ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki w Australii...

(MSM)

2018-03-20 13:25

2018-03-20 13:25

2 Komentarze
Dodaj komentarz

Wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki w Australii zaprezentował kandydaturę Łodzi do organizacji Zielonego EXPO w 2024 roku

(MSM)

2018-03-20 13:25

Wojciech Rosicki, prezydent Łodzi zaprezentował w Melbourne (Australia) kandydaturę Łodzi do organizacji Zielonego EXPO. W Australii odbywa się bowiem posiedzenie zgromadzenia ogólnego AIPH (Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych), które zdecyduje, gdzie odbędzie się Wystawa Ogrodnicza w 2024 roku. Łódź jest jak dotąd jedynym kandydatem. Jeżeli delegaci AIPH przyznają organizację wystawy Łodzi, to będzie mogła się ona ubiegać o to by wystawa miała rangę wystawy EXPO (o tym zdecyduje Międzynarodowe Biuro Wystaw w Paryżu).
1/5

Prezentacja Łodzi w Melbourne. Na kolejnym zdjęciu zobacz mapę terenu pod Expo.

(© Wojciech Rosicki/facebook)

Prezentacja kandydatury Łodzi rozpoczęła się o godz. 17.30 czasu australijskiego, czyli o godz. 7.30 czasu polskiego. Trwała 35 minut. Jako pierwszy wystąpił Rafał Jarosz przedstawiciel polskiego rządu (radca ambasady RP w Australii), po nim głos zabrał dyrektor departamentu promocji województwa łódzkiego Maciej Łaski, a na zakończenie wystąpił wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki oraz Wojciech Wróblewski ze Związku Szkółkarzy Polskich. Pokazano także filmy reklamowe o Polsce, regionie łódzkim oraz Łodzi.

Decyzję o tym, czy Łódź otrzyma prawo organizacji wystawy podejmą delegaci w głosowaniu jutro około godz. 10 czasu polskiego.

Tytuł łódzkiej wystawy to „Nature of the City – Natura Miasta”, co ma wyrażać ideę miasta jako miejsca do życia w przyjemnym otoczeniu – miejsca życia, pracy, mieszkania oraz odpoczynku, rozrywki i rekreacji. Wystawa będzie też poświęcona kształtowaniu miejskiego krajobrazu.
Głównym terenem wystawy mają być parki 3 Maja i Baden-Powella oraz ich otoczenie. Łącznie teren przeznaczony na EXPO ma mieć pow. 77 hektarów – tylko 10 proc. tego terenu zostanie przeznaczone na budowle wystawowe, które mają mieć charakter pawilonów i oranżerii. W innych łódzkich parkach powstaną ogrody tematyczne, które po EXPO będą służyć łodzianom jako kawiarnie, restauracje i inne przestrzenie publiczne. Wystawa ma trwać pięć miesięcy – od maja do września 2024 r. Dwa lata temu Zielone EXPO organizowała Turcja w Antalyi, a w przyszłym roku tę wystawę organizuje Pekin. Władze Łodzi liczą, że na EXPO przyjedzie ok. 4 mln gości. Koszt organizacji wystawy jest na razie nieznany – wydatki Holandii, gdzie taka wystawa odbędzie się w 2022 r. są szacowane na ok. 100 mln euro. W Łodzi nie powinny przekroczyć tej sumy, a magistrat szacuje, że ok. 70 proc. pokryją wpływy z biletów, od sponsorów i usług towarzyszących.
Jednym z efektów Zielonego EXPO ma być powstanie w Łodzi Centralnego Parku Miejskiego o pow. prawie 80 hektarów – dzięki rozbudowie i rewaloryzacji parków 3 Maja i Baden-Powella.

Trzy tygodnie temu Łódź odwiedziła pięcioosobowa delegacja Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych Delegaci (dwóch Brytyjczyków, Tajwańczyk, Holender i Węgier) przez ponad dwie godziny spacerowali po parkach 3 Maja i Baden-Powella, czyli terenach gdzie miałaby się odbyć wystawa.

– Po tym co zobaczyliśmy, mogę powiedzieć, że Łódź to dobra, silna i imponująca kandydatura. Zobaczymy co się wydarzy dalej, ale już widzimy, że jest to bardzo mocna propozycja – mówi Tim Briercliff, sekretarz generalny AIPH przewodniczący delegacji.

Jeżeli AIPH powierzy Łodzi organizację wystawy, to kolejnym krokiem będzie zwrócenie się o rekomendację do Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu (ma to nastąpić w czerwcu). Dopiero wówczas łódzka wystawa będzie mogła się posługiwać określeniem EXPO. Jednak, aby móc wystąpić do BIE konieczne jest oficjalne poparcie kandydatury Łodzi przez polski rząd. Magistrat wysłał oficjalny wniosek w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Sprawdź pogodę na dziś w woj. łódzkim:

ZMIANA CZASU NA LETNI 2018 KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI
Niedziele handlowe 2018. W które niedziele będzie można zrobić zakupy

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(2)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jak zwykle pokazówka urzędasów mających parcie na szkło.

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obserwator życia miejskiego (gość)  •

"Głównym terenem wystawy mają być parki 3 Maja i Baden-Powella oraz ich otoczenie".

A potem teren rekreacyjny jakim są te dwa parki jakiś Janiak i spółka przetną zbędną przedłużką Konstytucyjnej i spójny teren do wypoczynku i sportu dla tej części miasta zostanie zdewastowany.

skomentuj

Srałeś?

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

? (gość)  •

Bo ci z ust śmierdzi

odpowiedzi (0)

skomentuj