Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Politechnika Łódzka wspiera rozwój przemysłu stoczniowego w międzynarodowym projekcie

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Prof. Ireneusz Zbiciński i dr inż. Dorota Siuta współpracujacy przy projekcie w programie Horyzont 2020.
Prof. Ireneusz Zbiciński i dr inż. Dorota Siuta współpracujacy przy projekcie w programie Horyzont 2020. mat. pras. PŁ, fot. Dorota Michalak
Politechnika Łódzka wspólnie z partnerami z Francji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii oraz Węgier reprezentującymi centra badawcze oraz przedsiębiorstwa związane z przemysłem stoczniowym uzyskała finansowanie w programie Horyzont 2020. Konsorcjum będzie realizować projekt, na który Unia Europejska przeznaczyła 26 milionów zł. Z tej kwoty na badania prowadzone przez Politechnikę Łódzką przypada prawie 900 tys. zł.

Politechnika Łódzka na rzecz rozwoju przemysłu stoczniowego

Akronim FIBRE4YARDS pochodzi od Fibre composite manufacturing technologies FOR the automation and modular construction in shipYARDS, co w tłumaczeniu na język polski oznacza - Technologie produkcji kompozytów włóknistych wykorzystywanych w stoczniach do automatyzacji i budowy modułowej. Koordynatorem projektu realizowanego przez 13 partnerów jest hiszpańskie centrum badawcze Centre Internacional de Mètodes Numèrics a l’enginyeria w Barcelonie.

- Działania w FIBRE4YARDS mają być zgodne z koncepcją Stocznia 4.0, która ma na celu redukcję kosztów, czasu produkcji, poprawę jakości wykonywanych produktów, jak i lepsze dopasowanie produktu do potrzeb klientów. To wszystko służyć ma podniesieniu konkurencyjności europejskich stoczni – mówi prof. Ireneusz Zbiciński z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, kierujący badaniami w Politechnice Łódzkiej.

Głównym celem projektu FIBRE4YARDS jest opracowanie innowacyjnych i zautomatyzowanych technologii produkcji małych i średnich jednostek pływających z tworzywa FRP - materiału kompozytowego wykonanego z włókien nośnych zatopionych w żywicy termoutwardzalnej. Udział przedsiębiorców branżowych oznacza, że przewiduje się zaprojektowanie i wyprodukowanie w skali rzeczywistej jednostek pokazowych, aby wykazać możliwości zastosowania innowacyjnych technologii.

Zadaniem badań prowadzonych w Politechnice Łódzkiej jest określenie efektów środowiskowych związanych z produkcją jednostek pływających z tworzywa FRP, ich eksploatacją, konserwacją, demontażem, czy też utylizacją po zakończenia cyklu życia.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany