Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PAKT na Politechnice Łódzkiej - otwarto nowoczesną pracownię edukacyjną dla wszystkich

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Na Politechnice Łódzkiej otwarto w środę (14 grudnia), pierwszą w Polsce, pilotażową Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT). Będzie to miejsce organizacji warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, opartych na pracy problemowej, projektowej oraz trzech wiodących ścieżkach STEAM: robotyce, programowaniu i multimediach.
Na Politechnice Łódzkiej otwarto w środę (14 grudnia), pierwszą w Polsce, pilotażową Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT). Będzie to miejsce organizacji warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, opartych na pracy problemowej, projektowej oraz trzech wiodących ścieżkach STEAM: robotyce, programowaniu i multimediach. mat.pras.PŁ/Jacek Szabela
Na Politechnice Łódzkiej otwarto w środę (14 grudnia), pierwszą w Polsce, pilotażową Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT). Będzie to miejsce organizacji warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, opartych na pracy problemowej, projektowej oraz trzech wiodących ścieżkach STEAM: robotyce, programowaniu i multimediach.

W otwarciu Pracowni PAKT uczestniczyło wielu gości, m.in. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w kancelarii prezesa rady ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, który  podkreślał w swojej wypowiedzi, jak ważną rolę w dzisiejszych czasach odgrywa nowoczesna edukacja i rozwój kompetencji cyfrowych. Władze samorządowe województwa i miasta Łodzi reprezentowali : dr Tobiasz Bocheński - wojewoda, Adam Pustelnik - wiceprezydent.

- Jako wiodąca uczelnia techniczna rozumiemy społeczną potrzebę uruchomienia pilotażowych, nowoczesnych pracowni cyfrowych, które będą doskonale uzupełniały proces edukacji akademickiej - mówi prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju uczelni. - Bardzo dobrze rozumiemy także ideę uczenia się przez całe życie, dlatego uruchomienie pracowni otwartej dla społeczności lokalnej wpisuje się w naszą misję. Szczególnie cieszy nas, że w tej przestrzeni edukacyjnej uczniowie – a być może nasi przyszli studenci - będą rozwijać kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, współpracę projektową z fizycznymi urządzeniami.
Nowa pracownia będzie służyć też nauczycielom. Dla nich będą poprowadzone warsztaty stacjonarne, wydarzenia on-line, a także powstanie szereg praktycznych materiałów edukacyjnych. Pracownia jest świetnie wyposażona. Znajdują się w niej roboty do zaprogramowania, drukarki 3D, skanery i plotery, czyli sprzęt rozwijający kompetencje cyfrowe i nie tylko.

Co najważniejsze - w ramach PAKTu nauczyciele dostaną know how, jak podobny sprzęt wykorzystać na swoich lekcjach -
wyjaśnia koordynatorka projektu dr inż. Anna Firych-Nowacka z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ.

Pracownia w Politechnice Łódzkiej będzie obsługiwana przez zespół edukatorów zatrudnionych do prowadzenia warsztatów, którzy będą wspomagani przez nauczycieli akademickich.

Idea uruchomienia PAKT dobrze wpisuje się w potrzeby polskiej gospodarki w kontekście wyzwań XXI wieku, czyli tworzenia przestrzeni edukacyjnych, w których będzie można rozwijać kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, umiejętność współpracy oraz konkretne umiejętności techniczne, wykorzystując technologię - dodaje koordynatorka.

Z pracowni PAKT, która mieści się w budynku Zatoki Sportu (al. Politechniki 10), będzie mógł skorzystać każdy, po uprzednim zgłoszeniu przez stronę internetową lub zapisać się na miejscu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Projekt PAKT jest realizowany przez konsorcjum w składzie: Centrum Projektów Polska Cyfrowa (lider), Politechnika Łódzka, Stowarzyszenie „Robisz to” oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. W ramach działań projektowych powstają cztery Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii – PAKT – w Łodzi, Tarnowie, Olsztynie i Wrocławiu.

Koszt adaptacji i wyposażenia pracowni w Politechnice Łódzkiej wyniósł blisko 2 mln zł. 
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III: Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany