Iglaki – jak i kiedy samodzielnie zrobić ich sadzonki. Podpowiadamy krok po kroku, jak rozmnażać drzewa i krzewy iglaste

Katarzyna Józefowicz
Krzewy i drzewa iglaste mają bardzo różne formy i są ozdobne przez cały rok. Można je sadzić pojedynczo, w grupach lub tworzyć z nich żywopłoty.
Krzewy i drzewa iglaste mają bardzo różne formy i są ozdobne przez cały rok. Można je sadzić pojedynczo, w grupach lub tworzyć z nich żywopłoty. ronstik (123rf.com)
Drzewa i krzewy iglaste są ozdobą ogrodu. Niekoniecznie trzeba je wszystkie kupować – można również samodzielnie zrobić sadzonki i rozmnożyć je. Podpowiadamy, jak i kiedy pobrać sadzonki iglaków, jak je przygotować, pielęgnować i kiedy posadzić.

Choć byliny i krzewy liściaste zyskują na popularności, iglaki nadal pozostają królami ogrodów. Można z nich tworzyć atrakcyjne kompozycje rabatowe i żywopłoty, sadzić na skalniakach i w ogródkach żwirowych, uprawiać w pojemnikach, a nawet traktować jako rośliny okrywowe.
Aby jednak nie zrujnować się finansowo na zakup coraz to nowych roślin potrzebnych do tego celu, dobrze jest spróbować samodzielnie je wyhodować z własnych sadzonek. Zadanie nie jest trudne, ale wymaga sporo cierpliwości i odrobiny wiedzy.

Podpowiadamy:

Kiedy pobierać sadzonki drzew i krzewów iglastych

Większość roślin iglastych dobrze rozmnaża się z półzdrewniałych sadzonek pędowych. Pobiera się je zwykle poza sezonem intensywnej wegetacji, czyli od jesieni do wiosny, z pominięciem mroźnych okresów i uwzględnieniem preferencji poszczególnych gatunków.

  • Wczesną jesienią (wrzesień-październik) poleca się pobierać sadzonki z żywotników (tui), cyprysików i jałowców.
  • Nieco później (po pierwszych przymrozkach) pobiera się, sadzonki cisów i choin.
  • Wyjątkiem są karłowe świerki z których sadzonki lepiej pobierać w czasie wegetacji (czerwiec-lipiec), gdyż wtedy mają dobrze uformowany pąk na tegorocznym przeroście.

Jak pobierać sadzonki iglaków

Sadzonki pozyskuje się z roślin zdrowych, silnych, dobrze odżywionych i dość młodych, gdyż te ze starszych egzemplarzy ukorzeniają się znacznie trudniej. Sadzonki pobiera się z pędów tegorocznych, lekko zbrązowiałych w dolnej części, najlepiej z fragmentem zeszłorocznego drewna u podstawy (tzw. „piętką”).
Sadzonki powinny być zwarte, mocne i dość krótkie, ale długość sadzonki uzależniona jest od gatunku. Z iglaków silnie rosnących jak np. żywotniki (tuje), zaleca się pobierać sadzonki dłuższe (ok. 10-15/20 cm), a z gatunków wolno rosnących np. cisy, krótsze (ok. 5-8 cm).

Zobacz, jakie rośliny można i warto z nimi posadzić. Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Z czym posadzić rododendrony? Nie ze wszystkimi roślinami si...

Jak przygotować sadzonki iglaków

Przygotowanie sadzonki pędowej polega na skróceniu jej miękkiego wierzchołka (usunięciu stożka wzrostu), usunięciu wszystkich odrostów i igieł na odcinku 2 cm od dołu oraz przycięciu zbyt długiego fragmentu „piętki”.
Sadzonki zaraz po pobraniu należy umieścić w torebce foliowej, aby nie wysychały i jak najszybciej posadzić.

Podłoże i miejsce dla sadzonek

Przed sadzeniem podstawę pędu zanurza się w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych, a następnie umieszcza w lekkim podłożu, najlepiej przygotowanym z torfu wysokiego z dodatkiem perlitu lub piasku w proporcji 1:1.

Pojemniki z sadzonkami ustawia się w miejscu zacienionym, przewiewnym i umiarkowanie ciepłym (ok. 16-18/20°C), w mnożarce, inspekcie lub pod cieniówkami w zacisznym miejscu ogrodu.

Dla lepszego ukorzeniania pojemnik z sadzonkami można okryć perforowaną folią, która pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, ale pozwoli też na dostęp powietrza do roślin. Jeśli nie dysponujemy folią, sadzonki należy systematycznie, ale delikatnie zraszać (zamgławiać) i bardzo umiarkowanie nawadniać, gdyż preferują wilgotne powietrze, ale nie lubią mokrego podłoża.

Czytaj także:

Jak przezimować sadzonki iglaków

Kiedy temperatura zacznie niebezpiecznie spadać, pojemniki z sadzonkami należy przenieść do chłodnego i widnego, ale zabezpieczonego przed mrozem i słońcem pomieszczenia (temp. ok. 0-5°C). Sadzonki można też pozostawić na zimę w inspektach lub niskich tunelach, w których przebywały dotychczas, osłaniając je przed zimnem słomianymi matami (drewniane boki skrzyń) i przepuszczającą światło włókniną (okna inspektów i tunele).

Kiedy sadzonki ukorzenią się i jak o nie dbać

Okres ukorzeniania dla różnych gatunków iglaków jest różny i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Najszybciej ukorzeniają się sadzonki żywotników (tui, ok. 2 miesiące), nieco dłużej sadzonki jałowców, cisów i cyprysików, a najdłużej sadzonki jodeł, sosen i świerków.
Przez cały okres ukorzeniania i produkcji sadzonek, należy systematycznie usuwać z pojemników wszystkie rośliny chore, obumarłe lub zasuszone. Trzeba też pilnować odpowiedniej wilgotności podłoża i powietrza, wietrzyć pomieszczenia oraz osłaniać sadzonki przed słońcem i mrozem.

Podpowiadamy:

Kiedy sadzić do gruntu młode drzewka i krzewy

Wiosną ukorzenione sadzonki hartuje się, przyzwyczajając do zmiennych temperatur, a następnie przesadza do doniczek, w których powinny pozostać przez kolejny sezon. Podrośnięte sadzonki wysadza się na miejsce stałe w kolejnym, a nawet jeszcze następnym roku uprawy (proces produkcji trwa zwykle 2-3 lata).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom