IPT - pasek artykułowy

Geminidy 2023: zachwycająca noc spadających gwiazd już 14 grudnia! Ten rój meteorów zostawia Perseidy daleko w tyle

Emil Hoff
Emil Hoff
To może być najpiękniejsza noc spadających gwiazd w tym roku! Już 14 grudnia 2023 nad Polskę nadlecą Geminidy - wyjątkowy rój meteorów, bardziej spektakularny nawet od słynnych Perseidów. Gdzie i kiedy będzie można go zobaczyć? Sprawdźcie w naszym informatorze: Geminidy 2023 dla miłośników niezwykłych zjawisk na nocnym niebie.
To może być najpiękniejsza noc spadających gwiazd w tym roku! Już 14 grudnia 2023 nad Polskę nadlecą Geminidy - wyjątkowy rój meteorów, bardziej spektakularny nawet od słynnych Perseidów. Gdzie i kiedy będzie można go zobaczyć? Sprawdźcie w naszym informatorze: Geminidy 2023 dla miłośników niezwykłych zjawisk na nocnym niebie. den-belitsky, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Już dziś, w czwartek 14 grudnia 2023 przypada maksimum Geminidów. To spadające gwiazdy liczniejsze nawet od słynnych Perseidów. Dlaczego są wyjątkowe? Kiedy i gdzie będą najlepiej widoczne? W którym miejscu nieba ich szukać? Przekonajcie się – zapraszamy do informatora o Geminidach 2023 przed najpiękniejszą w tym roku nocą spadających gwiazd.

Spis treści

Najbardziej spektakularny deszcz spadających gwiazd

Choć Geminidy zostały odkryte późno – pierwszy przelot odnotowano dopiero w 1830 r., planetoidę odkryto w 1983 r. – ten rój meteorów jest wyjątkowo spektakularny.

W czasie maksimum Geminidów w ciągu jednej godziny można zaobserwować na niebie nawet ok. 150 spadających gwiazd. Dla porównania: w przypadku Perseidów maksimum wynosi ok. 70 zjawisk na godzinę.

Można powiedzieć, że Geminidy pod względem widowiskowości zostawiają Perseidy daleko w tyle. To właśnie Geminidy są najbardziej spektakularnym rojem meteorów, widocznym w ciągu roku na polskim niebie.

Czytaj też: Najtańsze miejsca na narty w Polsce. Nowy ranking 9 rekordowo tanich ośrodków narciarskich w grudniu 2023. Tylko 73 zł za dzień jazdy!

Kiedy najlepiej obserwować Geminidy?

Maksimum roju Geminidów przypada na noc z 14 na 15 grudnia 2023 (z czwartku na piątek). Spadające gwiazdy zrobią się dobrze widoczne już ok. godz. 20:00 polskiego czasu, ale najwięcej będzie ich można zobaczyć między 1:00 a 2:00 w nocy. Warto zacząć obserwację już 13 grudnia i kontynuować 16, bo Geminidy przelatują nad Ziemią długo i można je dostrzec przed i po maksimum.

Gdzie na niebie szukać Geminidów? Nadlatują z okolic gwiazdozbioru Bliźniąt, leżącego w południowej części nocnego nieba, na lewo i powyżej charakterystycznej konstelacji Oriona.

W 2023 r. niemal wszystko sprzyja obserwacji Geminidów. Na połowę grudnia przypada nów księżyca, a ciemne niebo oznacza świetne warunki do szukania spadających gwiazd. Jedyną przeszkodą mogą być chmury – o tej porze roku nad Polską ich niestety nie brakuje.

Czy Geminidy będzie widać z dużych miast?

Obserwacja spadających gwiazd w dużych miastach jest zawsze utrudniona przez tzw. zanieczyszczenie świetlne: odbijający się w chmurach blask sztucznych świateł, bijący od dużych aglomeracji. Obejrzyjcie ciekawą mapę zanieczyszczenia świetlnego nad Polską i Europą, dostępną online.

Latem, gdy nad Polską przelatują Perseidy, zanieczyszczenie świetlne nie jest wielkim problemem – można wyjechać z miasta i urządzić sobie np. biwak w lesie połączony z obserwacją nocnego nieba. W grudniu, gdy przychodzi czas Geminidów, biwaki są jednak utrudnione przez pogodę.

Mimo to nie miejcie złudzeń: w dużych miastach widoczność roju meteorów spada o ok. 70-80 proc. Jeśli chcecie obserwować Geminidy w całej okazałości, powinniście zaplanować wycieczkę gdzieś pod miasto.

W Polsce jest kilka tzw. parków ciemnego nieba, stworzonych specjalnie po to, by chronić objęte nimi obszary przed zanieczyszczeniem świetlnym. Znajdują się w Bieszczadach i Górach Izerskich. Może warto zaplanować krótki pobyt w tych pięknych zakątkach, by móc cieszyć się widokiem Geminidów?

Dlaczego Geminidy są wyjątkowe?

Większość spadających gwiazd, widocznych na niebie nad Ziemią, to w rzeczywistości fragmenty komet mknących przez kosmos.

Z Geminidami jest jednak inaczej – to nie odłamki komety, lecz planetoidy o wdzięcznej nazwie 3200 Phaeton. Skalna planetoida przemierza Układ Słoneczny, okrążając Słońce w ciągu roku i 158 dni. W miarę zbliżania się do gwiazdy, planetoida stopniowo rozpada się, zostawiając za sobą warkocz odłamków – to właśnie Geminidy.

Obejrzycie pouczające wideo poświęcone Geminidom:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży