MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaką choinkę najlepiej kupić na święta Bożego Narodzenia? Drzewko cięte czy w pojemniku? Świerk czy jodła? Jak o nie dbać? Podpowiadamy!

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Grzegorz Gałasiński
Na łódzkich rynkach, w sklepach ogrodniczych, w marketach od dłuższego czasu są w sprzedaży choinki zarówno cięte, jak i w pojemnikach. Co zrobić, by udekorowane na święta drzewko wyglądało zdrowo, nie uschło i nie zrzuciło igieł? Czy zabrane teraz do domu wytrzyma do świąt?

Kupione cięte drzewko najlepiej zostawić na balkonie lub tarasie, wnieść do wnętrza jak najpóźniej. I to nie od razu do ciepłego pokoju czy salonu, ale o ile to możliwe na początek do chłodniejszego pomieszczenia, tak by mogło przyzwyczaić się do nowych warunków.

Dłużej zachowa igły, a gałęzie nie oklapną, jeśli choinkę ustawi się z dala od kaloryfera. Drzewko można wsadzić do donicy z piaskiem, ziemią lub tylko stojaka z pojemnikiem na wodę. A należy choinkę często podlewać. Bo chociaż ścięta, to ciągle wchłania wodę.

- Jeśli chodzi o iglaki w pojemnikach, to w ostatnich latach stało się modne sadzenie choinek wiosną na działce, w ogrodzie czy przed blokiem. Jednak by roślina przyjęła się, rosła, trzeba ją do tego przygotować – mówi Małgorzata Słabiak z Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Iglaki powinny stać w mieszkaniu jak najkrócej, maksymalnie do dwóch tygodni i to w jak najniższej temperaturze. Ta panująca w mieszkaniach, a wynosząca nawet powyżej 20 st. C, jest bardzo niekorzystna. Roślina rozhartowuje się, zaczyna usychać i ostatecznie obumiera. Dlatego powinno się ją na początku stycznia na tydzień, dwa tygodnie wstawić do chłodniejszego pomieszczenia, a po pewnym czasie wynieść na balkon lub taras i okryć donicę przed mrozem.

Zanim drzewko trafi do gruntu, musi być regularnie podlewane
Jednak nawet najtroskliwsza pielęgnacja nie pomoże, jeśli drzewko w pojemniku nie będzie dobrze ukorzenione. Często zdarza się, że roślina uprawiana na plantacji w gruncie, jest wykopywana, a korzenie uszkadzane. Dlatego przy zakupie iglaka trzeba sprawdzić, czy bryła korzeniowa mocno tkwi w pojemniku, czy z otworów w jego dnie wystają drobne korzenie. To oznacza, że system korzeniowy jest dobrze rozwinięty.

Do najtrwalszego gatunku nadającego się na choinkę zalicza się jodłę kaukaską. Długo pozostaje zielona, a jej igły nie spadają, tylko brązowieją. Natomiast najpopularniejszy stał się świerk pospolity, ze względu na najniższą cenę. Ma krótką żywotność, a igły lecą obficie. Świerk srebrny zwany też kłującym jest bardziej wytrzymały od świerku pospolitego, dłużej zachowuje igliwie. Także świerk serbski zalicza się do bardziej odpornych drzewek.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany