Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rogu Przędzalnianej i Łowickiej budowlańcy odkryli piwnice z XIX wieku! [ZDJĘCIA]

(izj)
Siedem piwnic odkryto pod zabytkowym i pochodzącym z drugiej połowy XIX wieku piętrowym domem drewnianym na rogu ul. Przędzalnianej i ul. Łowickiej.

Budynek jest własnością miasta i od początku maja jest poddawany renowacji, w ramach której zostanie rozebrany, a później zrekonstruowany. Powstaną w nim mieszkania zastępcze dla lokatorów domów robotniczych na Księżym Młynie, do których będą się oni przeprowadzać na czas ich remontu.

– Kiedy rozpoczynaliśmy prace, nic nie wskazywało na to, że pod budynkiem są jakiekolwiek piwnice – mówi Marek Gałdziński, kierownik budowy. – Pewnego dnia przyszła do nas starsza kobieta, która twierdziła, że mieszkała z rodzicami na piętrze jako mała dziewczynka. Opowiadała, że na własne oczy nie widziała, ale słyszała, iż w trakcie wojny ukrywano tutaj Żydów. Osób opowiadających tę historię pojawiło się z czasem więcej. Byli też i tacy, którzy znając te opowieści, przychodzili ze szpadlami i chcieli szukać pozostawionych tutaj skarbów.

Po demontażu drewnianej podłogi pod pomieszczeniami na parterze natrafiono na piwnicę. Najmniejsza z obecnie odkrytych ma wymiary 1 m na 1,5 m, a największa – 3 m na 3m. Sześć ma głębokość 80-90 cm, a jedna – 1,6 m.
– Wszystkie piwnice były zasypane piaskiem, ziemią i gruzem – mówi Zbigniew Rybacki, archeolog prowadzący prace przy ul. Przędzalnianej. – Odkopujemy je obecnie. Nie liczymy na znalezienie wielkich skarbów, bo po wojnie kamienice zostały na pewno przeszukane przez ówczesnych mieszkańców. Jak na razie natrafiliśmy jedynie na uszkodzoną, szklaną butelkę po winie o pojemności 0,7 litra. Szacujemy, że pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Prace archeologiczne na miejscu potrwają do końca przyszłego tygodnia. Później piwnice zostaną zasypane, a archeolodzy przygotują dokumentację na ich temat.

Historia i przyszłość budynku...

Przed II wojną światową drewniak należał do Niemca, a po jej zakończeniu przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przed wojną na parterze od strony ul. Przędzalnianej był sklep, a od strony ul. Łowickiej – piwiarnia. Po wojnie piwiarnię zamieniono na magiel. Wyżej były mieszkania.
Koszt obecnych prac to 4,1 mln zł. Potrwają do kwietnia 2017 r. Po renowacji w drewniaku, kamienicy i nowo wzniesionym budynku będzie w sumie 21 mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany