Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017

ei24, tj
MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017. POLSKI USTNY TEMATY 9.05. Dziś kolejny dzień egzaminacyjnych zmagań maturzystów. Maturzyści odpowiadają na PYTANIA, losują zestawy, które się powtarzają. Dlatego warto śledzić, JAKIE PYTANIA TEMATY Z POLSKIEGO pojawiają się w kolejnych dniach. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dany TEMAT, PYTANIE pojawi się tego samego dnia o innej godzinie lub dnia następnego. MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017. TEMATY Z USTNEGO POLSKIEGO wpisujemy na bieżąco. PISZCIE TEŻ swoje tematy W KOMENTARZACH.

MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017

9 maja MATURA USTNA POLSKI TEMATY, PYTANIA

1. Relacja ojciec - syn na podstawie obrazu Gerarda ter Borcha "Ojcowskie Napomnienie" i innych tekstów literackich. Temat 1

MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017

2. Jak literatura wpływa na życie bohatera literackiego? Odwołaj się do fragmentów "Lalki". Temat 2

MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017

3. "Słowa czułe, słowa zjadliwe" - napisał Jan Miodek na podstawie tego tekstu oceń pogląd, zgodnie z którym człowiek XXI wieku jest analfabetą emocjonalnym i nie potrafi mówić o uczuciach. Temat 3

SŁOWA CZUŁE, SŁOWA ZJADLIWE

Jakże atrakcyjnym zabiegiem stylistycznym, odświeżającym codzienne zachowania językowe, jest posługiwanie się poszczególnymi słowami w rozmaitych odcieniach znaczeniowych. Chłopisko np. - w zależności od kontekstu i konsytuacji - może być dobre, poczciwe i sympatyczne, ale też i wstrętne, obleśne czy brudne. Chuligan, drań, łobuz i łotr tworzą, oczywiście, ciąg wyrazów o negatywnych konotacjach semantycznych. Ale czyż pod każdym z nich nie może się często kryć sama czułość - choćby wtedy, gdy rozkochani rodzice tak określają swoje pociechy?

Gdy żegnałem się przed paroma miesiącami w Warszawie z Kazimierzem Kutzem, powiedział on, że musi spieszyć się do swoich podciepów. I jakże ciepłe były te śląskie podciepy - "podrzutki"! Zresztą prawie wszyscy śląscy rodzice tak właśnie lubią nazywać swoje dzieci w momentach roztkliwienia.

Barwa emocjonalna wyrazów ściera się bardzo szybko - pisali w Stylistyce polskiej Halina Kurkowska i Stanisław Skorupka - toteż szczególnie charakterystyczna dla słownictwa uczuciowego jest dążność do odnawiania środków ekspresji, pogoń za nowością, co można zaobserwować chociażby w grupie przysłówków oznaczających intensywność: na miejscu wyblakłego, mało już wyrazistego bardzo występują często jego uintensywnione synonimy: szalenie, strasznie, okropnie, potwornie.

Ludzie spontanicznie wyrzucają więc z siebie ekspresywne konstrukcje typu strasznie cię kocham czy strasznie się cieszę. I Jan Paweł II raz powiedział: Ty, niewysłowiony, niezgłębiony Bóg - stałeś się tak straszliwie przystępny.

Pewnie, że trzeba wyczuwać, w jakich sytuacjach życiowych niewłaściwe jest użycie takiego strasznie czy straszliwie (np. dziennikarz kończący wywiad absolutnie nie powinien go wieńczyć formułą strasznie dziękuję za rozmowę). Warto jednak uświadomić sobie prawdę, że język byłby tworem nieznośnie schematycznym, gdybyśmy operowali wyłącznie podstawowymi znaczeniami poszczególnych form. Dosadnie mówiąc: morda, pysk czy łapa mogą być nieraz samą czułością, a rączuchna i łapeczka - samą zjadliwością.
A skoro o rączuchnie i łapeczce mowa... Tę przeciwstawną w stosunku do prymarnej funkcję zdrobnień doskonale wyczuwał Stefan Kisielewski. Wśród wielu środków stylistycznych, jakie prześledzić można chociażby w czasie lektury jego Dzienników, dużą grupę stanowią właśnie deminutiva - użyte złośliwie, ironicznie, sarkastycznie: Nasza władzuchna umie zniechęcić ludzi, Żyję więc małą naszą polityczką, Już sobie prymasik na komunizm poszczekał, Stary dyhcio (dyktator) musiał się wściec, I biedny Stach Stomma w tym wszystkim, z czterema bałwanami i spryciarzykami, Ostrzegałem, że pogrzebik się zbliża, Znów poczułem smrodek katolicki, jakieś tam rozgryweczki, taktyczki, Zdany jestem na stylik felietonowo-aluzyjny, Miasto parszywieńkie w centrum.

I na koniec gorzki przykład wykorzystania słowa w znaczeniu przeciwstawnym wobec prymarnego: czyż w dramatycznych dniach powodzi w Polsce, patrząc na bez przerwy lejący deszcz, nie wykrzykiwaliśmy sarkastycznie: dawno nie padało!?

MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017

5. W jaki sposób twórcy przedstawiają ludzką egzystencję. Omów na podstawie fragmentu "Chłopów" Stanisława Reymonta. Temat 5

MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017

6. Omów polskość w tekstach literackich na podstawie obrazu Jerzego Dudy-Gracza "Polonez B-dur". Temat 6

8. CO SPRAWIA ŻE UŻYTKOWNICY JĘZYKA AKCEPTUJĄ ZAPOŻYCZENIA. Temat 8

Kolejne PYTANIA Z MATURA USTNA POLSKI - będziemy dodawać na bieżąco

MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017. POLSKI USTNY TEMATY 9.05. Dziś kolejny dzień egzaminacyjnych zmagań maturzystów. Maturzyści odpowiadają na PYTANIA, losują zestawy, które się powtarzają. Dlatego warto śledzić, JAKIE PYTANIA TEMATY Z POLSKIEGO pojawiają się w kolejnych dniach. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dany TEMAT, PYTANIE pojawi się tego samego dnia o innej godzinie lub dnia następnego.

MATURA USTNA POLSKI TEMATY. MATURA POLSKI USTNY 2017. TEMATY Z USTNEGO POLSKIEGO wpisujemy na bieżąco. PISZCIE TEŻ swoje tematy W KOMENTARZACH.

tweety o #matura2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany