ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Tablice rejestracyjne samochodów. Będą zmiany w prawie

mm

2017-04-26 08:49

2018-02-19 15:50

3 Komentarze
Dodaj komentarz

Tablice rejestracyjne samochodów. Będą zmiany w prawie

mm

2017-04-26 08:49

Właściciele aut sprowadzonych do Polski, a wyprodukowanych na rynek amerykański i japoński zwracają uwagę na dość istotny problem. Wymiary tablic rejestracyjnych nie pasują do fabrycznie przeznaczonego na nie miejsca. Wkrótce problem przestanie istnieć.

(© Fot. Dariusz Gdesz)


vivi24/x-news


Obecnie tablice rejestracyjne w Polsce mierzą 520 mm x 114 mm (tablica jednorzędowa) lub 305 mm x 214 mm (tablica dwurzędowa). Tymczasem auta z rynku japońskiego oraz amerykańskiego przystosowane są do zamontowania tablic o wymiarze 305 mm x 155 mm.
W takiej sytuacji właściciele aut zwyczajnie zaginają tablicę. Innym sposobem jest wykonanie na zamówienie tablic o innym niż obowiązujący w naszym kraju wymiarze, ale poruszanie się takim pojazdem po polskich drogach jest wtedy niezgodne z prawem.

Czytaj także: Wypadki drogowe. Gdzie, kiedy i o której trzeba najbardziej uważać? [GALERIA]

W wielu wielu krajach Unii Europejskiej, obowiązującym wymiarem tablic rejestracyjnych jest standard amerykański, czyli 305 mm x 155 mm. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w prawie. Niewykluczone, że wzór tablic dwurzędowych zostanie dopasowany do obowiązujących na zachodzie standardów. Prawdopodobnie staną się one mniejsze i będą miały rozmiar 305 mm x 155 mm. Wprowadzenie zmian planowane jest na 1 stycznia 2018 roku.

Historia polskich tablic rejestracyjnych sięga okresu międzywojennego. Pierwsze tablice rejestracyjne pojawiły się na polskich autach w 1937 roku, miały wtedy białe tło oraz czarne znaki i czarną obwódkę. Numer rejestracyjny składał się z litery serii, określającej rodzaj pojazdu oraz pięciocyfrowego numeru. O tym, gdzie zarejestrowano auto, można było się zorientować właśnie po tym numerze - każde z ówczesnych województw posiadło ściśle określony zakres liczb, np. Warszawa od 00 001 do 19 999.

Na przestrzeni lat polskie tablice rejestracyjne zmieniały się wielokrotnie. Najnowsze zostały wprowadzone do użytku w maju 2000 roku (wcześniejsze - czarne z białymi znakami, pochodzą z 1976 roku).

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(3)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Najnowsze

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zwyrol (gość)  •

Najnowsze pojawiły się ok. 2008r jak dobrze pamiętam... Wtedy flagę Polski zastąpiły gwiazdki

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dlaczego tak późno?

+10 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kierowca (gość)  •

Takich utrudnień jest więcej. Zrobiono wreszcie porządek z bagażnikiem na hak. Zrobią porządek z tablicami amerykańskimi. Ale to jeszcze nie wszystko, żeby samochody amerykańskie można było łatwo rejestrować: pozostają światła mijania, czerwone kierunkowskazy, przeciwmgłowe tylne i jeszcze parę drobiazgów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska to kraj zarządzany przez debili od dawna!!!

+26 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dobrze to już było.... (gość)  •

Polak Polakowi chujem na każdym kroku!!! U nas nigdy nie będzie normalnie zawsze będziemy sto lat za Afryką!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj