MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowianie będą walczyć z komarami sami. Nie będzie oprysków

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzów znów rezygnuje z oprysków przeciwko komarom i meszkom.
Gorzów znów rezygnuje z oprysków przeciwko komarom i meszkom. freepik
Komary znów mogą mocniej dawać się we znaki gorzowianom. Miasto nie zamierza walczyć z tymi bzyczącymi krwiopijcami za pomocą oprysków. Urzędnicy podkreślają, że wykorzystywane w tym celu środki chemiczne są nie tylko mało skuteczne, ale też nie pozostają obojętna dla środowiska.

Gorzów nie sięgnie po opryski

Coraz więcej polskich miast rezygnuje z oprysków przeciwko komarom. W ślad za nimi idzie także gorzowski magistrat, który w tym roku również mówi stanowcze "nie" chemicznej walce z tymi owadami. Urzędnicy podkreślają, że w mieście takich działań nie prowadzono już od kilku lat i dalej nie są one przewidziane.

Służby miejskie przeprowadziły dogłębna analizę skuteczności stosowania chemicznych oprysków przeciwko komarom i meszkom. Zapoznały się również z opiniami środowiska naukowców, ekologów oraz przyrodników. W związku z tym została podjęta decyzja, że w tym roku opryski również nie będą prowadzone w Gorzowie - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy gorzowskiego magistratu.

Powodów takiej decyzji jest kilka

Obecność tych uciążliwych owadów potrafi skutecznie uprzykrzyć wypoczynek na świeżym powietrzu, ale miasto podkreśla, że
rezygnuje z akcji odkomarzania w trosce o zdrowie mieszkańców oraz otaczające ich środowisko.

Przede wszystkim zabiegi te są mało skuteczne i mają krótkotrwałe działanie. Chodzi również o względy oszczędnościowe, ponieważ biorąc pod uwagę właśnie niską skuteczność oprysków, okazują się one po prostu nieopłacalne. Najważniejszym powodem jest jednak fakt, że chemiczne odkomarzanie nie pozostaje neutralne dla środowisk i może powodować negatywne skutki zdrowotne u ludzi - dodaje Wiesław Ciepiela.

Specjaliści podkreślają, że środki chemiczne wykorzystywane do zabiegów odkomarzania mogą okazać się szkodliwe nie tylko dla komarów, ale również dla innych owadów, których działalność dla środowiska jest pożyteczna. Chemikalia owadobójcze zagrażają życiu między innymi pszczół, dżdżownic i innych stworzeń. Szkodzą też roślinności.

Przeczytaj też: Ogródki działkowe na sprzedaż w Gorzowie. Jak wyglądają i ile kosztują? Zobacz oferty

Walka z komarami? Tylko naturalnie

Najlepszym rozwiązaniem są więc naturalne sposoby. Jeśli latem zaczną nas męczyć komary, a chcemy żyć w zgodzie z naturą, to możemy pozbyć się owadów kilkoma prostymi sposobami. Przede wszystkim warto zamontować w oknach ochronne moskitiery, które uniemożliwiają przedostanie się owadów do domu. Na parapecie lub balkonie możemy natomiast umieścić doniczki z roślinami, których zapach skutecznie odstrasza komary. To między innymi:

  • mięta
  • geranium
  • lawenda wąskolistna
  • tymianek

Skutecznym sposobem na komary są także olejki eteryczne, które możemy wykorzystać do wykonania własnego naturalnego sprayu na owady. Najlepszy do tego będzie olejek z trawy cytrynowej, goździkowy, paczulowy, cedrowy, z eukaliptusa, mięty pieprzowej lub cynamonowy.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmierdząca kupa - powody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska