Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lubisz chodzić na siłownię? Zadbaj o kondycję w domu

Tłumaczenie Zbigniew Mach
mat.pras.
Co stanowi ostateczną miarę naszej sprawności fizycznej? Niemal dekadę temu naukowcy postanowili znaleźć odpowiedź na to pytanie. Badaniem objęto ponad 80 tys. dorosłych osób z Anglii i Szkocji. Starano się wyliczyć przewidywaną długość ich życia w zależności od wyboru ćwiczeń wzmacniających kondycję oraz sposobu ich wykonywania.

Naukowcy wykazali, że proste ćwiczenia w domu mogą mieć bardziej zbawczy wpływ na nasze zdrowie niż korzystanie z wyrafinowanego sprzętu na siłowniach.


Dom kontra siłownia

Badaniami kierował profesor Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney. Dokonał on porównania różnych rodzajów ćwiczeń - od tych wykonywanych na skomplikowanych przyrządach w siłowniach do prostszych, jakie wielu z nas wykonuje w domu. Wyniki badań prowadzonego przezeń zespołu opublikowano w „Ameri-can Journal of Epidemiology”. Wyniki? U uczestników ćwiczących w domu dwa razy w tygodniu łącznie przez 50 minut odnotowano mniejsze o 23 proc ogólne - bez wymieniania konkretnego powodu - ryzyko przedwczesnej śmierci. Jednak na przykład w przypadku nowotworu współczynnik ten wzrastał do 31 proc. takie same efekty obserwowano w wypadku ćwiczących, którzy przez 60 minut w tygodniu podnosili ciężary. Z badań wynika też, że wykonywanie zwykłych pompek jest równie efektywne, co ćwiczenie na najbardziej zaawansowanych technologicznie przyrządach w siłowni.

Przemijające mody

Wszelkie nowinki techniczne po pewnym czasie wychodzą z mody. Ale ponieważ pompki wyjątkowo wzmacniają mięśnie naszego ciała pozostają żelaznym elementem świata ćwiczeń. - Stanowią one wyzwanie bez względu na poziom naszej sprawności. Podnoszenie i obniżanie czy opuszczanie całej wagi ciał to ciężka robota nawet dla ludzi bardzo sprawnych fizycznie - mówi Lara Milward, osobista trenerka pracująca miedzy innymi ze znaną australijską piosenkarką i aktorką Natalie Imbruglią.

Łatwo uznać pompki za ćwiczenie wzmacniające wyłącznie mięśnie ramion i klatki piersiowej. Nie ma jednak żadnego innego ćwiczenia, które w podobny sposób angażowałoby mięśnie tułowia, ramion, barków, ud, nóg i klatki piersiowej.

Jest ono jednak bardzo wymagające i polega na użyciu siły. Ciało musi być naprężone jak listwa - i właśnie w tym momencie mięśnie dokonują wysiłku jego unoszenia i opuszczania. To „test wytrzymałości” naszej siły mentalnej i fizycznej. Róbmy pompki wystarczająco często, a przedłużymy sobie życie.

Pompkowe wyzwanie

Właśnie dlatego, że pompki stanowią bardzo trudne i wymagające ćwiczenie fizyczne, ich liczba i sposób wykonywania często stanowią swoisty powód do dumy. Najwięcej takich powodów mają ich ci, którzy potrafią wykonywać je w sposób idealny z ciałem wyprostowanym jak struna. Na dole skali mamy tych - stanowią większość - którym przynajmniej w początkowym okresie zdarza się w trakcie ćwiczenia pod ciężarem własnego ciała bezwolnie opadać na ziemię. - Czasem ludzie ci nie potrafią wykonać nawet jednej pompki. Jeśli nie jesteś wystarczająco silny, to robiąc pompki masz poczucie, że twoje ciało nie stanowi jedności. Jego dolna część, biodra i nogi niemal bezwolnie opadają ku ziemi. Zanim się spostrzeżesz już leżysz plackiem na podłodze - mówi Rachel Glew instruktorka treningu siłowego w kompleksie z Sydney.

Powoli do celu

Jeśli jednak zwykle pompki okażą się zbyt trudne, trenerzy polecają coś, co nie chcą nas urazić nazywają „stopniowym rozwojem”. To opcja idealna dla mnie i dla was. Zaczynamy od oparcia się o blat kuchenny pod kątem 45 stopni i „wyciskamy” ciało w górę i dół.

Istnieje mnóstwo technik pozwalających początkującym wykonywać „niepełne” pompki. Jedna z nich polega na ćwiczeniu przy schodach. Opieramy się rękami na jednym z niższych stopni i ćwiczymy. Po pewnym czasie, gdy opanujemy taką postawę, opieramy ręce na jeszcze niższym stopniu. I tak aż do momentu, gdy znajdą już one oparcie na ziemi. Teraz możemy wykonywać pełne pompki. Jak we wszystkich rodzajach ćwiczeń fizycznych rozwój przebiega tu stopniowo. Ważne jest, by się nie oszukiwać i starać się wykonywać ćwiczenie uczciwie. „Udawanie” nie sprzyja wzmocnieniu ani naszych mięśni, ani…reputacji.

- Podczas wykonywania pompek ćwiczący często zamiast w kierunku ziemi obniżać klatkę piersiową, obniża głowę. Jak wyeliminować ten błąd? W chwili, gdy opuszczasz ciało patrz na punkt na ziemi znajdujący się w odległości metra od ciebie. Dzięki temu unikniesz szorowania nosem po podłodze - mówi Richard Blagrove z wydziału nauk o zdrowiu Birmingham City University.

WIERSZYKI NA DZIEŃ BABCI, WIERSZYKI NA DZIEŃ DZIADKA, ŻYCZENIA DLA BABCI I DZIADKA

Botoks online. Gdzie oglądać Botoks w sieci

Listy do M. 3 online
Dni wolne 2018 [KALENDARZ DNI WOLNYCH 2018]
Niedziele handlowe 2018

POGODA NA DZIŚ FILM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany