ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Solaria w Łodzi. Kiedyś wizyta w solarium to dla kobiety...

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

2018-03-02 10:35

2018-03-02 10:36

17 Komentarzy
Dodaj komentarz

Solaria w Łodzi. Kiedyś wizyta w solarium to dla kobiety było coś. Dziś wiele pań stara się tego unikać

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

2018-03-02 10:35

Opalamy się na solaryjnych łóżkach już trzecią dekadę. Jak zmieniał się w tym czasie solaryjny biznes? Jak wyglądają dziś panie, które na początku lat 90. nie żałowały sobie sztucznej opalenizny?
W kolejce po sztuczne słońce

Pierwsze opalające łóżka trafiły do Łodzi na początku lat 90. z Niemczech, bo tam narodził się ten biznes. Szybko stały się tak popularne, że na brązowienie skóry trzeba się było umawiać z wielodniowym wyprzedzeniem. Opalali się prawie wszyscy - od najmłodszych do najstarszych. Brązowa skóra była tak modna, że każda z pań chciała choć raz w tygodniu poleżeć na takim łóżku i spiec się na chrupkę.


- Mieliśmy klientkę, która przychodziła opalać się raz w tygodniu przez godzinę - wspomina właścicielka jednego z pierwszych tego typu salonów w Łodzi. - Zakładała okulary słoneczne i przez godzinę czytała kolorowe magazyny. Zawsze była pomarszczona jak rodzynka, odwodniona, ale szczęśliwa. Opalało się wówczas bardzo dużo kobiet dojrzałych, bo panowało błędne przekonane, że dzięki sztucznej opaleniźnie zmiany starcze na skórze będą mniej widoczne. Przychodziły też opalać się mamy z dziećmi, a nawet kobiety w ciąży. Te ostatnie podczas opalania osłaniały brzuch ręcznikiem.

Popularność solariów była tak duża, że kilkanaście lat temu w promieniu 30 metrów od skrzyżowania ul. Żeromskiego i ul. Zielonej, jak policzył „Express Ilustrowany”, było 5 takich salonów. Właściciele zacierali ręce. Kto kupił łóżko, nawet kiepskiej jakości, mógł liczyć na szybki zysk. Przestojów nie było - jedna klientka z solarki schodziła, kolejna się kładła. A sprzęt czasami rzeczywiście pozostawiał wiele do życzenia. W jednym z łódzkich salonów w łóżku do opalania zatrzasnęła się naga klientka.

- Musieliśmy wyłączyć zasilanie, a następnie kilka osób podważało pokrywę - wspomina właścicielka solarium.

Z czasem o szkodliwym wpływie takiego opalania zaczynali mówić dermatolodzy. Przestrzegali przed rakiem skóry. Ale proponowane wówczas alternatywne metody brązowienia skóry nie spotykały się z uznaniem klientów.

- Opalanie natryskowe okazało się wielkim niewypałem - wspomina kosmetyczka z Łodzi. - Po kilku dniach pigment zaczynał schodzić ze skóry, a wtedy kobieta wyglądała jak salamandra plamista.

Od czterech lat zainteresowanie solariami jest znikome. Wielu biznesmenów utrzymujących się z tej działalności musiało się przerzucić na inny biznes.

Nadgryzione zębem czasu

Do użytkowników solariów trafiły w końcu argumenty, ale chyba nie lekarzy.

- Gołym okiem widać, że osoby, które korzystały intensywnie z solarium od wielu lat, mają więcej przebarwień, pie-przyków i wyglądają jak nadgryzione zębem czasu - opowiada Aneta Jakubowska, właścicielka spa. Sama opala się w solarium, ale tylko przedurlopem, nakładając na twarz, dekolt i szyję ręcznik. - Oczywiście to, co zniszczyło promieniowanie, można dziś w dużym stopniu naprawić dzięki zabiegom medycyny estetycznej, ale to spory wydatek. Stąd też wiele kobiet podchodzi do opalania bardziej świadomie - chronią delikatną skórę przed zniszczeniem i przestrzegają czasu opalania.

Mity wokół łóżka

Badania naukowe, wbrew zwolennikom sztucznej opalenizny, obaliły twierdzenie, że pobyt w solarium zwiększa wydzielanie endorfin i jest bezpieczniejsze niż to na plaży. Udowodniły, że jest związek pomiędzy dawką promieniowania przyjętego przez skórę (dawki kumulują się przez całe nasze życie), a zachorowaniem na czerniaka, najbardziej złośliwego z nowotworów skóry. - Bardzo często w reklamach solariów podkreśla się, że dzięki takim zabiegom uzupełniamy niedobory witaminy D3 w organizmie - mówi dr hab. Aleksandra Lesiak, dermatolog. - Tymczasem, w naszej szerokości geograficznej, od października do marca musimy przyjmować witaminę D3 w tabletkach, a w pozostałych miesiącach kilkanaście minut dziennie spędzonych na powietrzu całkowicie nam wystarczy. Uważam, że powinno się więcej mówić o tym, jak bardzo opalanie się w solariach przyspiesza proces starzenia się skóry. Jeśli zaczniemy korzystać z niego mając lat kilkanaście, to około 45. roku życia nasza skóra będzie skórą kobiety o dwadzieścia lat starszej. Promieniowanie bowiem niszczy włókna kolagenowe i elastynowe, sprawia, że pojawiają się zmarszczki, przebarwienia i znamiona. Ale to nie tylko kwestia wyglądu skóry, ale przede wszystkim zdrowia. Im wcześniej zaczniemy ją narażać na działanie promieni UV, tym bardziej zwiększymy ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Od dziesięciu dni, na mocy ustawy, w solariach nie mogą się opalać osoby niepełnoletnie. Za złamanie tego zakazu właścicielom solariów grozi nawet 50 tys. zł grzywny. Nie można też reklamować takich usług.


TOP 10 pizzerii w ŁODZI według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA, MAPY]
Średnia długość penisa
Seks Łódź. GDZIE STOJĄ PROSTYTUTKI
Płatny seks w Łodzi
ŻYCZENIA NA DZIEŃ KOBIET [KRÓTKIE]. SMSY NA DZIEŃ KOBIETCzytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(17)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ruchałbym!

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

brrrum (gość)  •

A je!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

ja nachodzę

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mieszkaniec (gość)  •

jeżdżę po łodzi i nasyłam małolaty! Wykoszę wszystkie solaria!!! będą płacić słone kary jak wpuszczą małolatę!!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

niebawem lato i lodzkie ulice zaroja sie od

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

oblesne mysli (gość)  •

strzaskanych na heban blachar, w miniowach i na czarno ufarbowanych wlosach Bedzie mozna sobie walic kapucyna na sam widok i do upadlego

odpowiedzi (0)

skomentuj

Miasto meneli odc. 3019

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

B.Linda (gość)  •

Reakcja na artykuł o solariach...

odpowiedzi (0)

skomentuj

no tak

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

solary (gość)  •

w 2108 juz do lamusa nie modn,e chłopaki tego nie kupują

odpowiedzi (0)

skomentuj

w kiblach na wszystkich kondygnacjach pozwalam się zapinać w przód i tył, połykam też

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

olka! (gość)  •

jak pracowałam w solarach to obci@gałam szefom i dupę mnie ruchali-to była masakra

skomentuj

pomyliłeś adres

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aska (gość)  •

nie pisz tu głupot cześku !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hej Patryk

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ciasny Wiesiek Widzew (gość)  •

było z********** Patryk wariacie

odpowiedzi (0)

skomentuj

miło wspominam Solarium

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Patryk ŁKS (gość)  •

..pierwszy raz z mężczyzną zrobiłem to właśnie w solarium, ahh co to był za sex...

odpowiedzi (0)

skomentuj

ta

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

no (gość)  •

Dziś wiele pań, po tych zabiegach, staro już wygląda, więc stara się tego unikać... ..ciekawe co teraz wymyślą, bo fortuna musi się tuczyć czyjąś naiwnością.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Większość mieszkanek Łodzi na weekend wraca w rodzinne strony

+9 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Toniuk (gość)  •

pod Poddębice, za Sieradz, pod Kutno. Tam mogą się opalać za darmo, jak wystawią leżak za gospodarstwem. A przy okazji przywiozą do domu świeże jaja, kury i mleko, a nawet mięso wieprzpwe, jak ojce zarżną świnie.
I solaria dostają w tyłek.
A jeszcze niejedna pani łodzianka, która spędzi tydzień na wsi, wróci do pracy i powie, że była w Grecji czy w innej turcji i ciągle ją podrywali. Ale ona z miasta Łodzi pochodzi, więc kocha tylko miejscowych :) :) :)

skomentuj

...nim ojce zarżną świniaka, to te panie pod łódzkie... łodzianki jeszcze temu świniakowi obciądną

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i pomażą sobie tym twarz. kurzym łajnem cycki smarują, bo matki mówiły, że cyc jędrniejszy się robi. (gość)  •wracają, a ich chłopy z drugiego pod łódzkiego krańca gonią je do solarium, bo w filmach pornograficznych oglądają opalone dziwki... . ;-D

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »