ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
W Łodzi stanie pomnik Stefana Pogonowskiego, bohatera wojny...

Mirosław Malinowski

2018-04-13 11:30

2018-04-13 11:30

Dodaj komentarz

W Łodzi stanie pomnik Stefana Pogonowskiego, bohatera wojny 1920 roku

Mirosław Malinowski

2018-04-13 11:30

11 listopada ma zostać odsłonięty w Łodzi pomnik kapitana Stefana Pogonowskiego, jednego z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Powstał już Społeczny Komitet Budowy Pomnika, którego inicjatorem jest prawnik Piotr Paduszyński. Komitet rozpocznie zbiórkę pieniędzy (potrzeba ok. 200 tys. zł) na budowę monumentu, który będzie wykonany z czarnego (symbolizującego szablę) i czerwonego granitu (rozłupana bryła symbolizuje Armię Czerwoną). Pomnik stanie na skwerze przy u. Pogonowskiego i Legionów. Autorem projektu, który ma robocza nazwę "Granitowa szabla" jest prof. Zbigniew Dudek.
1/4

Pomnik stanie na skwerze przy u. Pogonowskiego i Legionów.

(© Społeczny Komitet Budowy Pomnika)

Inicjatorem budowy pomnika Pogonowskiego jest łódzki prawnik, Piotr Paduszyński. Nic nie wiedział o kapitanie Pogonowskim, Strzelcach Kaniowskich, nie wiedział dlaczego w Łodzi są ulice noszące te nazwy. Kiedy sprawdził, czego ze swoimi żołnierzami dokonał Pogonowski w 1920 roku postanowił przypomnieć i upamiętnić tego sławnego przed II wojną światową bohatera, postawić mu pomnik. Pomysłem zainteresował kilku znajomych i przyjaciół – Roberta Dybalskiego (cukiernika), Tomasza Adamkiewicza (społecznika), Kazimierza Derczyńskiego (kupca) i Marka Karkósa (lekarza).
Tak powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego, który rozpoczął rozmowy z łódzkim samorządem, prosząc o wskazanie lokalizacji pomnika, uzyskał zgodę MSWiA na organizację zbiórki publicznej na jego budowę, nawiązał kontakt z profesorem Zbigniewem Dudkiem z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, który zaprojektował i wykona pomnik. Zaproszono też do współpracy Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”, które działa w Łodzi od 2003 roku i skupia miłośników historii Wojska Polskiego z okresu II RP.


- Uważamy, że są trzy ważne powody, dla których Pogonowski powinien mieć w Łodzi pomnik – mówi mec. Piotr Paduszyński. – Po pierwsze – był jednym z największych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, jego atak na Sowietów pod Radzyminem był punktem zwrotnym tej wojny. Dziś nikt o nim nie pamięta i dlatego chcemy przypomnieć tego bohatera. Pogonowski był łodzianinem – to drugi powód, a trzeci to 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które świętujemy w tym roku.

1 »

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się