Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oaza zieleni przy Pałacu Poznańskiego

Agnieszka Jedlińska
Dwa miliony złotych ma kosztować rewitalizacja ogrodu usytuowanego na tyłach Muzeum Miasta Łodzi Odnowiony ogród będzie za darmo dostępny dla łodzian.

Pałacowy park usytuowany u zbiegu ul. Zachodniej i Ogrodowej odzyska swój dawny blask. Jeśli urzędnikom uda się wygrać konkurs „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego” (wyniki w październiku), to kosztem 2 milionów złotych wpisany kilka dni temu do rejestru zabytków park zostanie poddany kompleksowej rewitalizacji.

To jeden z najstarszych parków w Łodzi, który po remoncie będzie można podziwiać za darmo siedem dni w tygodniu, przez cały rok.

- Rośliny będą tak dobrane, żeby o każdej porze roku zachwycać łodzian swoją urodą - tłumaczy Barbara Kurowska, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi.

Ogród, dość niewielkich rozmiarów (0,576 ha), zaczął powstawać wraz z budowaną po sąsiedzku fabryką Izraela Poznańskiego. Istniejąca do dziś aleja, dzieląca ogród od fabryki, na początku XIX wieku była niejako naturalnym przedłużeniem pałacu. Do dziś przetrwała duża część oryginalnego układu alejek i dróg, zachowując spacerowy charakter przypałacowej części. W ogrodzie rosną też niektóre drzewa posadzone w tamtym okresie. Wśród nich na uwagę zasługuje przepiękny modrzew, lipa oraz trzy rodzaje wysokich na kilka metrów klonów.

Te ostatnie to niezwykle rzadkie gatunki, które nie mają nawet polskich nazw. Na dodatek to jedyny przypadek w kraju, że rosną w swoim sąsiedztwie. Są to klon Cucullatum (zielone liście i złote kwiaty), klon Schwedleri (bordowe liście i różowe kwiaty) oraz klon Stollii (ciemnozielone liście i jasne kwiaty). W czasie renowacji ogrodu zostaną wybudowane nowe alejki, a nawierzchnia obecnych, zbudowanych z kilkunastu rodzajów niepasujących do siebie materiałów, będzie ujednolicona.

Część iglaków zasłaniających fasadę pałacu zostanie usunięta, a w ich miejsce posadzone będą kwitnące rododendrony. Aleja bukszpanowa będzie rozbudowana w stylu barokowym. Posadzone też będą magnolie, które są nieodłącznym elementem takich zieleńców. Początek prac przewidywany jest za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany