Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godula - lata temu to oddzielna miejscowość, dziś dzielnica Rudy Śląskiej. Można tu zobaczyć powojenne bunkry i osiedle robotnicze ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ruda Śląska - Godula. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ruda Śląska - Godula. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Ruda Śląska jest nietypowym miastem na mapie naszego województwa. Każda z dzielnic rozwijała się początkowo jako odrębna miejscowość. Z tego powodu powiązanie między poszczególnymi dzielnicami jest dość luźne. Za centrum administracyjne uznaje się Nowy Bytom, w którym znajduje się Urząd Miasta i wiele instytucji publicznych, zaś funkcje handlowo-usługowe pełni w głównej mierze Wirek. Godula stała się jedną z pierwszych dzielnic, które w 1959 r. utworzyły miasto Ruda Śląska.

Godula, dzielnica Rudy Śląskiej, była przed laty odrębną miejscowością

Ruda Śląska została utworzona 1 stycznia 1959 z połączenia miast Ruda i Nowy Bytom. Tereny zajmowanie dziś przez miasto już kilku stuleci temu rozwijały się dzięki wydobyciu rud. Węgiel kamienny odkryto tu w II połowie XVII wieku. To sprawiło, że teren szybko się uprzemysłowił. Powstawały tu liczne kopalnie, a także huty, koksownie i cementownie.

Tak dzisiaj wygląda Godula - zobacz ZDJĘCIA

Rozwój przemysłu spowodował również szybki wzrost liczby ludności i całkowitą zmianę stylu życia mieszkańców wsi będących dziś dzielnicami Rudy Śląskiej. Wokół zakładów przemysłowych pojawiły się liczne osiedla robotnicze, które możemy oglądać do dziś. Z czasem zaczęto scalać szereg miejscowości istniejących od stuleci na terenie współczesnej Rudy Śląskiej. W 1951 zlikwidowano powiat katowicki i stworzono dwa wydzielone miasta: Nowy Bytom, który był tzw. eksklawą Bytomia i Rudę. Następnie do Rudy przyłączono Orzegów, Chebzie i Godulę, by w 1959 r. połączyć Nowy Bytom i Rudę w nowe miasto – Rudę Śląską.

Zanim Godula stała się dzielnicą miasta, była częścią majątku dworskiego Orzegów. Podobnie, jak inne miejscowości w naszym regionie, Godula rozwijała się dzięki przemysłowi. Karol Godula, któremu dzielnica zawdzięcza swoją nazwę, planował wybudować tu hutę cynku „Godullahütte”. Zakład powstał dopiero po jego śmierci, w 1855 r. Działał do 1919 r. Obok huty powstała osada, która przejęła jej nazwę.

Na początku XX wieku wybudowano patronackie osiedle robotnicze w rejonie obecnych ulic M. Kolbego, K. Goduli i Czereśniowej. To tzw. Kolonia Hofrichter, nazywana również Osiedlem Godulskim lub Osiedlem Tiałowskiego. Mieszkania były przeznaczone dla pracowników zakładów przemysłowych należących do rodu Schaffgotschów.

Po plebiscycie w 1921 r. Godulę przyłączono do Polski. Do 1951 roku była siedzibą gminy Godula. Spacerując ulicami dzielnicy warto zajrzeć do kościoła ścięcia św. Jana Chrzciciela wzniesionego w latach 1868-1871. Uwagę zwrócą również powojenne bunkry będące częścią Obszaru Warownego Śląsk. Jeden z nich można bez trudu zauważyć idąc ulicą Karola Goduli.

Zobacz także

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty