Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac banku PKO BP staniał o milion złotych! Nie ma chętnych na kupno

(KZ)
Największa w Łodzi siedziba banku PKO BP na al. Kościuszki 15 od prawie roku stoi pusta i czeka na nabywcę. Cena „pałacu” spadła już o milion złotych.

Największa w Łodzi siedziba banku PKO BP na al. Kościuszki 15 od prawie roku stoi pusta i czeka na nabywcę. Cena „pałacu” spadła już o milion złotych.

Każdy łodzianin zna to miejsce, al. Kościuszki przy ul. 6 Sierpnia, gdzie stoi ogromny gmach I oddziału Banku PKO BP. Mówiło się o nim "pałac", a jak ktoś mówił, że idzie do banku wiadomo było, że właśnie do tego. Ten gigantyczny, bo mający powierzchnię ponad 5.8 tys. metrów kwadratowych, pięknie zdobiony, zabytkowy już obiekt nie jest właścicielowi potrzebny i wystawił na sprzedaż. Bank ostatnich klientów obsłużył w listopadzie i od grudnia oddział jest zamknięty. Początkowo, jeszcze, gdy oddział działał, kilka lat temu, wartość budynku szacowana była na około 30 milionów zł. Po opuszczeniu siedziby, spadła ona prawie dwukrotnie i rok temu PKO BP żądał za „pałac” 18,5 mln złotych. Ale i ona okazała się zbyt wysoka dla potencjalnych nabywców. Obecnie ten zabytkowy gmach można kupić za milion zł taniej.

Nieruchomość od samego początku przeznaczona była jako centrum finansowe. Pierwotnie, od 1913 roku znajdował się tu Bank Handlowy założony z inicjatywy Karola Scheiblera. Po 15 latach, w 1936 r. w czasie wielkiego kryzysu właściciel się go pozbył i sprzedał Pocztowej Kasie Oszczędności. W 1950 roku została ona przekształcona w Powszechną Kasę Oszczędności Bank Państwowy. W 1971 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków. W 2004 roku bank PKO BP, już jako spółka akcyjna trafił na giełdę. Część akcji sprzedawano wówczas dla wszystkich zainteresowanych, a przed bankiem, w dniu rozpoczęcia sprzedaży, stały niespotykane, ogromne tłumy łodzian liczących na wielki zysk z akcji. W najlepszych czasach w budynku pracowało 900 osób. Pod koniec zaledwie 34 osoby.

Gmach jest okazały, wręcz przytłaczający. Już samo wejście, z dwoma siłaczami - atlantami i dwoma potężnymi kolumnami po bokach budzi respekt. Kolumny zwieńczone są głowicami, obok których widać laski otoczone wężami, będące atrybutem Hermesa – boga handlu. W płycinach na pierwszym piętrze znajdują się z kolei sowy i orły oraz wizerunki lwa i byka, czyli tradycyjne symbole mądrości, potęgi, władzy i siły. Ogromna sala obsługi klientów mieściła niegdyś jednorazowo setki łodzian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany