MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowe mistrzostwa świata w biegu na orientację. Brawa dla zawodników UKS Orientuś Łódź. Były wysokie lokaty ZOBACZ ZDJĘCIA

uks orientuś łódź
Kibiców cieszy, że trwa bardzo passa młodych biegaczy na orientację UKS Orientuś Łódź. Zaledwie kilka dni po zdobyciu medalu mistrzostw Europy juniorów przez Tomasza Rzeńcę, dobre wieści napłynęły bowiem również z Rumunii gdzie w okolicach Baia Mare rozgrywane były mistrzostwa świata młodzieżowców (JWOC`2023 ).

Stanisław Pachnik wywalczył podczas biegu klasycznego szóste miejsce w gronie 160 zawodników z 39 państw. To jedno z najlepszych osiągnięć w historii indywidualnych startów Polaków w tych zawodach, w których prawo udziału mają zawodnicy do 20 roku życia. Uległ na liczącej 10,7 km długości i 580 m przewyższeń trasie tylko Czechowi, Szwedowi, dwóm Szwajcarom i Nowozelandczykowi czyli rywalom z krajów dominujących od lat w orientacji sportowej.

Także szóste miejsce w biegu kobiet wywalczyła zawodniczka WKS Śląsk Wrocław Hanna Sudoł, a w sześcioosobowej reprezentacji Polski startował inny łodzianin Ignacy Słomczyński (48. w biegu sprinterskim). Wracając do Pachnika, to nawiązał on swoim osiągnięciem do sukcesu swego starszego kolegi Rafała Podzińskiego, który przed dwunastoma laty wywalczył w biegu sztafetowym złoty medal JWOC. Tym razem polska sztafeta, w której biegł Stanisław ukończyła rywalizację na 21. miejscu w gronie 37 zespołów

Prawdziwą gwiazdą tegorocznych mistrzostw była Węgierka Rita Maramarosi, prywatnie sympatia Stanisława, która startując w Polsce reprezentuje łódzki klub. Rita zdobyła dla swego kraju aż trzy złote medale zarówno indywidualnie jak i w sztafetach. Jest więc się od kogo uczyć. Po juniorach i młodzieżowcach o najwyższe laury rywalizację rozpoczęli seniorzy, a wśród nich zawodniczka UKS Orientuś Łódź Ewa Bernaciak, która w Szwajcarii wystartuje w narodowych barwach w biegu średniodystansowym i sztafecie. Trzymamy kciuki!

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?