Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monopolis z „Oskarem” nieruchomości. MIPIM Award 2020 dla renowacji łódzkiej fabryki

Piotr Jach
Piotr Jach
Krzysztof Witkowski, prezes Virako, odbiera w Paryżu nagrodę MIPIM Award Mixed-use Development dla łódzkiego Monopolis.
Krzysztof Witkowski, prezes Virako, odbiera w Paryżu nagrodę MIPIM Award Mixed-use Development dla łódzkiego Monopolis. Piotr Jach
Łódzkie Monopolis, inwestycja firmy deweloperskiej Virako, zostało nagrodzone "Oscarem" branży nieruchomości - nagrodą MIPIM Award jako najlepszy na świecie projekt mixed-use, czyli różnorodnej funkcjonalności. Kompleks będący komercyjną rewitalizacją dawnej fabryki Monopolu Wódczanego z 1902 r. jako jedyny nominowany z Europy zwyciężył w rywalizacji z obiektami z Singapuru, Montrealu i Bangkoku.

Gala rozdania nagród MIPIM odbyła się we wtorkowy wieczór (15 września) w „Paryżu, w hotelu InterContinental Paris Le Grand, podczas Paris Developer Week (terminy obu tych imprez były przesuwane ze względu na pandemię koronawirusa, w końcu zostały zintegrowane). W Łodzi na żywo relację z tego wydarzenia śledziła grupa pracowników Virako bezpośrednio zaangażowanych w projekt Monopolis, zaproszeni dziennikarze i goście. Łączenia online na linii Łódź - Paryż można było też śledzić na profilu Monopolis na Facebooku.

Nadzieje były wielkie, ale też niebezpodstawne - trzy pozostałe projekty nominowane do MIPIM Awards w kategorii "mixed-use" były projektami zupełnie odmiennymi od odrestaurowanego pofabrycznego kompleksu w Łodzi z początków XX w. - całkiem nowym inwestycjami, powstałymi od podstaw. Tylko łódzki projekt był renowacją na wielką skalę z wizją ożywienia postindustrialnych przestrzeni różnorodnymi sposobami ich zagospodarowania. Udało się - dzięki głosom jury oraz osób uprawnionych do głosowania w finałowym plebiscycie (w stosunku głosów 50/50 - tak się wyłania MIPIM Awards spośród nominowanych) jedna z najbardziej pożądanych przez developerów z całego świata nagród przyznana została łódzkiemu Monopolis.

Werdykt konkursowego jury w Łodzi powitano okrzykami i łzami radości. W Paryżu prezes Virako Krzysztof Witkowski odbierając statuetkę MIPIM Award powiedział:

- Monopolis to nie tylko budynki, nie tylko historyczne mury. To także atmosfera i duch naszego miasta. Duch Łodzi. Zapraszamy - przyjedźcie i zobaczcie Monopolis i moje ukochane miasto Łodź - trzecie największe miasto w Polsce. Miasto unikalne, ze wspaniałymi pofabrycznymi budynkami, z cudownymi, otwartymi i uśmiechniętymi ludźmi, dobrze wykształconymi, z pasją. Z ludźmi, z którymi praca jest największą przyjemnością. Ich kompetencje doceniają przedsiębiorstwa z całego świata, jak Fujitsu, Philips, Airbus. To miasto idealne do życia i prowadzenia biznesu. Przyjedźcie i zobaczcie sami.

Nagroda MIPIM przypadła Monopolis dwa dni po tym, jak inwestycję Virako wyróżniono w Polsce prestiżową nagrodą w krajowym konkursie Prime Property Prize. Monopolis nominowane było w kategorii „Architektura”, w której nagroda przyznawana jest obiektom komercyjnym, wnoszącym na rynek nowatorskie rozwiązania architektoniczne i projektowe, wyznaczające nowe trendy w tym zakresie, a także powstające z poszanowaniem otoczenia i tkanki miejskiej, których proces inwestycyjny zakończył się w okresie wrzesień 2019 – wrzesień 2020.

Monopolis to projekt rewitalizacyjny dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Autorem tego wyjątkowego konceptu jest uznana warszawska pracownia – Grupa 5 Architekci, a głównym projektantem Rafał Grzelewski. Nowoczesne biura z unikatowym klimatem, klub dla dzieci, teatr, ARTgaleria, muzeum poświęcone historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego oraz amfiteatr stanowią o różnorodności projektu. Na swoje siedziby te pofabryczne przestrzenie wybrały szwajcarskie firmy: Clariant i ABB oraz szwedzka firma z branży IT Digital New Agency. Dziś Monopolis staje się jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc Łodzi. Jest to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Wystarczy tu wspomnieć, że dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry odkryte zostały piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy gastropasaż. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń.

W kolejnych etapach zostaną wybudowane dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Łącznie, po zakończeniu wszystkich etapów, wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w czterech budynkach: jednym historycznym (M1) oraz trzech nowobudowanych (M2, M3 i M4). Równocześnie, na kolejnych 5 400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne. Cały kompleks to zatem docelowo blisko 30 tysięcy mkw. realizowanych w trzech etapach. Pierwszy oparty na tkance historycznej właśnie oddany został do użytkowania. Drugi jest już w trakcie realizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany