Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnaleziono bezimienny dopływ rzeki łódki

(PIJ)
Łódzcy wodociągowcy odkryli fragment podziemnego koryta kolejnej zapomnianej rzeczki, będącej niegdyś jednym z dopływów rzeki Łódki, od której wzięło swą nazwę całe miasto.

Wodociągowcy proponują, by nazwać ją ŁODZIA - NA CZEŚĆ DAWNEJ WSI

Odnaleziona struga płynęła w średniowieczu przez wieś Łodzia, położoną w dolinie rociągającej się między obecnymi ulicami Smugową i Pomorską oraz wzdłuż ul. Północnej, od parku Helenowskiego do parku Staromiejskiego. Ze względu na kształ doliny, która przypominała łódkę, wioskę nazywano Łodzia. Z czasem tę nazwę przejęło miasto Łódź, a dawną średniowieczną osadę nazwano Starą Wsią. Wchłonęło ją rozrastające się miasto - na jej terenie powstały zakłady Biedermana i browar Anstadta. Bezimienną rzeczułkę zamieniono w ściek, a później ukryto pod ziemią w zakrytym kanale, który leży na ternie Browarów Łódzkich. I właśnie na niego natknęli się pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

- Nadal można dopatrzeć się doliny tej rzeczki, czyli obniżenia terenu na ul. Pomorskiej przy browarze oraz na ul. Sterlinga przy szpitalu Rydygiera - mówi Miłosz Wika, rzecznik ZWiK. - Wszystkie takie obniżenia łódzkich dróg to dawne doliny rzek. Choć woda w nich już nie płynie, podczas burz spływa tam deszczówka, która przez uliczne wpusty spływa do kanalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany