Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy w NFZ brak pieniędzy... pacjenta ratuje miasto

Jacek Zemła
Część pacjentów z Aleksandrowa leczy się nie na koszt NFZ, ale dzięki miastu.
Część pacjentów z Aleksandrowa leczy się nie na koszt NFZ, ale dzięki miastu.
Już dwa tysiące osób skorzystało z wizyt i zabiegów medycznych finansowanych przez budżet gminy Aleksandrów Łódzki. Najwięcej takich przypadków dotyczyło schorzeń kardiologicznych, ale samorząd finansuje także konsultacje diabetologiczne oraz szczepienia ochronne 13-letnich dziewcząt przeciwko zakażeniu wirusem HPV, który może wywołać raka szyjki macicy.

Mieszkasz w Aleksandrowie - masz kardiologa za darmo * Można też gratis zaszczepić dziecko na HPV.

- Wszystko zaczęło się od tego, że dwa lata temu NFZ odmówił naszej miejskiej przychodni kontraktu na porady i badania kardiologiczne - mówi Agata Kowalska, rzecznik aleksandrowskiego magistratu. - Mieszkańcy naszej gminy mieli do wyboru albo płacić za wizyty w prywatnych gabinetach z własnej kieszeni, albo korzystać z porad kardiologicznych w innych miastach. Zarówno w Zgierzu, jak i w Łodzi, do lekarzy tych specjalności kolejki są ogromne, a na wizytę czeka się nawet pół roku. Dlatego zdecydowaliśmy się sfinansować opiekę kardiologiczną na miejscu, w aleksandrowskiej przychodni miejskiej. To okazało się strzałem w dziesiątkę, bo z programu skorzystało do tej pory dwa tysiące osób, z których wielu udało się być może przedłużyć życie, wdrażając na czas leczenie kardiologiczne.

Z danych udostępnionych przez aleksandrowski ZOZ wynika, że przez dwa lata, od kiedy ruszył program finansowany przez gminę, wykonano 400 badań tzw. echa serca oraz prawie pół tysiąca prób wysiłkowych. Pacjenci są na bieżąco konsultowani przez specjalistów, a jeśli w trakcie leczenia serca okazuje się, że chory cierpi również na cukrzycę, jest bezzwłocznie kierowany dodiabetologa.

- Pacjenci często nawet nie wiedzą, że ich leczenie nie jest opłacane przez NFZ, ale przez gminę - dodaje Agata Kowalska. - Jednak nie o chwalenie się tu chodzi, lecz o skuteczność. Rocznie budżet przeznacza na leczenie 200 tys. złotych, do tego dochodzi także finansowanie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pacjenci bardzo sobie chwalą takie rozwiązania.

nie muszą, ale chcą...

Finansowanie lecznictwa nie jest zadaniem gminy. Powinien to robić NFZ.

Gmina funduje szczepionki na HPV
Program szczepienia 13-letnich dziewcząt przeciwko wirusowi HPV działa w Aleksandrowie już od 6 lat. W tym czasie skorzystało z niego około tysiąca młodych pacjentek. W innych gminach za szczepienia rodzice płacą z własnej kieszeni. Tymczasem taki zabieg kosztuje około 600 złotych.

UCHO PREZESA 11 ZA DARMO NA YOUTUBE PREZESA ODWIEDZA OJCIEC RYDZYK
AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 28.03. 17? KTO JEST AGENTEM?
UCHO PREZESA 10. ZA DARMO UCHO PREZESA. Prezesa ODWIEDZA MINISTER SZYSZKO
STAR CHARLIE NOWY DWÓR MAZOWIECKI [MENU, OPINIE] MAGDA GESSLER

FILM: Testujemy rower elektryczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany