Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmy 2018. Wiosenne starcie „Pitbulli” „Gwiezdne wojny” pokażą swoją moc w maju, Pierce Brosnan w Chorwacji

Renata Sas
„Pitbull. Ostatni pies” - na zdjęciu Doda...
„Pitbull. Ostatni pies” - na zdjęciu Doda... Fot. robert pałka/vega investments, end one investments/krzysztof wiktor
Kino rządzi! 2017 to kolejny rekordowy rok. We wstępnym bilansie frekwencja wyniosła ponad 55 mln widzów, o 3,5 mln więcej niż rok temu (a o 20 mln więcej od 2013 roku).

Liderzy to „Gwiezdne wojny. Ostatni Jedi” (od 14 grudnia już ponad 1,2 mln widzów) i dalej świetnie rokują, gdy ekranową drogę kończą właśnie „Listy do M. 3” (blisko 3 mln) Koneckiego, a „Botoks” Vegi dorobił się 2,3 mln osób na projekcjach. Wśród około czterech setek tytułów, które dystrybutorzy co roku wprowadzają do kin, w styczniu, gdy lokomotywą ma być niezawodny miś „Paddington 2”, szanse na powodzenia upatrywane są także w „Pomniejszeniu” Alexandra Payne. To miks satyry społecznej, science fiction, powiastki filozoficznej z historią miłosną. Matt Damon w roli przeciętniaka z Omahy, który skorzystał z coraz powszechniejszej oferty zmniejszania ludzi.

Z rodzimych nowości dobrze zapowiada się „Atak paniki” Pawła Maślony - wielowątkowa czarna komedia, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń radykalnie odmieniających ich życie. Grają m.in. Artur Żmijewski, Dorota Segda, Magdalena Popławska, Grzegorz Damięcki, Nicolas Bro.

„Dusza i ciało” (reż. Ildiko Enyedi) - Złoty Niedźwiedź festiwalu w Berlinie’ 2017 - będzie dla gotowych na hardcorowy wariant komedii romantycznej. Robotnica pracująca w masarni i jej dyrektor przypadkowo dowiadują się, że śnią identyczny sen, w którym są jeleniami.

Jak tu nie zaufać Ridley’owi Scottowi i jego „Wszystkim pieniądzom świata” z Michelle Williams, Chistopherem Plummerem, Markiem Wahlbergiem? Po aferze z molestowaniem usunięte zostały sceny z Kevinem Spacey’em. Miliarder odmawia zapłacenia porywaczom okupu za uwolnienie ukochanego wnuka.

Aż 7 nominacji do Złotych Globów ma „Kształt wody” Guilermo del Toro. Sally Hawkins gra tu niemą sprzątaczkę, która zakochała się w podwodnym monstrum.

Eksplozja uczuciowych emocji to zawsze okolice walentynek i czas na „Nowe oblicze Greya”, trzecią część ekranizacji bestsellera E.L, James. W filmie Jamesa Foley’a w dostatnie, wypełnione miłością życie Christiana i Any (Jamie Dornan i Dakota Johnson) wkracza, pragnący zemsty, jej były szef (Eric Johnson).

W aurze Dnia Zakochanych pojawi się też „Plan B” Kingi Dębskiej. O miłości - komedia i dramat w jednym. Tuż przed walentynkami w życiu bohaterów wydarzy się coś nieoczekiwanego. W obsadzie są Kinga Preis, Edyta Olszówka, Roma Gąsiorowska, Marcin Dorociński.

W lutym premierę będą miały również głośne „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” (reż. Martin McDonagh) - współczesny western o ostatniej sprawiedliwej. Gdy policja okazuje się bezradna, matka (Frances McDormand) zamordowanej dziewczyny wynajmuje trzy tablice reklamowe umieszczając na nich prowokacyjne pytania do szeryfa.

„Happy End” zwróci uwagę zwolenników reżyserskiej poetyki mistrza Michaela Haneke. Seria nieszczęść metodycznie prowadzi ku upadkowi zamożną francuską rodzinę.

Na zainteresowanie może liczyć „Czwarta władza” Stevena Spielberga z Meryl Streep i Tomem Hanksem jako wydawcami dziennika „The Washington Post” stającymi na czele bezprecedensowego starcia amerykańskiej prasy o prawo do ujawniania szokujących tajemnic ukrywanych przez najwyższe władze USA.

Obiecująco dla dystrybutorów i kinomanów akceptujących rodzime filmy gangsterskie zapowiada się starcie dwóch „Pitbulli”.

23 lutego premiera „Kobiet mafii”. Stuprocentowy frekwencyjny hit. Produkcja Patryka Vegi to ostre, gangsterskie sytuacje na ekranie i afery poprzedzające realizację kolejnej opowieści w konwencji „Pitbulla”, do którego prawa reżyser stracił na rzecz producenta. W głównej roli Olga Bołądź. Jej Bella, po policyjnej aferze i po szkoleniu w FBI, działa pod przykryciem rozpracowując szlak przemytu narkotyków. Scenariusz ponoć mocno wspierają fakty.

A już 15 marca wkroczy „Pitbull. Ostatni pies” w reżyserii i ze scenariuszem Władysława Pasikowskiego (podkreśla w wywiadach, że nie naśladuje Vegi). Kiedy ginie partner Majamiego, policjanci z wydziału terroru rozpoczynają dochodzenie. Film z Dorocińskim, Stroińskim i Dodą jako wdową po brutalnym gangsterze, która w spadku dostaje jego biznes...

Z zagranicznych propozycji w marcowych planach jest kolejny „Tomb Raider” (reż. Roar Uthaug) - opowieść, w której Lara Croft wyrusza w swoją pierwszą ekspedycję, aby odnaleźć zaginionego ojca na niezbadanej wyspie u wybrzeży Japonii. Alicia Vikander zastąpiła Angelinę Jolie.

W kwietniu „Player One”, czyli Spielberg jeszcze raz. Rok 2045, pogrążony w chaosie świat na skraju upadku. Ludzie szukają ratunku w OAZIE - uniwersum rzeczywistości wirtualnej stworzonym przez błyskotliwego ekscentryka.

I jeszcze „Avengers: Wojna bez granic” w reż. Anthony’ego Russo. Superbohaterowie znów łączą siły, aby zmierzyć się z tyranem Thanosem - posiadaczem rękawicy nieskończoności.

Powrót „mocy” czeka kinomanów już w maju. Premierę będzie miał „Han Solo. Gwiezdne wojny. Historie” (reż. Alden Ehrenreich, Donald Glover). Moc przygód. Przemierzający galaktykę młody Han Solo staje się przemytnikiem.

W czerwcowej ofercie będzie m.in. „Deadpool 2” Davida Leitcha. Walcząc z przestępcami tytułowy superbohater (Ryan Reynolds) stara się odzyskać równowagę po wypadku.

Na ratunek dinozaurom zagrożonym wybuchem wulkanu wyruszą bohaterowie „Jurassic World: Upadłe królestwo” (reż. J.A. Bayona).

Jako przebój lata zapowiada się „Mamma Mia: Here We Go Again !”. W plenerach Chorwacji reżyser Ol Parker kontynuował opowieść z filmowego musicalowego hitu. W obsadzie znów Streep, Firth, Brosnan.

Dystrybutorzy podają wiele nowych tytułów (wiele bez polskich wersji), ale realizatorzy najczęściej jeszcze pracują nad zapowiadanymi filmami. Na listopad 2018 przewidziany jest np. „X-Men: Dark Phoenix” (reż. Simon Kinberg) a w grudniu „Powrót Mary Poppins” Roba Marshalla - kontynuacja musicalowego przeboju sprzed lat z Emily Blunt i Colinem Firthem (Julie Andrews nie pojawi się).

W ofercie tradycyjnie najlepiej się mają rodzime produkcje, ale kto wie, jak ukształtuje się polskie kino, wyskalowane na tematy historyczne...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany