Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Ostoja” dla lokalnej społeczności. Pałac w Sośnicowicach zyskał drugie życie!

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Pałac w Sośnicowicach
Pałac w Sośnicowicach fotopolska.eu
Sośnicowice, malowniczo położone w powiecie gliwickim, kryją w sobie bogactwo średniowiecznej historii i urok starożytnego miasteczka. Jego zachowany dawny układ urbanistyczny oraz liczne zabytki przyciągają wielu entuzjastów historii. Jednym z najbardziej fascynujących obiektów jest XVIII-wieczny pałac, którego niepowtarzalny urok można podziwiać niestety jedynie z zewnątrz.

Pałac w Sośnicowicach - „Ostoja” dla lokalnej społeczności

W Sośnicowicach, niedaleko rynku przy ulicy Kozielskiej, znajduje się późnobarokowy pałac, który stoi na fundamentach średniowiecznego zamku. Został zbudowany w 1755 roku z inicjatywy Karola Józefa von Hoditza. Charakteryzuje się on rzutem zbliżonym do litery U, a jego reprezentacyjne wejście zdobią imponujące schody z balustradą.

Zobaczcie niesamowite zdjęcia pałacu w Sośnicowicach!

We wnętrzu pałacu zachowały się cenne dekoracje w stylu regencji i wczesnego rokoka, które nadają mu wyjątkowego uroku. Mimo zniszczeń w czasie II wojny światowej, budynek został odbudowany w latach 60. XX wieku i obecnie pełni funkcję Domu Pomocy Społecznej "Ostoja" dla niepełnosprawnych intelektualnie kobiet i dziewcząt. Jednakże ze względu na swoje obecne przeznaczenie, pałac nie jest dostępny dla zwiedzających, co ogranicza możliwość podziwiania jego wnętrz.

Obok pałacu rozciąga się malowniczy park krajobrazowy, a niedaleko znajduje się gotycki kościół Świętego Jakuba Starszego. Choć pałac wymaga remontu fasady, jego wielkość i bogate zdobienia wciąż robią wrażenie, przypominając o dawnej świetności tego wyjątkowego miejsca.

Kościół Świętego Jakuba Starszego - dodatkowa atrakcja w Sośnicowicach

Kościół św. Jakuba Starszego w Sośnicowicach to niezwykła budowla sakralna, której historia sięga XIV wieku. Pomimo licznych przeobrażeń, kościół zachował charakterystyczny barokowy styl, który przeważa w jego architekturze. W okresie od 1555 do 1679 roku kościół ten był używany przez protestantów, wspieranych przez ówczesnych właścicieli Sośnicowic, panów Trach von Brzezie. Później wrócił on w ręce katolików. Jednak w 1780 roku uległ zniszczeniu w wyniku pożaru.

Odbudowę świątyni przeprowadzono w latach 1786-1794 z inicjatywy hrabiego Scherr-Thoss-Chorinsky. Prace prowadził warsztat mistrza budowlanego Haizego, który wykorzystał ocalałe mury i detale. Wnętrze kościoła, przeważająco w stylu barokowym, zachowało także elementy gotyckie, szczególnie w prezbiterium. Wnętrze ozdobione jest późnobarokowymi ołtarzami oraz wyjątkowymi, kutymi stalowymi drzwiami oddzielającymi zakrystię od prezbiterium, prawdopodobnie pochodzącymi z XV wieku.

Świątynia dedykowana jest św. Jakubowi Starszemu, jednemu z pierwszych Apostołów, który stał się patronem Hiszpanii i Portugalii. Legenda mówi, że jego relikwie sprowadzono do Santiago de Compostela w VII wieku, gdzie narodziło się słynne sanktuarium.

Na placu przykościelnym znajduje się figura św. Jana Nepomucena z początku XIX wieku oraz gotycki krzyż pokutny. Te elementy stanowią nieodłączny fragment historii i kultury Sośnicowic.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty