Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworek jak z horroru! Ruina majątku rodziny Kochanowskich w Bedoniu pod Łodzią odzyska dawną świetność ZDJĘCIA

Lila Sayed
Lila Sayed
Tak dziś wygląda dworek Kochanowskich
Tak dziś wygląda dworek Kochanowskich Urząd Gminy Andrespol
Na ten widok przechodzą dreszcze. Dwór rodziny Kochanowskich w podłódzkim Bedoniu mógłby być scenerią w najmroczniejszych horrorach. Zwłaszcza po pożarze z 1996 roku, po którym dawny majątek adwokata spod Opoczna opadł w kompletną ruinę.

Dwór rodziny Kochanowskich w Bedoniu zniszczony w pożarze

Dwór powstał w latach 1870-1880 na polecenie Jana Kochanowskiego, adwokata spod Opoczna. Posiadłość kolejno była przekazywana z pokolenia na pokolenie w ręce: Romana, Andrzeja, Jana i Piotra. Przy dworze znajdował się okazały park, który dzisiaj nie przypomina już zorganizowanego założenia, ale drzewa nadal robią wrażenie.

W 1945 roku majątek został upaństwowiony i przeszedł w większości na własność Lasów Państwowych.

Monumentalna bryła, którą widzimy dzisiaj jest efektem odbudowy dworu w 1917 roku. Dokonał jej łódzki architekt Józef Kaban-Korski. Warto wspomnieć, że Józef Kaban-Korski zaprojektował wiele znanych budynków w Łodzi, m.in. budynek Teatru Wielkiego, gmach Sądu Okręgowego przy pl. Dąbrowskiego, Pałac Biskupi przy ul. Skorupki, gmach Seminarium Duchownego, kościół Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej, kościół św. Teresy i św. Jana Bosko, kościół św. Kazimierza na Widzewie, kościół św. Franciszka z Asyżu przy ul. Przyszkole.

Piętrowy dom przy ul. Pabianickiej, stojący przy drodze krajowej nr 14, za czasów swojej świetności nazywany był cygańskim pałacem. Dziś zostało po nim tylko... gruzowisko. Czytaj więcej, zobacz zdjęcia - KLIKNIJ DALEJ

Splądrowany cygański pałac zniknął z mapy Łodzi. Przypominam...

Dwór rodziny Kochanowskich w Bedoniu odzyska blask?

W ubiegłym roku gmina Andrespol, na terenie której leży Bedoń, pozyskała blisko 3,3 mln zł. z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na uratowanie budynku (jest on wpisany do rejestru zabytków). A kilka dni temu rozpoczęto prace przygotowawcze do tego procesu.

- Do chwili obecnej dokonano wstępnego oczyszczenia obiektu m.in. z elementów zawalonego dachu i zniszczonych ścian. Firma wykonując pracę wywiozła aż 24 wywrotki gruzu. Z uwagi na zły stan budynku nie udało się usunąć całości gruzu, który w niektórych miejscach stanowi podporę dla istniejących ścian (prace w tym zakresie pozostawiono dla wykonawcy zasadniczych prac zabezpieczających) - czytamy na stronie gminy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany