Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego się nie spodziewasz! Zanieczyszczenie powietrza widziane z kosmosu. NASA pokazuje, co wdychamy każdego dnia

a.w.
Specjaliści NASA znowu zaskakują nową wizualizacją. Tym razem na grafice pokazują nam ile zanieczyszczeń wdychamy każdego dnia, nawet wtedy, kiedy powietrze wydaje się przejrzyste. Miliony stałych cząstek i kropelek cieczy krąży nad naszymi głowami każdego dnia.

Drobinki, których niekiedy nie widać gołym okiem to aerozole. Znajdują się one najczęściej w powietrzu nad oceanami, pustyniami, górami, lasami, lodem i każdym ekosystemem pomiędzy nimi.

NASA przekonuje, że „jeśli kiedykolwiek obserwowałeś dym wzbijający się nad pożarem, popiół wyrzucany z wulkanu lub pył wiejący na wietrze - widziałeś aerozole”.

NASA bada jakość powietrza

Wizualizacja, którą ze wszystkimi podzieliła się amerykańska stacja kosmiczna pokazuje najnowsze wyniki GEOS FP z 23 sierpnia 2018 roku. Tak się składa, że akurat tego dnia ogromne chmury dymu unosiły się nad Ameryką Północną i Afryką, na Oceanie Spokojnym szalały 3 różne cyklony tropikalne, a chmury pyłu unosiły się nad pustyniami.

LEGENDA do wizualizacji NASA


NIEBIESKIBurze w olbrzymich wirachmorskiego aerozolu solnego, który dla ludzkiego oka widoczny jest w postaci mgły
CZERWONYCzarne cząsteczki węgla, które są wśród cząstek emitowanych przez pożary, ale też emisje z pojazdów i fabryki

Wszystkie dane przedstawione są w świetle nocnym

Ziemia z kosmosu, zdjęcie z kosmosu, nasa
NASA

UWAGA! To nie zdjęcie!

Model przedstawiony przez specjalistów NASA nie powstał jedynie w oparciu o dane satelitarne. Wizualizacja GEOS FP, podobnie jak wszystkie inne modele pogodowe i klimatyczne, powstała na bazie matematycznych równań i pomiarów właściwości fizycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

<iframe frameborder="0" class="juxtapose" width="100%" height=450" src="https://cdn.knightlab.com/libs/juxtapose/latest/embed/index.html?uid=e541981e-a52e-11e8-9dba-0edaf8f81e27"></iframe>

Szokujące zdjęcia satelitarne ujawniają prawdę! ZOBACZ jak g...

NASA może ostrzec przed katastrofą?

Niektóre wydarzenia, które pojawiły się w wizualizacji powodowały poważne problemy w terenie. 23 sierpnia Hawajczycy przygotowali się na ulewne deszcze, poważne powodzie i lawiny błotne. Tymczasem bliźniacze tropikalne cyklony – Soulik i Cimaron – były bliskie uderzenia w wybrzeża Korei Południowej i Japonii. Większość dymu nad Ameryką Północną pochodziła z dużych pożarów palących się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Satelity NASA a także specjaliści pracujący zarówno na Ziemi jak i w przestrzeni kosmicznej są wstanie przewidywać gwałtowne zmiany pogody i zjawiska atmosferyczne. Szybka informacja jest w stanie uchronić lokalną ludzkość od zniszczenia czy ostrzec przed niebezpieczeństwem. Właśnie upada żelazna teza niektórych, mówiąca o tym, że zawód astronauty to „tylko naukowa zabawa”.

ZOBACZ TAKŻE:

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany