ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Spowiedź online: czy to możliwe? Spowiedź przez Internet to...

a.w.

2018-03-27 16:06

2018-03-27 16:06

5 Komentarzy
Dodaj komentarz

Spowiedź online: czy to możliwe? Spowiedź przez Internet to marzenie wielu katolików. Spowiedź przed Wielkanocą najlepiej w Wielki Piątek

a.w.

2018-03-27 16:06

Spowiedź online: czy to możliwe? Kościół coraz częściej wychodzi ze swoimi naukami do internetu. Powstają kolejne podcasty, w których księża omawiają ewangelię, kanały na Youtube młodych, energicznych katolików, grupy na Facebooku, które wspierają się, wymieniają doświadczeniami, motywują do działania. Czy w najbliższym czasie możemy się spodziewać, że również spowiedź przeniesie się do internetu. Spowiedź online jest gorącym tematem od co najmniej kilku lat.
1/7

Spowiedź online jako alternatywa dla tradycyjnego sakramentu?

(© Piotr Hukało)

  • Spowiedź online aktualnie nie jest dozwolona przez kościół katolicki, jednak nic nie wyklucza, że będzie dostępne w przyszłości.
  • Wielkanoc 2018 wypada w niedzielę 1. kwietnia i poniedziałek 2. kwietnia.
Spowiedź online to wyjście naprzeciw społeczeństwu, które żyje coraz szybciej. Spowiedź online wcale nie musi być pójściem na łatwiznę, to po prostu zmiana kanału dystrybucji.

Spowiedź online nie daj się nabrać


Kilka lat temu w internecie pojawiła się domena stylizowana na stronę toruńskiego Radia Maryja. Co łatwo zauważyć, zarejestrowana jest na niemieckim serwerze .de. Strona promuje „spowiedź online w kilka minut”. Na fałszywej stronie najpierw mamy do wypełnienia 3 zagadnienia:
  • Czy przeprowadziłeś rachunek sumienia?
  • Czy żałowałeś za grzechy?
  • Czy odmówiłeś poprzednio zadaną pokutę?


Następnie duże pole do wpisania listy grzechów oraz deklaracja poprawy. Po kliknięciu „OK” rozpoczynamy wirtualne połączenie z Bogiem. Nie warto tego robić, ponieważ po tzw „transferze grzechów" jesteśmy narażeni na utratę dużej ilości pieniędzy, które idą do nieznanego odbiorcy. Strona sugeruje "dobrowolną" wpłatę na rzecz Radia Maryja w wysokości 25 zł oraz comiesięczną wpłatę na to samo konto. Strona jest skonstruowana porządnie, dlatego uważaj, żeby nie wpaść w pułapkę. Spowiedź online jest niemożliwa, niepraktykowana i nieważna!

SPRAWDŹ TAKŻE:


POGODA NA WIELKANOC 2018. Sprawdź długoterminową prognozę pogody

Spowiedź online: szanse i zagrożenia


Spowiedź w internecie to szansa na pozyskanie większej ilości praktykujących katolików, dla których stanie w długich kolejkach, a nawet noce konfesjonały są przeszkodą nie do przejścia. Spowiedź online to również zagrożenie, miejsce używania żartownisiów i osób, które mają złe intencje.

TRADYCYJNA SPOWIEDŹ Z PRZYMRUŻENIEM OKA:
Spowiedź online: możliwości


Spowiedź jest istotnym sakramentem w Kościele katolickim. Wymaga od wiernych dyscypliny. Jednak sama forma nie jest kwestią najistotniejszą. Spowiedź przez komunikator czy dedykowany portal internetowy to prognoza na przyszłość. Spowiedź online będzie możliwa, jeśli Stolica Apostolska udzieli odpowiednią zgodę.

„W sakramencie pokuty, wierni wyznający uprawnionemu szafarzowi grzechy, wyrażający za nie żal i mający postanowienie poprawy, przez rozgrzeszenie udzielone przez tegoż szafarza, otrzymują od Boga odpuszczenie grzechów po chrzcie popełnionych i jednocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc zadali ranę” czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego, 959.

Pomimo tego, że tradycyjna spowiedź wymaga osobistego spotkania spowiednika i wiernego, spowiedź jest sakramentem dość anonimowym. Spowiedź odbywa się w konfesjonale, który ogranicza widzenie, więc spowiedź opiera się głównie na kontakcie słuchowym. Wierny wyznaje grzechy, wyraża żal i prosi o rozgrzeszenie, kapłan natomiast zadaje pokutę (zwykle dość symboliczną) i rozgrzesza. Wszystkie te etapy dobrego sakramentu można przełożyć na inny kanał, jakim jest internet.Spowiedź online jest sposobem na zawarcie więzi ze stałym spowiednikiem. Spowiedź online nie musi być regułą, może być dobrym wyjściem z sytuacji, w której tradycyjna spowiedź nie mogłaby się odbyć, np.: wakacje za granicą, pobyt w szpitalu itd. Aktualnie spowiedź przez Internet jest niedozwolona, czekamy na kolejne kroki Stolicy Apostolskiej.

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(5)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

to my polaczki nie europejczycy

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jezus (gość)  •

TO PRZESŁUCHANIE A NIE GLĘDZENIE == DEBILE KATOLICKIE SAMI ROBIĄ Z SIEBIE WARIATÓW - BRAWO IDIOCI EUROPEJSCY TYLKO WY POLACZKI A ZA WAMI JUŻ NIC ,.,

odpowiedzi (0)

skomentuj

Po co się spowiadać.

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wrn (gość)  •

Przecież Bóg i tak wszystko wie.

skomentuj

Nie uważałeś na religii

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Albo na nią nie chodziłeś.
Jeżeli nie chodziłeś, to co cię obchodzi spowiedź u katolików?

odpowiedzi (0)

skomentuj

smutek

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

smutek (gość)  •

I bez końca Kościół będzie nazywany dobrem. Nic nie możesz.

skomentuj

Umrzesz

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Nic nie możesz.

odpowiedzi (0)

skomentuj