Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie śniadanie, czyli jakie? Oto, co Polacy jadają na śniadanie. Sprawdźcie raport śniadaniowych zwyczajów Polaków

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Polskie śniadanie, czyli jakie? Raport o zwyczajach śniadaniowych Polaków
Polskie śniadanie, czyli jakie? Raport o zwyczajach śniadaniowych Polaków mat.prasowe
Według specjalistów śniadanie odgrywa kluczową rolę nie tylko w dostarczaniu energii na początek dnia, ale także w kształtowaniu nawyków żywieniowych i zdrowego trybu życia. 24 kwietnia przypada Europejski Dzień Śniadania. Z tej okazji Agencja Streetcom przygotowała raport „Śniadania Polaków”. Jego wyniki znajdziecie poniżej.

Spis treści

Gdzie Polacy jedzą śniadania?

64% badanych pracujących poza domem śniadania spożywa w pracy. 28% je te śniadania w domu przed wyjściem do pracy. Zaledwie 3% spożywa je w restauracji/piekarni/barze. 1% w ogóle nie je śniadań.

Natomiast praca zdalna lub dzień wolny oznacza śniadanie w domu.

Niemalże wszyscy, którzy pracują zdalnie jedzą śniadania w domu (98%). Podobnie sytuacja wygląda w dni wolne od pracy: 93% spożywa je w domu, a 7% w restauracji/piekarni/barze.

O której Polacy jadają śniadania?

Najpowszechniejsze godziny śniadań w dniach pracujących to między 7 – 9 (50% badanych wybrała ten przedział).

1/3 spożywa śniadania później, tzn. między 9 -11. Jest też niewielka grupa porannych konsumentów, bo zaledwie 1/5, która zjada pierwszy posiłek między 5 a 7 rano.

W dni wolne od pracy akcent przesuwa się zdecydowanie na godziny późniejsze. Połowa z nas nadal spożywa śniadanie między 7 a 9, ale wzrasta liczba osób, które zabierają się do śniadania dopiero między 9 a 11.

Gdzie i kiedy niepracujący Polacy spożywają śniadania?

Badani, którzy nie pracują obecnie zawodowo śniadania jedzą w domu (98%) w godzinach między 7 a 9 (53%) lub nieco rzadziej o późniejszej porze czyli między 9 a 11.

Wyniki nie są znacząco odmienne od danych, które dotyczą osób pracujących zawodowo. Można to łatwo wyjaśnić faktem, że brak pracy zawodowej nie oznacza braku obowiązków. A to właśnie obowiązki wymuszają pewien dobowy rytm pór spania, spożywania posiłków itp.

Kanapki górą!

Na śniadanie najczęściej spożywamy to, co można szybko i łatwo przygotować czyli kanapki. Wybiera je aż 8 na 10 badanych. Na drugim miejscu pojawia się jajecznica, która jest pożywnym i ciepłym daniem na start dnia. Kolejno pod względem popularności są parówki i tosty.

Drugie śniadania prawie tak popularne, jak pierwsze

86% badanych spożywa drugie śniadanie, choć jedynie połowa spożywa je codziennie lub prawie codziennie. 43% przyznaje, że owszem jada drugie śniadania, ale tylko czasami. 14% nie spożywa w ogóle takiego posiłku.

Polskie śniadanie, czyli jakie? Raport o zwyczajach śniadaniowych Polaków
Polskie śniadanie, czyli jakie? Raport o zwyczajach śniadaniowych Polaków mat.prasowe

Co jedzą dzieci w szkole na drugie śniadanie i pomiędzy posiłkami?

83% rodziców przygotowuje posiłki swoim dzieciom do szkoły.

Najczęściej są to:

  • owoce (80% wskazań)
  • proste kanapki z 1-3 składnikami (70%)
  • musy owocowe (60%)
  • ¼ dzieci zabiera też do szkoły batony, ciastka i słodkie bułki.

Idealne śniadanie, czyli jakie

W badaniu Streetcom Poland zadano też pytanie o to jak wyglądałoby idealne śniadanie gdybyśmy nie mieli ograniczeń czasowych i finansowych.

Większość wypowiedzi łączą 4 cechy:

  • ciepłe
  • urozmaicone
  • zdrowe
  • sycące.

W odpowiedziach często pojawiają się więc omlety, jajecznice, naleśniki, pankejki, owsianki, kiełbaski, owoce, warzywa . Zamiast klasycznej kajzerki czy chleba pojawiają się tutaj bajgle, bagietki i rogaliki. Jeśli jajecznica czy omlet to nie z samych jajek, ale z dodatkami np. boczek, kiełbasa, warzywa.

Do śniadania mile widziany byłby mały deser w postaci oryginalnie podanych owoców czy ciasta. Do tego smaczna kawa czy herbata z dodatkami albo świeżo wyciskany sok z owoców.

- Idealnym śniadaniem dla mnie byłby bajgiel razowy z puszystym serkiem śmietankowym, łososiem, pomidorami i sałatą lub ten sam bajgiel w towarzystwie jajka sadzonego (koniecznie z półpłynnym żółtkiem!), awokado, pomidora i papryki. Do tego filiżanka ulubionej kawy lub herbaty.

Polskie śniadanie, czyli jakie? Raport o zwyczajach śniadaniowych Polaków
Polskie śniadanie, czyli jakie? Raport o zwyczajach śniadaniowych Polaków mat.prasowe

- Byłoby to śniadanie złożone z produktów z różnych krajów świata. Egzotyczne owoce, jogurty ajrany bałkańskie, przepyszne wędliny i sery z Włoch i Hiszpanii. Pyszny polski chleb na zakwasie. Zdrowe jaja przepiórcze. Wędzone ryby: łosoś, tuńczyk, halibut. A na zakończenie francuskie croissanty z nadzieniem pistacjowym. Tak by móc wszystkiego skosztować.

- Idealne śniadanie to zrównoważona kombinacja pożywnych składników, która dostarcza energii na cały dzień. Może to być np. jajecznica z warzywami, pełnoziarnisty chleb z awokado i pomidorem, jogurt naturalny z owocami i orzechami, lub płatki owsiane z mlekiem i dodatkiem świeżych jagód. Ważne jest, aby zawierało białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone i witaminy/minerały.

- Idealne śniadanie dla mnie to świeżo wypieczony chleb razowy z masłem i dżemem truskawkowym, kawa z mlekiem oraz miseczka świeżych owoców: malin, jagód, kiwi i mango. Dodatkowo, omlet z szynką, serem żółtym, pomidorami i szpinakiem byłby doskonałym uzupełnieniem.

CZYTAJ TAKŻE: U cioci na imieninach, czyli kultowe przekąski i dania PRL na każdej domówce

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Ekspresowa pizza z cukinii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki