Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kibice ŁKS najlepsi w Polsce. Strefa kibica w Przeplatance - Muzeum ŁKS. Galeria zdjęć

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
W projekcie Przeplatanka Galeria Pamiątek ŁKS będzie także miejsce na strefę pamiątek z działalności Klubu Kibica ŁKS. Dlatego warto głosować na projekt 015 w Budżecie Obywatelskim. Muzeum ŁKS będzie jednym z najbardziej okazałych w Polsce. Głosować można systemie elektronicznym do 31 października. Trzeba wejść na stronę www.budzetobywatelski.uml.lodz.pl

Dziś prezentujemy kilka eksponatów z pierwszych lat działalności Klubu Kibica ŁKS. W 1974 roku po zdobyciu przez koszykarki ŁKS tytułu mistrza Polski dwaj kibice ŁKS, bracia Sobolewscy wykonali dla wszystkich zawodniczek własnoręcznie pięknie zrobione pamiątkowe proporczyki.

Opowiada Jacek Bogusiak, kustosz tradycji ŁKS: - Klub Kibica ŁKS był pomysłodawcą zorganizowania ogólnopolskich zjazdów Klubów Kibica z całego kraju. Pierwszy zjazd odbył się w 1975 roku w Warszawie, w 1977 organizatorem zjazdu kibiców był ŁKS. Dla faktów historycznych w 1985 roku zjazd organizował Lech Poznań.

Kibice ŁKS najlepsi w Polsce.

Klub Kibica ŁKS prowadził wśród swoich członków drużynę piłkarską. I to z dużymi sukcesami. W 1986 roku na ogólnopolskim turnieju KK w Gdańsku Klub Kibica ŁKS zajął pierwsze miejsce. Przegląda Sportowy pisał: ŁKS mistrzem Polski, na razie tylko kibiców. Przedstawiamy zdjęcie tej mistrzowskiej drużyny. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Sławek Leśniak z KK ŁKS.
Rok później w Bytomiu KK ŁKS zajął czwarte miejsce.
Prezentujemy puchar dla KK ŁKS za zajęcie w 1986 roku drugiego miejsca w konkursie Liga Stadionów.
Za organizację w 1977 roku KK ŁKS otrzymał od Polskiego Związku Piłki Nożnej okazały puchar za wzorowe zorganizowanie spotkania.

Prezentujemy foto pierwszej tuby przez którą liderzy dopingu na galerze prowadzili doping, podawali komunikaty o akcjach i zbiórkach.

Konspiracyjny powielacz

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wielu były ciężkie czasy także dla kibiców. Teksty piosenek, komunikaty o zebraniach były pisane na maszynie, a później powielane na powielaczu. Kibice ŁKS kupili na czarnym rynku powielacz i na nim drukowali wiele ulotek. Każdy powielacz musiał być rejestrowany, nie można było nawet o tak sobie kupić papieru i specjalnej kalki do powielacza.
Powielacz ŁKS był przez lata przechowywany przez trzy osoby: Annę Elżbietę Adamczyk, Jacka Bogusiaka i najmłodszego z nich Andrzeja Sztylera, znanego na Galerze jako Jędrek.

Jacek Bogusiak podkreśla, że najwięcej ulotek wydrukował Jędrek.
W interaktywnej kabinie Przeplatanki będzie można obejrzeć setki zdjęć z działalności kibiców.

Pomysłodawcami projektu są: Grupa Ełkaesiak, zajmująca się pielęgnowaniem historii ŁKS oraz Koło Seniorów ŁKS, do którego należą byli sportowcy, działacze klubu. Najaktywniejsi z obu środowisk to: Tadeusz Marczewski, Jerzy Leszczyński, Jacek Bogusiak z Grupy Ełkaesiak oraz z Koła Seniorów działacze Michał Strzelecki, Andrzej Miłosz, Jan Goss, byli piłkarze: Włodzimierz Białek, Sławomir Krawiec, Leszek Kwaśniewicz, Marek Dziuba, Mirosław Bulzacki. Te osoby od miesięcy pracują nad możliwością powstania Muzeum Historii ŁKS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Bajerski po meczu Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Orzeł Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kibice ŁKS najlepsi w Polsce. Strefa kibica w Przeplatance - Muzeum ŁKS. Galeria zdjęć - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany