Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret Heleny Geyer w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi - pierwsza prezentacja dzieła Wacława Dobrowolskiego

(MJ)
Portret Heleny Geyer autorstwa Wacława Dobrowolskiego będzie prezentowany po raz pierwszy w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Pochodzi ze zbiorów rodzinnych, a udostępniła go Agnieszka Szczęsna, potomkini rodu Geyerów.
Portret Heleny Geyer autorstwa Wacława Dobrowolskiego będzie prezentowany po raz pierwszy w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Pochodzi ze zbiorów rodzinnych, a udostępniła go Agnieszka Szczęsna, potomkini rodu Geyerów. Krzysztof Szymczak
Od poniedziałku, 29 stycznia przez dwa miesiące do 31 marca, w Centralnyn Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 282, będzie można podziwiać nigdy dotąd nie pokazywany publicznie portret Heleny Gejer, żony Gustawa Geyera, syna Ludwika Geyera, protoplasty wielkiego rodu przemysłowców. Jego autorem jest Wacław Dobrowolski, ceniony rysownik oraz malarz, znany jako wybitny portrecista. Wystawę poprzedzi specjalna pierwsza prezentacja portretu w sobotę 26 stycznia o godz. 17. w sali konferencyjnej na I piętrze budynku C. Bilety w cenach: 6 zł normalny i 4 zł ulgowy.

Spotkanie poświęcone będzie nie tylko Helenie Geyer, ale również Wacławowi Dobrowolskiemu, zasłużonemu dla rozwoju kulturalnego Łodzi w dwudziestoleciu międzywojennym, który jest autorem obrazu – zapowiada Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora muzeum.
Obraz udostępniła z rodzinnych zbiorów Agnieszka Szczęsna, potomkini rodziny Geyerów, prawnuczka Gustawa.

Helena Geyer, urodziła się 27 października 1855 roku w Skęczniewie. W 1873 roku wyszła za mąż za 11 lat starszego od siebie Gustawa. Pod koniec życia zaczęła spisywać swoje wspomnienia, które przez blisko sto lat pozostawały w rękopisie. W formie książki czytelnikom zostały oddane dopiero w 2002 roku.

Wspomnienia przetłumaczył i opatrzył komentarzem prof. Krzysztof Woźniak z Uniwersytetu Łódzkiego, który podczas spotkania opowie o pracy nad pamiętnikiem. Pamiętniki Heleny Geyer stanowią świadectwo minionej epoki. Są zapisem gwałtownych zmian jakie rozgrywały się na przełomie XIX i XX w.

W swoich wspomnieniach Helena Geyer doskonale odtwarza atmosferę minionych lat, przełamując również stereotypowe postrzeganie życia burżuazji. O portrecie i postaci Wacława Dobrowolskiego opowie natomiast historyk sztuki, Monika Nowakowska.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany