Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do sądu z ZUS-em. Aż 40 procent mieszkańców woj. łódzkiego wygrywa! Można wywalczyć wyższą emeryturę

(KZ)
Można wywalczyć wyższą emeryturę.

Aż 30 procent spraw wniesionych do sądu przeciwko ZUS-owi kończy się wyrokiem korzystnym dla zainteresowanych. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących województwa wynika, że najwięcej korzystnych wyroków zapada w sprawie ustalenia wysokości lub prawa do emerytury i wysokości kapitału początkowego, bo tu sprawy wygrywa z ZUS aż około 40 proc. skarżących.

Najmniejsze szanse na wygranie w sądzie z ZUS mają osoby, którym odmówiono przyznania renty (korzystny wyrok uzyskuje jedynie co szósta osoba).
- W sprawach o emeryturę i kapitał początkowy ZUS musi się ściśle trzymać litery prawa, także pod względem sposobu dokumentowania okresów zatrudnienia, ale przede wszystkim udowodnienia wysokości wynagrodzenia - tłumaczy Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa łódzkiego. - Sąd ma prawo do swobodnej oceny wszystkich wniosków dowodowych, także takich, które nie są wyliczone w ustawie.

W 2017 roku w województwie łódzkim w sporach z ZUS o emeryturę sądy wydały 554 wyroków korzystnych dla zainteresowanych. W 839 przypadkach oddalono odwołania od decyzji urzędników. To świadczy o tym, że w takich sprawach mamy duże szanse na wygraną. Duża jest też skuteczność mieszkańców województwa w sporach dotyczących wysokości kapitału początkowego stanowiącego podstawę do obliczania należnej emerytury. ZUS wygrał 115 spraw, ale aż 70 przegrał.

Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa łódzkiego, wysoką liczbę przegranych spraw tłumaczy tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi się ściśle trzymać tego, co jest w przepisach, także pod względem sposobu dokumentowania okresów zatrudnienia, ale przede wszystkim wysokości wynagrodzenia, w tym rozporządzenia mówiącego, co może być dowodem potwierdzającym okresy ubezpieczenia i wysokość wynagrodzenia. Sąd ma w tym względzie swobodę orzekania. Może zatem uznać takie dowody, których urzędnicy nie mogą uwzględniać.

Mogą to być zeznania świadków potwierdzających wysokość pensji, legitymacje związkowe, w których są wpisane wysokości składek uzależnione od kwoty wynagrodzenia, a nawet notatki z czasu faktycznie wykonywanej pracy. Sąd ocenia wiarygodność tych dokumentów i na tej podstawie podejmuje decyzję. Trudniej wygrać z ZUS w sporach o rentę. W 2017 r. zapadło aż 728 wyroków oddalających odwołanie od niekorzystnej decyzji, a wygraną zakończyły się tylko 142 sprawy. Rentę jest obecnie coraz trudniej uzyskać, bo orzecznicy odeszli od zasady oceny stanu zdrowia, a badają zdolność do wykonywania pracy. Chociaż to pozornie to samo, coś innego znaczy dla lekarzy ZUS.

Uwaga!
W sobotnim i poniedziałkowym Expressie:
Zasady postępowania przy odwołaniu się od niekorzystnej decyzji ZUS
Przykłady wyroków w sprawach przeciwko ZUS.

Pogoda na weekend:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Do sądu z ZUS-em. Aż 40 procent mieszkańców woj. łódzkiego wygrywa! Można wywalczyć wyższą emeryturę - Express Ilustrowany

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany