Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PRZEGŁOSOWANE! Od marca tylko dwie niedziele handlowe, od 2020 r. całkowity zakaz handlu!

aip/Jakub Oworuszko
Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Sejm uchwalił dziś ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 r. pierwsza i ostatnia niedziela będzie handlowa. W roku 2019 handlowa będzie każda ostatnia niedziela miesiąca, a od 2020 roku będzie CAŁKOWITY zakaz handlu w niedziele.

Znamy już najważniejsze założenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zakaz będzie wprowadzany stopniowo do 2020 r. Opozycja mówi „nie”.

W nocy ze środy na czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Wczoraj komisja polityki społecznej i rodziny zajęła się poselskimi poprawkami. Najważniejsze zmiany to te zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Zakaz ma być wprowadzany stopniowo. PiS zaproponował, żeby od marca przyszłego roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca były handlowymi. Jeszcze kilka tygodni temu sklepy miały być zamknięte w co drugą niedzielę. - Trzy miesiące są z pięcioma niedzielami, pozostałe z czterema. Stąd właśnie taka formuła, łatwiej zapamiętać - przekonuje poseł Janusz Śniadek z PiS, który koordynuje prace nad ustawą.

Od 2019 roku zrobimy zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku ma obowiązywać zakaz prawie we wszystkie niedziele - wyjątkiem będą weekendy przed świętami. - W roku 2020 dochodzimy do stanu z projektu obywatelskiego - podkreśla Śniadek, nawiązując do ustawy złożonej rok temu przez NSZZ „Solidarność”. Związkowcy ostatnio mocno krytykowali pomysł ograniczenia handlu tylko w co drugą niedzielę.

Pierwotnie nowe przepisy miały obowiązywać już od 1 stycznia, jednak pojawiły się wątpliwości prawne dotyczące sprzedaży za pośrednictwem internetu i zgodności proponowanych rozwiązań z prawem Unii Europejskiej. By dodatkowo nie wydłużać prac nad ustawą w ogóle zrezygnowano z objęcia internetu zakazem.

- Uznaliśmy, że powaga Senatu i pana prezydenta nie pozwalają na stawianie ich pod ścianą, dlatego przesunęliśmy jeszcze termin wejścia w życie ustawy- przekonuje Śniadek, zwracając przy tym uwagę, że poprawki mogą zgłosić jeszcze senatorowie, a prezydent ma miesiąc na podpisanie ustawy.

Zakazowi handlu sprzeciwia się opozycja, która przekonuje, że Polacy chcą robić zakupy w niedziele oraz, że są osoby, które chcą pracować w świąteczne dni. Poseł Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska przekonywała podczas sejmowej debaty, że większość weekendowych pracowników marketów to studenci, którzy zarabiają na „wymarzone wakacje, nowy ciuch i czesne”. - To antypolska ustawa, która będzie blokowała rozwój gospodarczy - oceniła.

Jak wynika z badania Kantar TNS (przeprowadzonego miesiąc temu, czyli jeszcze przed zaproponowanymi poprawkami), 76 proc. Polaków opowiada się za tym, by dwie niedziele w miesiącu były wolne dla pracowników handlu, jednak bez zamykania sklepów.

W związku z zakazem Polacy najbardziej (51 proc. respondentów) obawiają się kolejek i korków w soboty poprzedzające niedziele z zakazem. 46 proc. pytanych zwraca uwagę na brak dostępu do restauracji czy kin w centrach handlowych. 44 proc. osób obawia się rozróżniania niedziel. Tyle samo Polaków przewiduje wzrost cen w małych sklepach, których nie obejmie zakaz, a także zwraca uwagę, że odbiera się im możliwość wyboru formy spędzania wolnego czasu i utrudnia zrobienia dużych, rodzinnych zakupów.

BISTRO SZTUFADA SZKLARSKA PORĘBA PO KUCHENNYCH REWOLUCJACH [MENU, CENY, OPINIE]
CZARNY PIĄTEK 2017. CZARNY PIĄTEK WYPRZEDAŻE SKLEPY OUTLET. BLACK FRIDAY WYPRZEDAŻE

ROSSMANN PERFUMY W PROMOCJI BLACK FRIDAY ROSSMANN

[ZOBACZ INFORMACJE Z POLSKI - FILM

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ INFORMACJE Z POLSKI - FILM

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany