Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania komunalne. Jeżeli nie wykupisz, wyprowadzą cię do innego lokalu

Krzysztof Zając
Władze miasta nie chcą być współwłaścicielami zrujnowanych kamienic, bo koszty ewentualnych remontów są w nich wysokie. Nie chcą też mieć mieszkań w blokach, gdzie większość lokali jest wykupionych, bo nie mają żadnego wpływu na inwestycje, a wspólnoty podejmują często decyzje dotyczące bardzo kosztownej wymiany starych instalacji, modernizacji wind itp. Taka współwłasność, przy niskich czynszach, nie jest bowiem opłacalna.

Urząd Miasta opublikował wykaz z prawie dwoma tysiącami budynków komunalnych, w których najemcy mogą wykupić mieszkania na własność. Powinni jednak szybko podjąć decyzję i najlepiej zapłacić za lokal jednorazowo, gotówką. Wówczas, niezależnie od bonifikat wynikających z wieku budynku, będą mogli mieć aż 20 procent dodatkowej zniżki od wyceny rynkowej.

Najemca mieszkania w bloku przy ul. Astronautów wybudowanego w latach 60., którego cena wolnorynkowa wynosi 150 tysięcy złotych, może wykupić dziś lokal na własność za 60 procent wyceny, czyli musi zapłacić 90 tysięcy złotych. Dodatkowo, płacąc od razu całą kwotę, ma prawo do 10 procent bonifikaty. Kolejne dziesięć procent zyskuje, gdy na wykup zdecyduje się w ciągu 12 miesięcy od ogłoszenia wykazu mieszkań do sprzedaży na rzecz najemców, który został w zeszłym tygodniu ogłoszony. To dodatkowe 30 tys. zł oszczędności

Wyższe bonifikaty są dla najemców w starych kamienicach, wybudowanych przed 1 stycznia 1946 roku, bo one sięgają 70 procent. Do tego dochodzą wymienione wyżej zniżki. W rezultacie zapłacą tylko 10 oprocent wartości rynkowej lokalu. Tak jest m. in. w kamienicach przy ul. Radwańskiej. Niestety większość z tych budynków wymaga remontu, w którym musi partycypować każdy właściciel lokalu.

Władze miasta chcą zmusić najemców do wykupu mieszkań, tam gdzie już istnieją wspólnoty mieszkaniowe. Wynika to z uchwalonej w zeszłym roku Polityki mieszkaniowej na lata 2016-2020. Jeżeli najemcy nie zdecydują się dobrowolnie na wykup lokalu na własność, miasto złoży im bowiem ofertę nie do odrzucenia: wykupujesz mieszkanie albo dostaniesz wypowiedzenie umowy najmu i lokal zamienny.

Są jednak budynki, gdzie lokatorzy złożyli wnioski o wykup, ale Urząd Miasta nie chce sprzedawać mieszkań. Tak jest m.in. w kamienicy przy ul. Kopernika 4, gdzie niedawno zakończył się wieloletni spór z byłymi właścicielami budynku i ich spadkobiercami, czy przy ul. Legionów 59, gdzie od wielu lat miasto nie uregulowało sytuacji prawnej nowego budynku postawionego w 2001 r. i stojącego od 2008 roku... bez pozwolenia na budowę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany