ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Łódzkie historie. Zakłady pracy chronionej w PRL....

Janusz Kubik

2018-04-22 18:30

2018-04-22 18:30

Dodaj komentarz

Łódzkie historie. Zakłady pracy chronionej w PRL. Gimnastyka lecznicza przy muzyce podczas pracy w łódzkich szwalniach [archiwalne zdjęcia]

Janusz Kubik

2018-04-22 18:30

W PRL model rehabilitacji zawodowej tak naprawdę nie pozwalał egzystować osobom niepełnosprawnym z godnością, w poczuciu pełnej przynależności do społeczeństwa.
1/7

(© Janusz Kubik )

Opis: Archiwalne zdjęcia z łódzkich fabryk i zakładów
Przejdź do galerii
  • Archiwalne zdjęcia z łódzkich fabryk i zakładów
  • Archiwalne zdjęcia z łódzkich fabryk i zakładów
Zamknięci w specyficznych jednostkach gospodarczych, zakładach pracy chronionej i spółdzielniach inwalidów, niepełnosprawni przełamywali bariery biurokratyczne przepisów gospodarki państw socjalistycznych.
Wisła Legia na żywo. Wynik meczu Wisła Legia 22.04.18


W latach 80. ubiegłego wieku w Polsce było ponad 600 tys. osób z różnymi kategoriami inwalidztwa, przyznawanymi przez komisje lekarskie ZUS. W spółdzielniach i zakładach pracy chronionej w tym czasie znalazło zatrudnienie 256.143 osób, pomimo przyznawanych pracodawcom ulg podatkowych w podatkach: dochodowym od działalności gospodarczej, osób fizycznych, środków transportu i nieruchomości.

W ten sposób powoli rodził się „peryferyjny kapitalizm” przyznawania dotacji za utworzenie nowego stanowiska pracy, refundacji szkoleń i zwrotu kosztów z tytułu zatrudnienia asystentów ds. inwalidztwa . Cele biznesowe były ważniejsze od walki z izolacją społeczną osób, którzy ze względu na różny stopień inwalidztwa nie mogły znaleźć pracy. Administracyjna „czapa” oraz utrata płynności finansowej w latach 1990-1999 (koniec rubla transferowego ) sprawiły, że większość firm rezygnowała ze statusu zakładów pracy chronionej. Wyjątkiem były m.in. łódzkie zakłady: Z.P.O. „Próchnik”, Z.P.Dz. „Olimpia”, Spółdzielnie Inwalidów „Millenium” i „Rusałka” (cukiernicza).

W halach fabrycznych, szwalniach, wykańczalniach wśród zieleni i o barwnym wystroju kobietom pracowało się przyjemniej, co miało wpływ na samopoczucie i wydajność. Przy muzyce, punktualnie o godz. 10, w Oddziale Pracy Chronionej łódzkiej „Olimpii” dla kobiet ciężarnych odbywały się zajęcia z gimnastyki leczniczej.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się