MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci będą mierzeni w pasie! Ministerstwo Zdrowia chce odchudzać funkcjonariuszy

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
45 proc. policjantów z komendy miejskiej ledwie zaliczyło test sprawnościowy lub do niego nie podeszło
45 proc. policjantów z komendy miejskiej ledwie zaliczyło test sprawnościowy lub do niego nie podeszło
Na odchudzanie Ministerstwo Zdrowia planuje wydać 37 mln złotych w okresie 4 lat. Na jakie konkretnie działania pójdą te środki, jeszcze nie zaplanowano, bo trwają uzgodnienia międzyresortowe. Dla przykładu w Meksyku, gdzie policjanci również mają problem z utrzymaniem smukłej talii, otyli funkcjonariusze otrzymują codziennie posiłki o łącznej wartości 2400 kalorii. Skarżą się, że chodzą głodni.

Ministerstwo Zdrowia chce odchudzać funkcjonariuszy służb mundurowych, bo tyją w szybkim tempie...

Nasze Ministerstwo Zdrowia postanowiło poważnie zająć się problemem otyłości, bo jest to choroba zagrażająca życiu. Z powodu jej powikłań umiera więcej Polaków, niż z powodu raka! Tyjemy zaś w zastraszającym tempie - nasze dzieci najszybciej w Europie. Połowa funkcjonariuszy, jak wynika z badań prowadzonych w niektórych ośrodkach w Polsce, ma nadwagę lub otyłość brzuszną. Aby lekarz zdiagnozował otyłość brzuszną pierwszego stopnia, wystarczy mieć 80 cm w pasie (kobiety) lub 94cm (mężczyźni ).

Wzrost ani budowa nie mają znaczenia, bo dla stanu zdrowia istotne jest to, że zgromadzony w pasie tzw. tłuszcz trzewny, który osadza się na narządach wewnętrznych, prowadzi do rozwoju miażdżcy, a w konsekwencji cukrzycy typu 2 oraz nadciśnienia tętniczego.

Policjantów w Łodzi jeszcze w pasie nie zmierzono. Ale do ostatniego corocznego testu sprawności fizycznej (obejmuje rzut piłką lekarską, skłony proste z siadu, bieg po kopercie, bieg kobiet na 800 metrów i mężczyzn na 1000 m) nie przystąpiło 177 z 1609 policjantów zatrudnionych w Komendzie Miejskiej Policji (11%). Najczęściej z powodu ciąży, urazów i chorób przewlekłych, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia tętniczego, będących powikłaniem otyłości. Aż 34,3 % zdających otrzymało najniższą ocenę. W sumie więc aż 45 proc. funkcjonariuszy miało problemy ze sprawnością. I to mimo że podczas testu brane są pod uwagę także kryteria wiekowe - wobec starszych policjantów wymagania są odpowiednio niższe.

PRIMA APRILIS 2016 KAWAŁY NA PRIMA APRILIS PSIKUSY NA PRIMA APRILIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany