Łukasz Konstanty
Julia Piotrowska. Zdjęcie ilustracyjne.
Julia Piotrowska. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Paweł Skraba
Pierwszy indywidualny medal podczas strzeleckich mistrzostw Europy odbywających się w Gyor zdobyli Biało-Czerwoni. W piątek w konkurencji karabin pneumatyczny 10 metrów drugie miejsce zajęła Julia Piotrowska.

Polka bardzo dobrze spisała się już w kwalifikacjach, w których uplasowała się na trzeciej pozycji. Najlepsza w tej części rywalizacji okazała się Norweżka Jeanette Duestad, drugą lokatę zajęła natomiast Węgierka Eszter Meszaros.

Życiowy sukces Julii Piotrowskiej

Obydwie wymienione zawodniczki znacznie słabiej spisały się jednak w finale. Pierwsza z nich finał zakończyła na piątej, druga zaś na szóstej pozycji. Świetną skutecznością popisała się za to Niemka Anna Janssen (szósta w kwalifikacjach), która aż piętnaście razy (na 22. próby) uzyskiwała wynik 10,5 lub lepszy. Nie dziwi więc, że to właśnie w jej ręce trafił złoty medal.

Bardzo dobrze w finale poradziła sobie także Piotrowska, która tylko raz uzyskała wynik gorszy niż 10,0. W ostatecznym rozrachunku Polka zakończyła rywalizację na drugiej pozycji, Tytuł wicemistrzyni Europy to największy indywidualny seniorski sukces urodzonej w 2001 roku zawodniczki. Do tej pory mogła pochwalić się jedynie złotym i brązowym krążkiem wywalczonym w zmaganiach drużynowych, a także tytułem mistrzyni Europy juniorek zdobytym przed trzema laty w Osijeku.

Grono medalistek uzupełnia z kolei Szwajcarka Audrey Gogniat (siódma w kwalifikacjach). Pozostałe Biało-Czerwone nie zdołały wywalczyć przepustki do najlepszej ósemki - Aneta Stankiewicz zajęła 32. miejsce, Izabella Dudek była 36, Aleksandra Pietruk 45., zaś Natalia Kochańska 47.

Trzy medale Biało-Czerwonych

To nie jedyny krążek wywalczony w piątek przez Biało-Czerwone. W klasyfikacji drużynowej obejmującej wyniki trzech najlepszych zawodniczek w kwalifikacjach, Polki uplasowały się na trzeciej pozycji.

Łącznie Biało-Czerwone wywalczyły dotychczas w Gyor trzy medale dla naszego kraju. Oprócz dwóch krążków zdobytych w konkurencji karabin pneumatyczny, brąz w klasyfikacji drużynowej trafił w ręce naszych zawodniczek także w konkurencji pistolet pneumatyczny 10m.

Od poniedziałku do środy na Węgrzech odbyły się także strzeleckie mistrzostwa Europy juniorów. Złoty medal dla naszego kraju wywalczył Iwan Rakitski (pistolet pneumatyczny), z kolei srebro wywalczyły Maja Gawenda, Julia Mikołowska i Dominika Skarupska (rywalizacja trójek, karabin pneumatyczny).