Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miniogród zostanie założony na terenie szkoły podstawowej w Rzgowie. Pomysł na ekopracownię wygrał w konkursie

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Pomysł na minogród w konkursie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na "Naszą Ekologiczną Pracownię".
Pomysł na minogród w konkursie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na "Naszą Ekologiczną Pracownię". Projektant
Miniogród zostanie założony na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Rzgowie. Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przyznał placówce dofinansowanie. Pomysł na utworzenie takiej ekopracowni wygrał w konkursie pt. „Nasze Ekologiczne Pracownie” zorganizowanym przez fundusz.

Miniogród z zegarem słonecznym i stacją meteo

W nowym miejscu będą się bowiem odbywać lekcje, na placyku staną stoły i ławki. W planach jest budowa zegara słonecznego, który posłuży do przeprowadzenia poglądowych lekcji z matematyki. Dzięki tropom zwierząt namalowanych uczniowie będą rozwijać zmysł spostrzegawczości i zainteresowanie przyrodą. Być może do ogrodu zostanie przeniesiona stacja meteorologiczna, z której szkoła już korzysta.
A poza tym powstanie zielony zakątek.
- Projekt jest już gotowy - mówi Iwona Kowalczyk, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Ekopracownia zajmie około 1300 metrów kwadratowych szkolnego patio, z tego powierzchnia rabat i nasadzeń wyniesie 264 metry kwadratowe. Zostaną posadzone drzewa w strefie leśnej - lipy drobnolistne, buk zwyczajny i brzoza brodawkowata - oraz krzewy, byliny, trawy, zasiane warzywa i zioła. Teren będzie ogrodzony panelowym płotem z bramą.

Lekcja biologii w herbarium

Także to nowe miejsce posłuży edukacji. W strefie ogrodu uprawnego uczniowie będą obserwować wzrost roślin od nasiona do dojrzałości i zbioru plonów. Dzieci poznają także zasady gospodarowania bioodpadami w kompostowniku, rozszerzą wiedzę o segregacji śmieci, a w strefie roślin trawiastych i miododajnych mechanizmy wabienia owadów i zapylania roślin. Z kolei w herbarium będą uczyć się rozpoznawać rośliny pożyteczne i lecznicze.
Oaza zieleni na szkolnym małym dziedzińcu powinna powstać do czerwca 2024 roku. Jej koszt jest szacowany na około 100 tys. zł. Dofinansowanie funduszu wyniesie ok. 60 procent.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany