MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślał, że inwestuje w akcje koncernu paliowego, a zainwestował 20 tys. zł w oszusta

OPRAC.: ACH
Policja Lubelska
Ponad 20 tysięcy złotych stracił 81-latek ze Stoczka Łukowskiego, który chciał zainwestować oszczędności w akcje koncernu paliowego. Rzekomej konsultantce przekazywał kody blik, a gdy po kilku dniach chciał odzyskać swoje pieniądze, to kontakt z nią „urwał się”. Apelujemy ostrożność w kontaktach z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych.

Policjanci ze Stoczka Łukowskiego prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padł 81-latek. Pokrzywdzony poinformował ich, że w ubiegłym miesiącu przeczytał w internecie o możliwości inwestycji w akcje koncernu paliwowego.

- Skuszony obietnicą zarobku mężczyzna wypełnił formularz kontaktowy i wpłacił 900 złotych na wskazane tam konto - relacjonuje asp. szt. Marcin Józwik. - Jeszcze tego samego dnia skontaktowała się z nim telefonicznie konsultantka, która wytłumaczyła procedury związane z możliwością pomnożenia oszczędności. Nie podejrzewając podstępu zmanipulowany 81-latek wygenerował i przekazał kobiecie kod blik umożliwiający wypłatę czterech tysięcy złotych, który po chwili autoryzował. I niestety zrealizował pięć takich transakcji.

Po kilku dniach postanowił zakończyć współpracę z "koncernem paliwowym" i przesyłając do konsultantki sms-a poprosił o zwrot zainwestowanych pieniędzy.

- Jak się nie trudno domyślić nikt mu nie zwrócił ponad 20 tysięcy złotych, a kontakt z konsultantką urwał się. Po dwóch tygodniach 81-latek o oszustwie powiadomił policjantów ze Stoczka Łukowskiego. Kolejny raz apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Bezwzględnie należy zweryfikować wiarygodność reprezentowanych przez nie firm, jak też tożsamość dzwoniącej osoby - zwraca uwagę asp. szt. Marcin Józwik.

Niestety, oszuści stale doskonalą swoje metody działania, przy pomocy których najpierw zazwyczaj zdobywają zaufanie, a następnie okradają swoje ofiary.

- Przestępcy stosują odpowiednio sformułowane zwroty lub tworzą bardziej rozbudowane i złożone fabuły w celu wzbudzenia ufności. Zazwyczaj oszuści wykorzystują łatwowierność, chęć pomocy innym, chęć szybkiego wzbogacenia, pośpiech czy ciekawość - tłumaczy policjant. - Przede wszystkim musimy być jednak świadomi tego, że bezpieczeństwo między innymi w wirtualnej przestrzeni zależy od samych jej użytkowników. Nie pomogą nam żadne zabezpieczenia systemowe jeżeli sami nie zachowamy szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski