MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb dawnych łodzian. Ludzkie szczątki znalezione na budowie nowego pasażu spoczęły na Starym Cmentarzu

Piotr Jach
Piotr Jach
W strugach padającego deszczu w środę na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej odbył się symboliczny pogrzeb ludzkich szczątek, które w maju 2020 r. odkryto na terenie budowy nowego pasażu, który ma połączyć ul. Ogrodową z ul. Legionów.

We wspólnej drewnianej trumnie, pozostałości dawnych mieszkańców Łodzi spoczęły na kwaterze cmentarza rzymsko-katolickiego przy ul. Ogrodowej 39. Ceremonię pogrzebową odprawił ks. Piotr Turek, proboszcz parafii św. Anny oraz kapelan Straży Miejskiej w Łodzi. W symbolicznym pogrzebie wzięła udział delegacja Zarządu Inwestycji Miejskich z dyrektor Agnieszką Kowalewską- Wójcik.

- Dziękujmy Bogu za ich życie w naszym mieście, za wszystkie dni i lata, które przeżyli w Łodzi – powiedział nad trumną ks. Turek, który w modlitwie prosił, by wspomnienie po zmarłych pozostało żywe w sercach mieszkańców miasta.

Ludzkie kości znaleziono na głębokości 1,5 metra w pobliżu kościoła pw. św. Józefa. Szybko ustalono, że są pozostałościami po cmentarzu, który w XIX w. znajdował się obok świątyni. W 1856 r. został zlikwidowany, lecz najwyraźniej nie wszystkie mogiły przeniesiono wówczas na teren nowej nekropolii, czyli obecnego Starego Cmentarza.

Dzięki badaniom archeologicznym, przeprowadzonym za zgodą łódzkiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, udało się ustalić, że odkopane kości to doczesne szczątki 16 osób w różnym wieku – od małego dziecka po około 60-letniego mężczyznę. Najlepiej zachowane były szczątki kobiety złożonej w trumnie na wznak z prawą ręką na piersiach i lewą na brzuchu.

Przy zmarłej znaleziono bursztynową kolię, haftkę od ubrania oraz strzępy futrzanego kołnierza przy głowie. Naukowcy szacują, że kobieta zmarła w latach 1820-1840, a więc blisko 200 lat temu.

– To byli łodzianie, którzy pierwsi do tego miasta przybyli i pierwsi je tworzyli. Winniśmy im szacunek – powiedziała po ceremonii dyrektor ZIM.

Na mogile z tabliczką „Szczątki ludzkie” spoczęły kwiaty.

Cmentarz przy kościele p.w. św. Józefa nazywany jest pierwszym cmentarzem przy ul. Ogrodowej. Założono go w 1822 r. i był cmentarzem dwuwyznaniowym - składał się z części ewangelickiej oraz katolickiej. Pochowani na nim byli m.in. twórcy przemysłowej Łodzi.

Po otwarciu istniejącego do dziś Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej tę starszą nekropolię zamknięto. W 1877 r. za sprawą Izraela Poznańskiego na jej teren przeniesiono z pl. Kościelnego modrzewiowy kościół z końca XVIII wieku.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany