MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasy spacerowe w woj. podlaskim. Gdzie warto się wybrać w weekend 1 - 2 czerwca? TOP 10 tras

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W woj. podlaskim jest sporo ciekawych tras spacerowych. Mamy dla Was 10 sugestii. Możecie namówić rodzinę i wspólnie poznawać uroki naszego regionu. Razem z Taseo proponujemy Wam 10 tras na spacer w woj. podlaskim. Co tydzień wybieramy inny zestaw.

Spis treści

Spacerem w woj. podlaskim

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. podlaskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 08 czerwca w woj. podlaskim ma być od 12°C do 22°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 6% do 42%.

🌳 Trasa spacerowa: Do pozostałości po kopalni

  • Początek trasy: Wasilków
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 3,04 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 20 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 139 m
  • Suma zejść: 124 m

Spacerowiczom trasę poleca RoweremPoPodlasiu

Piesza wycieczka do pozostałości kopalni Krzemienia.
To znalazłem na necie: "Z epoką brązu związany jest zespół kopalni krzemienia odkryty w Puszczy Knyszyńskiej koło Rybnik. Jest to najdalej na północ wysunięte stanowisko archeologiczne tego typu w Polsce. Eksploatacją zespołu kopalń w Rybnikach zajmowała się licząca nawet kilkadziesiąt osób wyspecjalizowana grupa górników i kamieniarzy. W pobliżu wsi na terenie kopalni krzemienia ustanowiono Rezerwat Przyrody "Krzemianka", obecnie znajduje się w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Knyszyn. Stwierdzono tu co najmniej kilkadziesiąt bardzo dobrze zachowanych kopalń sprzed około 3 tysięcy lat."
Namiary N: 53°17′3.04″ E: 23°6′48.29″
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Spacer po Augustowie

  • Początek trasy: Sejny
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 3,48 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 19 min.
  • Przewyższenia: 36 m
  • Suma podejść: 133 m
  • Suma zejść: 147 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Meg

Rozpoczynamy w porcie żaglówek Ośrodka Żeglarskiego Szekla. Ulicą Nadrzeczną udajemy się do Centrum. Po drodze na Rynek mijamy m.in. sławną restaurację Albatros, gdzie odbywają się dancingi. Zwiedzamy Centrum miasta, obowiązkowo zatrzymując się w jednej z cukierni na osławionych Jagodziankach. Następnie wracamy ulicą Mostową, przechodząc rzekę Netta kierujemy się ku plaży miejskiej, a właściwie jednej z kilku plaż nad Jeziorem Necko. Znajdziemy tam liczne atrakcje, np. Amfiteatr oraz wyciąg nart wodnych.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Rezerwat Krzemianka

  • Początek trasy: Wasilków
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,51 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 34 m
  • Suma podejść: 68 m
  • Suma zejść: 96 m

RoweremPoPodlasiu poleca tę trasę na spacer

Pierwszy zimowy wypad "'pieszy" do rezerwatu Krzemianka, o którym piszą na necie: "Rezerwat Przyrody Krzemianka powstał w 1987r. Celem głównym powołania rezerwatu była ochrona cennych przyrodniczo fragmentów Puszczy Knyszyńskiej. Opiekę nad obiektem o powierzchni 230,91 ha sprawuje Nadleśnictwo Knyszyn".

Rezerwat Krzemianka to zespół obfitych źródlisk zasilających strumień o tej samej nazwie – Krzemianka. Rezerwat tworzy rozległa zabagniona dolina z licznymi źródliskami otwartymi, mulistymi i torfowiskowymi. Duża różnorodność zbiorowisk roślinnych wyróżnia go od innych podobnych obiektów. Dość szczegółowy opis zespołów roślinnych Rezerwatu Krzemianka został przedstawiony na tablicy informacyjnej przy wejściu głównym. Dociekliwi zapewne chętnie zapoznają się z taką informacją, aby w zrozumieniu zwiedzać prowadzącą przez Rezerwat ścieżkę dydaktyczną.

Przygotowana przez leśników ścieżka turystyczna prowadząca przez Rezerwat umożliwia podziwianie piękna tego niezwykłego terenu, dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Kładka, po której należy się poruszać jest wygodna, nowa i spokojnie można po niej spacerować również z małymi dziećmi. Czasem, na trasie można natknąć się na przeszkodę w postaci powalonego drzewa, jednak oddaje to wspaniały, dziewiczy klimat tego miejsca. Spacer ścieżką dydaktyczną urozmaica kolorowa, zróżnicowana roślinność. Wywrócone drzewa stanowią także element edukacyjny, ponieważ dostarczają niepowtarzalnej możliwości przyjrzenia się z bliska systemowi zakorzeniania drzewa. Trasa prowadzi nie tylko przez kładki, ale także przez naturalne ścieżki Puszczy Knyszyńskiej, dlatego warto zapatrzeć się w wygodne buty.

Na terenie Rezerwatu znajduje się także skansen pszczelarski, drzewa bartne, wieża widokowa oraz pozostałości po kopalni krzemienia. Dodatkowych informacji na temat wykopalisk warto zaczerpnąć z tablicy informacyjnej.

Ścieżka dydaktyczna w Rezerwacie Krzemianka jak sama nazwa wskazuje powinna poszerzać naszą wiedzę przyrodniczą. Wypełnieniu tego celu służy szereg tablic informacyjnych, np. ekologiczna rola lasu, nisze pokarmowe ptaków, woda i jej rola w lesie, warstwowa budowa lasu, czy dzięcioł może dostać wstrząsu mózgu, i inne.

Kopalnia Krzemienia.Jest to najdalej na północ wysunięte stanowisko archeologiczne tego typu w Polsce. Eksploatacją zespołu kopalń w Rybnikach zajmowała się licząca nawet kilkadziesiąt osób wyspecjalizowana grupa górników i kamieniarzy. W pobliżu wsi na terenie kopalni krzemienia ustanowiono Rezerwat Przyrody "Krzemianka", obecnie znajduje się w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Knyszyn. Stwierdzono tu co najmniej kilkadziesiąt bardzo dobrze zachowanych kopalń sprzed około 3 tysięcy lat." Moje wrażenia? Piękne widoki koniecznie do zobaczenia na wiosnę, można tu dojechać rowerem z Białegostoku ,ale ja to połączę z wypadem do czarnej Białostockiej w niektórych momentach trzeba przenieść rower jest parę zwalonych drzew na kładce, która jest długa ,przecina tę rzeczkę w paru miejscach Nie zapomniane przeżycie.W rezerwacie są przymocowane tabliczki z szerokością i długością geograficzną sprawdziłem ze swoim GPS-em pomiary zgodne:). Rezerwat jest klejnotem Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej polecam o każdej porze roku, (no może za wyjątkiem sezonu komarowego), ale i na to są sposoby.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Zwiedzając Giżycko

  • Początek trasy: Szczuczyn
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 10,34 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 79 m
  • Suma podejść: 271 m
  • Suma zejść: 245 m

Spacerowiczom trasę poleca Guber

Trasę zaczynamy na dworcu PKP, skąd ruszamy ulicą Armii Krajowej aż do ulicy Dąbrowskiego, na której możemy podziwiać XIX i XX-wieczne kamienice. Później udajemy się ulicą Warszawską aż do skrzyżowania, gdzie znajduje Wieża Ciśnień, zwana też Wodną Wieżą. Na wysokości 162m n.p.m. mieści się tam kawiarnia. Z tej wysokości można, przez lunety, można podziwiać panoramę miasta i okolicy, lasy i jeziora – mazurskie krajobrazy. Po odwiedzeniu wieży ulicą Wodociągową docieramy do Ronda Polskich Dzieci, tam skręcamy w lewo i maszerując ulicą I Dywizjonu im. T. Kościuszki dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Pionierską, skręcamy w lewo i tu możemy zobaczyć znów zabytkowe kamienice, jedyne nienaruszone budynki w czasie działań wojennych w mieście. Potem idąc kolejno uilcami Traugutta, Kętrzyńskiego oraz Warszawską (tam też możemy zobaczyć Piekarnię Regelskiego, jednego z najstarszych budynków murowanych w Giżycku) dojdziemy do znajdującego się na placu Grunwaldzkim kościoła Ewangelickiego z 1827 roku, wzniosłej świątyni zbudowanej na tle prostokąta. Stamtąd idąc alejami dochodzimy do ulicy Olsztyńskiej, kierując się wzdłuż niej docieramy do mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim, jednego z dwóch tego typu mostów w Europie, sprawnego z ręczną obsługą. Przechodząc przez most spacerujemy cały czas prosto, aż dochodzimy do słynnej Twierdzy Boyen, położonym na terenie tzw. „wyspy giżyckiej” (obszaru ograniczonego jeziorami Kisajno i Niegocin, oraz kanałami: Niegocińskim oraz Łuczańskim). Obchodzimy ten obiekt fortyfikacyjny wałami wzdłuż murów, a następnie ulicą Turystyczną opuszczamy aż dochodzimy do ulicy obwodowej, gdzie skręcamy w lewo, i potem zaraz znów w lewo wchodząc w ubitą, piaskową drogę biegnącą między drzewami. Kierując się tą drogą docieramy po chwili do Krzyża Świętego Brunona, znajdującego się na wzgórzu nad Niegocinem. Jest to żeliwny krzyż, upamiętniający męczeńską śmierć św. Brunona z Kwerfurtu (1009r.). Schodząc ze wzniesienia, przechodzimy przez tory, i kierując się teraz z powrotem w kierunku Giżycka, dróżką dla pieszych i rowerzystów wzdłuż niegocińskiego jeziora, przy samym jego brzegu. Tą dróżką docieramy do do miejskiej plaży, gdzie m.in. znajduje się wesołe miasteczko. Następnie schodząc z z plaży, wchodzimy na ulicą Kolejową i idąc nią dochodzimy z powrotem do dworca PKP, gdzie nasza wycieczka dobiega końca.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Spacer po Arboretum

  • Początek trasy: Michałowo
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,28 km
  • Czas trwania spaceru: 37 min.
  • Przewyższenia: 66 m
  • Suma podejść: 510 m
  • Suma zejść: 527 m

Pwlctk poleca tę trasę

Arboretum w Kopnej Górze. Bardzo dobre miejsce na spacer. Arboretum znajduje się około 12km za Supraślem (z Białegostoku około 22km). Są atrakcje dla dzieci, plac zabaw, ścieżki edukacyjne. Są miejsca, w których można usiąść i odpocząć. Przejście całego Arboretum zajmuje od 30 do 90 minut, w zależności od tępa i ilości przystanków.

Jest to rodzaj ogrodu botanicznego powstałego w leśnym otoczeniu. Funkcjonuje od 1988 roku na powierzchni 26 ha, prezentuje wiele gatunków drzew i roślin. Arboretum służy celom edukacyjnym i naukowym, ale jest też popularnym miejscem rekreacji i wypoczynku. Arboretum udostępniane jest do zwiedzania w okresie 1.04 - 30.09. W dni robocze otwarte w godz. 8-15 a w dni wolne od pracy w godz. 9-19. Wstęp wolny.

Około 300 metrów od parkingu przy głównej drodze jest zajazd Sokołda, można tam tanio i dobrze zjeść. Bardzo dobre jedzenie, polecam :)
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Szlak Powstań Narodowych (Stoczek Łukowski - Miedzina) - Pieszy Czerwony ver. 2020

  • Początek trasy: Drohiczyn
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 136,44 km
  • Czas trwania spaceru: 30 godz. i 51 min.
  • Przewyższenia: 65 m
  • Suma podejść: 687 m
  • Suma zejść: 668 m

Spacerowiczom trasę poleca JJ_Active

Szlak Powstań Narodowych - generalnie nawet jego opiekun PTTK Siedlce specjalnie nie wie jak on faktycznie przebiega i potwierdzają jego przejście w 2019 po śladzie z aplikacji choć szlak w kilku miejscach ma zupełnie inny przebieg (nieświadomie mylą innych). Aplikacja szlakowa Mazowsze tez czasami przekłamuje przebieg. Jest zasada, że jak nie ma znaków przez 500 metrów to nie idzie się szlakiem. Szlak dosyć długi jednak dość prosty technicznie - po drodze jedna przeprawa brodem przez rzeczkę (brak mostka).
Nawiguj


Idealne na spacer

Materiały promocyjne partnera

🌳 Trasa spacerowa: Generała Aleksandra Waszkiewicza 236-240 - Białowieża

  • Początek trasy: Hajnówka
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 6,32 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 54 min.
  • Przewyższenia: 39 m
  • Suma podejść: 763 m
  • Suma zejść: 764 m

Carre44 poleca tę trasę

Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Białystok clubbing

  • Początek trasy: Wasilków
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 1,82 km
  • Czas trwania spaceru: 36 min.
  • Przewyższenia: 37 m
  • Suma podejść: 39 m
  • Suma zejść: 51 m

Guber poleca tę trasę na spacer

Wycieczkę po klubach w Białymstoku rozpoczynamy na ulicy Akademickiej, na której mieszczą się trzy ciekawe puby: Escapada, następnie Antidotum (obok, którego znajduje się Pizzeria La Bella), oraz Odeon Jazz Club. Następnie idziemy w kierunku ulicy Legionowej, przechodzimy na drugą stronę ulicy i na lewo znajduje się Rockoco Klub, a 20 metrów dalej Kontakt Klub. Dalej idziemy Aleją Blusa w kierunku Rynku. Idąc w lewo na ulicy Suraskiej znajdują się dwa Puby: Level Pub oraz Gryf. My idziemy w prawo dookoła białostockiego rynku. Przechodzimy przez przejście obok fontanny, tam na rogu ulicy znajduje się Centrum Astoria. następnie przechodzimy z powrotem na drugą stronę ulicy i idziemy wzdłuż kamienic prawą stroną. Mijamy po prawej Strych Pub a ok 50 metrów dalej Tunel Pub. Na końcu ogródków skręcamy w prawo i dochodzimy do ulicy Białówny - głównej ulicy klubowej. Na lewo mieści się Klub Muzyczny Metro, idąc prosto, mijamy po lewej stronie mały Park Zamenhoffa, dochodzimy do Klubu Loft. Tam zawracamy i idziemy ulicą Malmeda w kierunku ulicy Lipowej. Na skrzyżowaniu Malmeda i Białówny znajdują się dwie znakomite restauracje z fast foodami: Grek oraz Kebab. Po drugiej stronie ulicy mamy po kolei kluby M7, Vip (do którego wejście jest przez klub M7), The New Jungle oraz Golden Night Club. Na rogu ulicy Malmeda i Lipowej znajduje się kolejny punkt fast food serwujący pyszne grillowane kanapki. Idziemy dalej ulicą Lipową w kierunku Kościoła św. Rocha. Dochodzimy do ulicy Nowy Świat, gdzie na rogu znajduje się irlandzki Knay Pub, a kilka metrów dalej restauracja i pub Rejs. Idziemy z powrotem do ulicy Lipowej i po drugiej stronie ulicy znajduje się klub Prognozy. Dalej idziemy prosto ulicą Lipową, przecinamy ulicę Grochową trzymając się lewej strony i dochodzimy do drogi bez przejazdu, gdzie ok 100 metrów od ulicy Lipowej, po lewej stronie znajduje się klub Wall Street. Tam kończymy naszą trasę. Przedstawione kluby oraz puby są bardzo zróżnicowane i z pewnością każdy znajdzie coś dla swojego gustu muzycznego. Zapraszamy:)
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: 'Skrzydlaty Drapieżca' (Puszcza Białowieska)

  • Początek trasy: Hajnówka
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 29,46 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 57 m
  • Suma podejść: 205 m
  • Suma zejść: 220 m

Spacerowiczom trasę poleca Tourbike

Czas na odpoczynek po kilku dniach rowerowych.
Samochodem jedziemy z Masiewa do Gruszek do Nadleśnictwa Browsk. Tam spacer po herbarium i rzut oka na ostoję żubrów, tę którą wszyscy oglądamy na żywo na żubry online.
Z Gruszek kierujemy się na 'narewkowską drogę'. W jej połowie, na 'średniej budce' zostawiamy auto i tuptamy na nową ścieżką edukacyjną 'Orlik krzykliwy' w dolinie Łutowni. Pętla ma długość ok 3 km, 10 przystanków po drodze z tablicami informacyjnymi i wieżę widokową w dolinie Narewki. Szczęście dopisało i tym razem, orlik nadleciał, zakołował nad nami i znikł za ścianą lasu.
Po krótkiej wizycie w Białowieży i obiadku w Restauracji Parkowej wracamy do Masiewa.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: 'Tropem Żubra' (Puszcza Białowieska)

  • Początek trasy: Michałowo
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 8,29 km
  • Czas trwania spaceru: 7 godz. i 18 min.
  • Przewyższenia: 54 m
  • Suma podejść: 101 m
  • Suma zejść: 113 m

Tourbike poleca tę trasę

Ostatni dzień pobytu.
Przed wyjazdem jeszcze krotki spacer szlakiem 'Św. Eustachego' i 'Tropem Zubra'. Wprawdzie udało się zobaczyć tylko dziką wiewiórkę i mnóstwo tropów, ale i tak było warto. Żegnamy się ze Starym Masiewem i pogranicznikami.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Spacerowanie - korzyści

Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.

Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.

WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.

Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.

Podlaskie - raj dla miłośników przyrody

Region ten jest doskonałym miejscem na wycieczki, które umożliwią bezpośredni kontakt z naturą. Podlasie oferuje wiele możliwości, zarówno dla osób spędzających urlop, jak i tych, którzy planują krótki weekendowy wypad. Warto zwrócić uwagę na Parki Narodowe, które są prawdziwymi skarbami regionu. Biebrzański, Narwiański, Wigierski oraz Białowieski Park Narodowy to miejsca, gdzie przyroda rozkwita w pełnej krasie. To również raj dla aktywnego turysty, który może cieszyć się wędrówkami pieszymi. Podlasie to magiczna kraina, w której można spotkać łosie, żubry i bociany. Charakterystyczne cerkwie i drewniane domy dodają regionowi unikalnego uroku. Nie zapominajmy także o wielkomiejskim Białymstoku, który stanowi doskonałe kontrastowe tło dla tej przyrodniczej harmonii. Zobacz atrakcje województwa podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny