Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany od 1 września: Wykup mieszkanie komunalne, bo mogą cię wyprowadzić

(kz)
Michal Gaciarz / Polska Press
Od 1 września będą obowiązywać nowe zasady sprzedaży mieszkań i domków jednorodzinnych dla najemców komunalnych W budynkach wspólnot mieszkaniowych, gdy nie wykupimy mieszkania, to nas z niego wyprowadzą do innego lokalu komunalnego.

Do końca 2020 r. władze Łodzi chcą sprzedać najemcom około 8 tysięcy mieszkań. Gdy lokatorzy nie będą chcieli dobrowolnie wykupić lokali, w wielu przypadkach gmina może ich do tego zmusić. Na zachętę od 1 września wprowadza nowe zasady wykupu lokali przez najemców.

Ile mieszkań

Obecnie (według danych z września 2015 r.) miasto ma w swoich zasobach 47 782 lokale mieszkalne (wraz z lokalami socjalnymi i pomieszczeniami tymczasowymi), w tym:

25 393 lokale mieszkalne usytuowane w 2962 budynkach stanowiących w 100 proc. własność miasta;
21 038 lokali mieszkalnych stanowiących własność miasta, usytuowanych w 2762 budynkach wspólnot mieszkaniowych;
964 lokale mieszkalne usytuowane w 134 budynkach Skarbu Państwa (nieruchomości podlegające komunalizacji);
387 lokali mieszkalnych usytuowanych w 42 budynkach pozostających w samoistnym posiadaniu miasta.
Dla miasta najważniejsze jest pozbycie się mieszkań znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych. Wynika to z tego, że na zebraniach właścicieli uchwalane są remonty i modernizacje, a miasto - jako współwłaściciel - musi w nich partycypować. To dodatkowe koszty, jakie Urząd Miasta ponosi z tytułu posiadania lokali we wspólnotach mieszkaniowych.

Wykupuj albo się wyprowadzaj

Zgodnie z uchwaloną nową polityką mieszkaniową w latach 2016 - 2020 władze Łodzi chcą się sukcesywne wycofywać ze wspólnot mieszkaniowych. Sprzedaż lokali będzie prowadzona według następujących zasad:

prywatyzacja będzie następować wyłącznie w budynkach stanowiących własność miasta Łodzi, w których wszystkie lokale będą samodzielne;

w nieruchomościach, w których udział Łodzi jest mniejszy niż 50 proc., Urzędowi Miasta przysługuje prawo do złożenia najemcy oferty nabycia lokalu i prawo wypowiedzenia umowy najmu w przypadku nieprzyjęcia oferty.

Wówczas najemcy zaproponowany zostanie inny lokal zamienny.

To drugie rozwiązanie jest już realizowane. Najemcy mieszkań komunalnych, w budynkach, w których większość lokali jest już wykupionych na własność, dostają propozycję wykupu lokalu. Odmawiając, muszą się liczyć z tym, że dostaną lokal zamienny. Należy pamiętać, że lokal zamienny, który urząd musi oferować w takiej sytuacji, nie może być gorszy niż dotychczas zajmowany.

Podstawą prawną do takich praktyk jest ustawa o ochronie lokatorów. W artykule 21 mówi ona że:
ustalenia zawarte w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy mogą stanowić podstawę do wypowiadania umów najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia pod warunkiem jednoczesnego zaoferowania wynajęcia w tej samej miejscowości innego lokalu, spełniającego wymagania co najmniej takie same, jakie powinien spełniać lokal zamienny. W tej sytuacji warto zastanowić się nad wykupem mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany