Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczyli się ratować psy potrącone przez auto [FILM]

(em)
Uczyli się ratować psy
Uczyli się ratować psy Paweł Łacheta
Wczoraj czternastu funkcjonariuszy z Animal Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi. uczyło się jak zaintubować nieprzytomnego psa, zrobić mu sztuczne oddychanie, założyć kołnierz ortopedyczny, opatrzyć krwawiące rany i bezpiecznie przetransportować zwierzę do lecznicy weterynaryjnej.

- Musimy posiadać te umiejętności, gdyż dziennie przeprowadzamy nawet kilkanaście interwencji ze zwierzętami. Są to najczęściej pokaleczone bezpańskie albo zaniedbane przez właścicieli psy, ale zdarzają się także zwierzęta leśne - mówi Łukasz Berliński, kierownik sekcji Animal Patrol.

Karczma u Wiencka Kuchenne Rewolucje [MENU, OPINIE]
Zanim strażnicy przystąpili do części praktycznej szkolenia, musieli zaliczyć teorię. Egzamin był pisemny i przeprowadził go ratownik medyczny i weterynaryjny, Arkadiusz Lichnerowicz z Gdyni, który opracował program ratownictwa weterynaryjnego w Polsce. Test składał się z 22 pytań. Na zaliczenie wystarczyło odpowiedzieć poprawnie na osiemnaście. Zdający m.in. musieli odpowiedzieć na pytanie, po jakim czasie po przystąpieniu do akcji ratowniczej, należy zacząć badać oddech u nieprzytomnego psa. Jeden ze strażników nie popisał sie jednak wystarczającą wiedzą i za miesiąc będzie musiał przystąpić do poprawki z drugą grupą szkolących się. Jeżeli jej nie zda, zostanie usunięty z Animal Patrolu.

Szkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy nieprzytomnemu ps, odbywało się z użyciem fantomu czyli modelu psa naturalnej wielkości i zestawu ratowniczego. W jego skład wchodzi defibrylator, torba z lekami (m.in. adrenaliną i atropiną), środkami opatrunkowymi, gruszką do przywracania akcji oddechowej. Szkolenie obejmuje 40 godzin wykładów i zajęć praktycznych. M.in. aspektów prawnych dotyczących udzielania pomocy zwierzętom, anatomii i fizjologii zwierząt, zatruć, bezpieczeństwo ratownika na miejscu zdarzenia, badanie zwierzęcia, użycia defibrylatora, prowadzenia sztucznego oddychania bez przyrządów, opatrywania złamań, zwichnięć, skręceń, ran, tamowanie krwotoków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany