1/12
Zbieranie i jedzenie grzybów mamy we krwi! Jednak nie...
fot. kamchatka/Freepik

Komu szkodzą grzyby?

Zbieranie i jedzenie grzybów mamy we krwi! Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się ich smakiem i walorami. Zobacz w naszej galerii, kogo dotyczy to ograniczenie.

2/12
Osoby cierpiące na tymczasowe i przewlekłe choroby układu...
fot. bestyy38/123RF

Osoby z chorobami układu pokarmowego

Osoby cierpiące na tymczasowe i przewlekłe choroby układu pokarmowego nie powinny włączać grzybów do swojej diety, ponieważ ze względu na dużą zawartość chityny są one ciężkostrawne. Grzyby zawierają także rafinozę, która wpływa na wydzielanie gazów w jelitach.

Aby grzyby mniej obciążały układ pokarmowy, można dodać do nich przyprawy, takie jak majeranek czy tymianek, które ułatwiają ich trawienie. Warto także zrezygnować ze smażenia grzybów i dodawania do nich tłustych dodatków, takich jak śmietana.

Grzybów w zalewie octowej powinny unikać osoby ze skłonnością do podrażnień błony śluzowej żołądka i refluksem, a także z wrzodami żołądka i dwunastnicy, z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

3/12
Osoby ze schorzeniami wątroby powinny być szczególnie...
fot. lightfieldstudios/123RF

Osoby z chorobami wątroby

Osoby ze schorzeniami wątroby powinny być szczególnie ostrożne w sięganiu po grzyby leśne, które mogą okazać się trujące. Przez zaburzony metabolizm ich wątroba może nie poradzić sobie z oczyszczeniem krwi z toksyn.

Mogą jednak sięgać po grzyby jadalne, pochodzące ze sprawdzonych upraw. Powinny jednak być one poddawane odpowiedniej obróbce termicznej. Nie jest zalecane ich smażenie i dodawanie do nich tłustych i ciężkostrawnych dodatków.

4/12
Brak jest oficjalnych zakazów jedzenia grzybów przez dzieci,...
fot. famveldman/123RF

Dzieci do 12 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby starsze

Brak jest oficjalnych zakazów jedzenia grzybów przez dzieci, kiedy zaczną już przyjmować stałe pokarmy. Jednak sugeruje się poczekanie, aż osiągną wiek około 10-12 miesięcy, zanim wprowadzi się do ich diety grzyby ze sprawdzonych upraw, np. pieczarki.

Zarówno dzieci do 12 r.ż., jak i osoby starsze oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny natomiast unikać jedzenia grzybów leśnych ze względu na możliwość silnego lub śmiertelnego zatrucia. Wpływ toksyn na młody lub osłabiony organizm może być groźny w skutkach. Nawet niewielka ilość toksycznych substancji może doprowadzić do stałego uszkodzenia organów, a nawet do śmierci.

W przypadku osób powyżej 12. roku życia należy spożywać grzyby tylko ze sprawdzonych i certyfikowanych źródeł, ponieważ zmniejsza to ryzyko spożycia trujących grzybów, które łatwo można pomylić jest z jadalnymi okazami.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Tych piłkarzy nie zobaczysz w Legii. Odchodzą z klubu [LISTA]

Tych piłkarzy nie zobaczysz w Legii. Odchodzą z klubu [LISTA]

Odsłonięcie gwiazdy Jerzego Skolimowskiego na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi WIDEO

Odsłonięcie gwiazdy Jerzego Skolimowskiego na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi WIDEO

Ustne matury są bardziej emocjonujące niż pisemne

Ustne matury są bardziej emocjonujące niż pisemne

Zobacz również

Te napisy na tablicach rejestracyjnych zatrzymują wzrok ZDJĘCIA

Te napisy na tablicach rejestracyjnych zatrzymują wzrok ZDJĘCIA

Sadzą drzewa zamiast kłaść asfalt

Sadzą drzewa zamiast kłaść asfalt