jest ochrona środowiska – wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego, brak emisji CO2, zanieczyszczeń i hałasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany