MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Napraw rower, skróć spódnicę lub wyszlifuj stołek - w Łodzi wystartowały kawiarenki naprawcze

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W Łodzi po raz drugi, w Polsce po raz trzeci wystartował projekt społeczny pod hasłem "kawiarenki naprawcze". Ich głównym celem jest integracja lokalnej społeczności oraz propagowanie idei "zero waste", gdy zamiast wyrzucać i kupować nowe naprawiamy stare. I to własnoręcznie, bo fachowcy dostępni w takich kawiarenkach służą radą i pomocą, ale w pracy nikogo nie wyręczają.

Porady udzielane są bezpłatnie, podobnie jak niezbędne do pracy narzędzia. W "Miejscu spotkań" przy ul. Strzelców Kaniowskich 9 do dyspozycji amatorów prac ręcznych jest warsztat stolarski (szlifierki, piły, wkrętarki) i punkt naprawy rowerów. Punkt będzie czynny w każdą sobotę lipca i sierpnia w godz. 12-15.

Mnie interesuje naprawa rowerów, ale mieszkam na Starym Polesiu i nie dysponuję komórką ani piwnicą, więc zamiast naprawiać rower na ulicy (a jeździ cała rodzina, więc rowerów jest sześć) mogę przyjść tutaj i spokojnie wszystko zrobić, a jeszcze pomagam naprawiać rowery znajomym i tym, którzy zgłaszają się do kawiarenki - powiedział Witold Kopeć ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.

Idea kawiarenek pochodzi z Holandii, gdzie repair cafés powstały z inicjatywy ludzi buntujących się wobec powszechnego konsumpcjonizmu i kupowaniu nowych rzeczy, podczas, gdy stare wystarczy naprawić, żeby nadal mogły nam służyć. Powstała nawet specjalna fundacja, która tę ideę promuje. W Polsce jest podobnie, a kawiarenki naprawcze służą temu, żeby w dobrej atmosferze pod okiem specjalisty, z dostępem do narzędzi jakich często w domu nie mamy samodzielnie naprawić coś co nie działa lub nie jest już takie ładne jak na początku. W tym roku nowością jest współpraca fundacji Veolia w ramach programu "NaprawiaMy" z Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, co pozwoli w ramach kawiarenek naprawczych naprawiać sprzęt rehabilitacyjny. W Łodzi jest sześć takich kawiarenek w różnych miejscach. Każda oferuje inną "umiejętność", a nazwa kawiarnia może być nieco myląca. Nie jest to miejsce, w którym można się napić kawy i zjeść ciastko, a w tym czasie ktoś naprawia nasze przedmioty, ale robimy to sami pod okiem fachowca. A po wspólnej pracy można wspólnie wypić kubek herbaty, czy spędzić więcej czasu w ciekawym towarzystwie.

Ideą kawiarenek naprawczych jest to, żebyśmy przyjacielskim okiem spojrzeli na przedmioty, które nas otaczają, by w pierwszym odruchu nie wyrzucać, ale spróbować je naprawić, bo są miejsca, w których mogę te sprzęty przywrócić do drugiego obiegu. Łatwy dostęp do nowych rzeczy sprawia, że wyrzucamy i kupujemy nowe, a potem dziwimy się, że otacza nas góra rzeczy - tłumaczy Agnieszka Łukasiak z fundacji Veolia.

W tegorocznej edycji programu NaprawiaMY z Veolią do istniejących już miejsc spotkań tego rodzaju, działających w Łodzi:
Sąsiedzka „Re-Pasja” w Domu Kultury 502 (recykling, stylistyka, ekologiczne zamienniki chemii domowej)
Kawiarenka Naprawcza Piotrkowska 17 (naprawa komputera, szycie czy odnawianie mebli)
KW łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych (szycie i naprawa mebli)
Kawiarenka Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (reperacja sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. wózków)
Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań (recycling, naprawa ubrań, naprawianie sprzętu dwukołowego, warsztat stolarski)
Mobilny serwis rowerowy Dr Velo (Fundacja Fenomen)
Kawiarenka Fundacji BIEDA (upcykling, metaloplastyka)

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany