Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orientarium w Łodzi. W łódzkim ogrodzie zoologicznym na jednym wybiegu mieszkają zwierzęta różnych gatunków

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Willy i wyderki powoli się poznają.
Willy i wyderki powoli się poznają. Zoo Łódź
Willy, młody tapir malajski, poznaje rodzinę wyderek orientalnych, Marlenkę i Vincenta i ich potomstwo w liczbie sześciu. Na razie zwierzęta pozostają na pierwszym etapie znajomości. Spotykają się na wspólnym wybiegu na krótko, by dobrze się poznać. Niewykluczone, że niebawem będą razem spędzać więcej czasu.

Wprowadzanie różnych gatunków zwierząt na wspólnej przestrzeni jest realizowane w łódzkim zoo od dłuższego czasu.
- Zależy nam na tym, by jak najbardziej odwzorować naturalne środowisko. Stąd łączenie gatunków z tych samych stref geograficznych - mówi Tomasz Jóźwik, członek zarządu łódzkiego zoo.
Wspólne zamieszkiwanie kilku gatunków zwierząt na jednym wybiegu ma również na celu urozmaicenie im życia, wprowadzanie między nie interakcji, a to zapobiega nudzie i rutynie, co z kolei ma wpływ na poprawę dobrostanu mieszkańców ogrodu.

Czytaj też:

Willy ma zaledwie dwa lata.

Łódzkie zoo ma nowego mieszkańca. Z ogrodu w Antwerpii przyj...

Jak hipopotam z ptakami, leniwiec z małpą

W łódzkim zoo wybieg dzielą hipopotamy karłowate, Jamina i Jabarii z warzęchami czerwonolicymi i ibisami, małpy - hulmany czczone z jeżozwierzami, galago z jeżatkami, kitanki lisie z kanguroszczurami, kapibara Tenebris z ibisami szkarłatnymi, koendu, czyli jeżozwierze i pigmejki. Z parą leniwców Lenią i Chaparro mieszka samica tamaryny białoczubej, przedstawicielka pazurkowców, najmniejszych małp. Tamaryna bardzo związała się z leniwcami, ale istniały obawy, że będzie zazdrosna o młodego leniwca, który przyszedł na świat. A tymczasem tamaryna okazała się bardzo troskliwą ciocią-opiekunką, wylizywała maleństwo, próbowała je iskać.

Orientarium w Łodzi. Czapelki i świnie wisajskie sąsiadami słoni

Ekspozycje mieszane są zwykle w taki sposób aranżowane, by zwiedzający zoo goście mogli obserwować zwierzęta na różnych poziomach wybiegu. Tak jest np. w przypadku słoni i czapelek złotawych. W budynku Orientarium mieszka największe stado słoni w Polsce, a nad nimi latają czapelki złotawe. Natomiast na wybiegu zewnętrznym słonie za sąsiadów mają stado świń wisajskich.
- Korzystamy z doświadczeń zagranicznych ogrodów zoologicznych, dzięki współpracy wiemy, które gatunki mogą ze sobą współistnieć, a dla których wspólny dom mógłby oznaczać tylko kłopoty - mówi Uljana Kałążny, kierownik w jednej z sekcji hodowlanych w łódzkim zoo.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany