Niebawem niektóre części Paryża będą niedostępne bez odpowiedniego kodu

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
W całym mieście zostaną wprowadzone specjalne środki bezpieczeństwa wokół Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczynają się w lipcu.
W całym mieście zostaną wprowadzone specjalne środki bezpieczeństwa wokół Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczynają się w lipcu. pixabay
Mieszkańcy Paryża i ci, którzy niebawem przyjadą do francuskiej stolicy, będą musieli się liczyć z wieloma ograniczeniami. Potrzebne będą specjalne przepustki, by przemieszczać się po mieście. Dlaczego?

Tego lata stolica Francji, Paryż, zostanie podzielona na strefy, a każdy, kto będzie chciał wjechać na określone obszary, będzie musiał okazać „przepustkę” w telefonie.

Niczym powtórka z COVID-19

W całym mieście zostaną wprowadzone specjalne środki bezpieczeństwa wokół Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczynają się w lipcu. Każdy, kto zechce wejść do niektórych stref, w tym mieszkańcy, będzie musiał złożyć wniosek na platformie prowadzonej przez policję o specjalny Pass Jeux (karnet na mecze).

Dotyczy to głównie osób jadących samochodem, ale nawet piesi będą musieli okazać kod QR, aby wejść do obszaru zwanego „szarą strefą” wokół Sekwany w centrum, gdzie odbędzie się ceremonia otwarcia. Kody będą sprawdzane w punktach znajdujących się wzdłuż wejścia do każdej strefy.

Rejestracja już ruszyła

Polityka ta nawiązuje do systemu „Covid pass” stosowanego podczas pandemii COVID-19, kiedy wiele krajów wprowadziło karty z kodem QR dostępnych w aplikacjach na telefony. W ten sposób ludzie mogli udowodnić, że zostali zaszczepieni i uzyskać dostęp do niektórych miejsc lub transportu.

Aby otrzymać przepustkę, należy podać dowód tożsamości, dodać zdjęcie identyfikacyjne, adres i potencjalnie inne dokumenty, w tym dowód rejestracyjny pojazdu lub dowód potwierdzający obecność pracodawcy.

Pomysł na przepustki narodził się po głośnych atakach terrorystycznych we Francji, w tym ataku podczas obchodów Dnia Bastylii w Nicei, w którym zginęło 86 osób, oraz skoordynowanych atakach w 2015 r., w tym na salę koncertową Bataclan, w których zginęło 130 osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Potężne ulewy i gradobicia. Strażacy walczyli żywiołem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
16 maja, 14:05, Jan Mtozek:

A ja się czwarty raz nie szczepiłem. Po trzech dawkach dostałem Covid i tyle. I do Paryża nie pojadę bo znając francuskich żandarmów to lepiej zachowywać dystans, najlepiej podwójnego zasięgu broni.

Niema szczepionki na głupotę, podobnie jak szczepionka na Covid nie zatrzymuje wirusa tylko ogranicza skutki.

J
Jan Mtozek
A ja się czwarty raz nie szczepiłem. Po trzech dawkach dostałem Covid i tyle. I do Paryża nie pojadę bo znając francuskich żandarmów to lepiej zachowywać dystans, najlepiej podwójnego zasięgu broni.
Wróć na i.pl Portal i.pl